Fronty kuchenne frezowane i gładkie. Materiały na fronty kuchenne

Fronty kuchenneFronty kuchenne stanowią o końcowym wyglądzie zabudowy, dlatego też wybór materiału z którego powstają jest tak ważny.

Fronty frezowane i gładkie

W kuchniach klasycznych, francuskich, angielskich, rustykalnych, wiejskich najczęściej stosuje się fronty frezowane, czyli z ozdobnymi żłobieniami najczęściej w kształcie ramki, kolumny lub rzadziej z motywem kwiatowym, które to stanowią element charakterystyczny dla danego stylu w aranżacji wnętrz. Kolejny typ frezowanych frontów kuchennych stosuje się w nowoczesnych meblach lakierowanych na wysoki połysk. Ten rodzaj frezowania to pionowe lub poziome wgłębienie we froncie, w tym wypadku żłobienie pełni niejako dwie funkcje ozdobną i rodzaj uchwytu umożliwiający otworzenie szafki lub szuflady bez pozostawiania odcisków na lakierowanej powierzchni.

Fronty gładkie bez uchwytów, otwierane "na dotyk" za pomocą bardzo popularnego systemy klik-klak. Szafki tego typu są wykonywane najczęściej w meblach minimalistycznych lub typowej dla nowoczesnych wnętrz gładkiej powierzchni meblowej. Ich głównym elementem ozdobnym jest prosta forma, bez żadnych zdobień.

Fronty kuchenne - materiały

Kolejnym kryterium podziału frontów kuchennych jest materiał z którego zostały wykonane, świadczy on zarówno o walorach estetycznych zabudowy jak i wytrzymałości mebli na różne czynniki zewnętrzne. Do najpopularniejszych frontów kuchennych należą:

  • fronty laminowane - wykonane z płyty wiórowej i oklejone laminatem - jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, obecnie dostępne jest w całej gamie kolorystycznej, w połysku, macie, półmacie, a także imitujące najróżniejsze gatunki drewna, od pospolitych po egzotyczne. Ich zdecydowanym plusem jest cena i stosunkowo duża odporność na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość utrzymania w czystości, jednak znacznie łatwiej niż jakiekolwiek inne fronty przyjmują wilgoć.
  • fronty foliowane - wykonane z płyty wiórowej oklejonej folią pcv, dostępne w wielu wzorach i kolorach, ich zaletą jest piękny połysk, lub półmat, są odporniejsze na wilgoć niż fronty laminowane, łatwe do czyszczenia, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • fronty fornirowane pokryte naturalną drewnianą okleiną, bardzo eleganckie, idealnie imitują drogie gatunki egzotycznego drewna meblowego. Meble fornirowane łatwo się czyści, jak w przypadku każdej okleiny należy uważać na długotrwały kontakt z wilgocią.
  • fronty lakierowane, jedne z najpopularniejszych w ostatnich latach dostępne w wersji na wysoki połysk, w macie i półmacie. Ich zaletą jest piękny wygląd i elegancja jakiej nadają całej zabudowie. Fronty lakierowane są odporne na wilgoć, jednak łatwo zadrapać gładką powierzchnię frontu, ponadto wymagają częstego czyszczenia, gdyż na tego rodzaju froncie widoczne są wszelkie zacieki, odciski palców i osady. Mimo iż lakierowane fronty należą do bardzo pracochłonnych zyskały wielu zwolenników.
  • fronty kuchenne szklane, które są osadzane w aluminiowej ramce, ta jednak jest niemalże niewidoczna. Szklane fronty do kuchni charakteryzuje wysoki połysk, jeszcze większy niż w przypadku lakierowanej płyty. Dostępne są fronty bezbarwne, mleczne, oszronione i bardzo modne w ostatnim czasie szklane fronty z wtopioną grafiką. Do wyboru mamy w tym wypadku zdjęcia dostępne w sprzedaży lub nasze prywatne z ulubionym widoczkiem czy też pierwszym rysunkiem pociechy.
  • drewniane fronty kuchenne, kojarzące się głównie z kuchniami wiejskimi, w stylu angielskim czy rustykalnym, jednak nawet ten naturalny materiał uległ urokowi nowoczesnych, minimalistycznych w formie mebli kuchennych. Drewniane fonty kuchenne należą do jednych z najtrwalszych i najodporniejszych na działanie czynników zewnętrznych, odpowiednio zaimpregnowane są odporne na działanie wilgoci, należy jednak uważać na wysokie temperatury, gdyż w miejscu ich oddziaływania drewno może ściemnieć. Dodatkową zaletą drewnianych frontów kuchennych jest ich uniwersalność, odczyszczone i ponownie pomalowane mogą służyć przez długie lata.

Komentarze