Termowizja w lokalizacji wycieków wody

Termowizja w lokalizacji wycieków wodyWoda jest nam niezbędna do życia. Szacuje się, że ludzki organizm jest w stanie przeżyć bez tej drogocennej substancji maksymalnie tydzień (i tylko w sprzyjających warunkach). Dzięki niej jesteśmy także w stanie utrzymać czystość. Jednak woda potrafi także wyrządzić wiele szkód - i to nie tylko podczas powodzi.

Przeciek w mieszkaniu/domu

Z pewnością kojarzysz sytuację (z doświadczenia swojego lub znajomych), gdy na ścianach, suficie lub podłodze pojawiają się nieestetyczne, żółte zacieki. Niekiedy winna temu jest uszkodzona pralka czy zmywarka sąsiada - po naprawieniu przez niego danej usterki czeka nas malowanie i wszystko wraca do normy. Jednak nieraz plamy na ścianach spowodowane są uszkodzeniem rur. Wówczas łapiesz za telefon i dzwonisz do jakiegoś fachowcy - ten ogląda, bada, duma i oznajmia, że aby znaleźć i naprawić feralny przewód, należy kuć w ścianach lub podłodze. A potem czeka nas nie tylko malowanie, ale nieraz gruntowny, niezaplanowany remont. Czy istnieje inny, mniej inwazyjny, sposób? Tak!

Badania termowizyjne

"Badania za pomocą kamery termowizyjnej można zaliczyć do najskuteczniejszych sposobów, które umożliwią nieinwazyjne wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej. Muszą być one poprzedzone solidną diagnozą doświadczonego operatora, gdyż może się okazać, że to nie instalacja wodna jest źródłem problemu" - informuje pracownik firmy Protek.

Na czym w ogóle polega ta metoda? Przeszkolony inspektor korzysta ze specjalnego urządzenia (zwanego kamerą termowizyjną), które wskazuje różnicę temperatur na badanej powierzchni. Na ekraniku przyrządu miejsca o wyżej temperaturze przyjmują kolor od pomarańczowego do czerwonego. Kamera termowizyjna umożliwia nie tylko zlokalizowanie przecieków wody, jest także w stanie ocenić zniszczenia powstałe przez wodę. Za jej pomocą można również zbadać rozstawienie rur, a także izolację zewnętrzną obiektu i dachów.

Niezwykle istotne jest podkreślane już doświadczenie inspektora. Dlaczego? Badanie termowizyjne umożliwia tylko ocenę temperatury badanej powierzchni - oznacza to, że nie zobaczymy za jego pomocą tego, co dzieje się w głąb muru. Gdy izolacja termiczna i styropian ułożone nad instalacją wodną są wyjątkowo grube, trudniej będzie prawidłowo zlokalizować wyciek - możliwe nawet, że trzeba będzie podjąć się innej metody wykrywania przecieków.

Dlaczego warto skorzystać z badania termowizyjnego?

Przede wszystkim jest to szybki i - jak zostało już wspomniane - nieinwazyjny sposób. Oczywiście należy liczyć się z tym, że gdy przeciek zostanie wykryty, konieczne będzie skucie jakiegoś miejsca, by dostać się do uszkodzonej instalacji. Musisz jednak przyznać, że "zaklejenie" jednej dziury jest dużo tańsze niż remont całego pomieszczenia (albo i kilku). Chociaż koszt tej usługi nie należy może do najtańszych (kilkaset złotych), to w perspektywie generalnego remontu jest to duża oszczędność pieniędzy. Inną zaletą jest szybkość badania i późniejszych działań - zamiast poświęcenia na naprawę tygodnia, całość (razem z położeniem nowych płytek, jeśli przeciek nastąpił w łazience) potrwa zaledwie kilka godzin.

Komentarze