Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła - różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń

Instalacja cieplnaWraz z popularyzacją odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie rozwiązań, które nie tylko są przyjazne naturze, ale również pozwalają na znaczne oszczędności. Oprócz paneli fotowoltaicznych czy solarnych dużą popularnością cieszą się kotły wykorzystujące alternatywne formy zasilania. Zasada działania tego mechanizmu (ogrzewanie przy jednoczesnej produkcji c.u.w.) nie różni się zanadto od tego, jak wygląda to w przypadku tradycyjnych kotłów c.o.

Niezależnie od wybranego źródła energii konieczne jest przechowywanie c.w.u., którą domownicy wykorzystują na co dzień. Dlatego w skład takiej instalacji powinien wchodzić wymiennika lub zasobnika ciepła. Dobrym rozwiązanie, które pozwoli na znaczne oszczędności, jest również stosowanie bufora ciepła. Sprawdź, czym wyróżniają się wymienniki, zasobniki i bufory ciepła oraz co warto o nich wiedzieć przed zakupem.

Zasobnik ciepła - efektywne przechowywanie ciepłej wody użytkowej

Kotły elektryczne połączone z instalacjami fotowoltaicznymi to w ostatnim czasie niezwykle popularne rozwiązanie, które zastępuje lub stanowi uzupełnienie tradycyjnych pieców c.o. zasilanych węglem lub drewnem. Urządzenia te wykorzystują odnawialne źródła energii i są stosowane przede wszystkim w nowym budownictwie nastawionym na proekologiczne rozwiązania. Kotły elektryczne można również znaleźć w już istniejących budynkach, których właściciele zdecydowali się na termomodernizację. W obu przypadkach wymagane są jednak zbiorniki umożliwiające podgrzewanie i późniejsze składowanie c.w.u. w taki sposób, by domownicy mieli do niej łatwy dostęp przez cały czas.

Jednym z podstawowych urządzeń do tego wykorzystywanych są zasobniki ciepła, czyli zbiorniki na wodę użytkową, która podgrzewana jest do zadanej temperatury przez zewnętrzny system grzewczy. W zależności od modelu system ten będzie się różnił, a kluczowym aspektem przy okazji doboru zasobnika ciepła jest jego pojemność, której wartość wynosi od 100 do nawet 1000 l. Warto pamiętać, że wraz z pojemnością wzrasta wielkość, dlatego przed zakupem zasobnika dobrze jest określić, ile litrów c.w.u. będzie potrzebnych danemu gospodarstwu domowemu. Obecnie popularnymi rodzajami zasobników ciepła są te wężownicowe i warstwowe (płaszczowe).

Wymiennik ciepła - czym różni się od zasobnika i gdzie można go stosować?

Podobną technologię wykorzystuje się przy projektowaniu wymienników (bojlerów), a w przypadku układów z kotłem elektrycznym pełnią tę samą rolę, co omówione wcześniej zasobniki. Ich głównym zadaniem jest podgrzewanie i przechowywanie wody - c.w.u. można wytworzyć dzięki wężownicy, czyli rurkom, przez które przepływa ciepły czynnik roboczy podgrzewający wodę gromadzącą się wewnątrz zbiornika. Im wężownica będzie większa, tym szybciej nastąpi przygotowanie c.w.u., dlatego w sklepie Kospel.pl dostępne są wymienniki ciepła z podwójną wężownicą spiralną.

Woda użytkowa może być również wytworzona w bojlerach płaszczowych, w których wnętrzu znajduje się drugi, mniejszy zbiornik. Dużą zaletą tego rozwiązania jest większa ilość c.w.u., a co za tym idzie, cała rodzina może cieszyć się jej sporym zapasem i korzystać z niej o wybranej przez siebie porze. Tego typu wymienniki ciepła są również polecane osobom, które nie chcą zbyt długo czekać na przygotowanie c.w.u.

Choć w przypadku układów z niektórymi pompami ciepła wymienniki i zasobniki ciepła pełnią tę samą rolę, warto pamiętać, że nie są to dokładnie te same urządzenia. Wymienniki mogą również służyć do efektywnego chłodzenia (wystarczy, że w rurkach wężownicy przepływa zimny czynnik roboczy), natomiast zasobnik może tylko przechowywać i podgrzewać wodę.

Bufor ciepła - niewielki zbiornik o wielkim potencjale

Dodatkowym aspektem, o jakim warto pamiętać, konstruując optymalny dla danego domu układ ogrzewania z kotłem elektrycznym, jest kumulowanie energii cieplnej. Pozwala to nie tylko na ograniczenie strat, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia przerw w dostarczaniu ciepłej wody do układu grzewczego. W tym celu wykorzystuje się zbiornik buforowy, który na pierwszy rzut oka przypomina wymiennik lub zasobnik ciepła. Choć przechowuje on wodę, którą w razie potrzeby można wykorzystać do celów użytkowych, to głównym zadaniem tego urządzenia jest kumulowanie energii cieplnej, by była ona również dostępna po wyłączeniu pompy.

Bufor ciepła w układzie grzewczo-hydraulicznym pełnić może wiele różnych funkcji - należą do nich:

  • zasobnik c.w.u.;
  • zbiornik na wodę ogrzaną przez instalację solarną;
  • magazyn ciepła, które pochodzi z instalacji elektrycznej;
  • sprzęgło hydrauliczne.

Bufor i kocioł elektryczny - ekonomiczne połączenie, które zwiększa efektywność całego układu

Dużym plusem bufora ciepła jest możliwość pracy z wieloma różnymi źródłami energii cieplnej - może to być instalacja solarna, kocioł elektryczny lub piec c.o. Stopień skomplikowania instalacji ze zbiornikiem buforowym zależeć będzie przede wszystkim od liczby źródeł ciepła i odbiorników. Zastosowanie bufora ciepła pozwala w lepszy sposób zarządzać dostępną energią oraz wykorzystywać ją przez kilka, kilkanaście godzin po wyłączeniu kotła. Warto również pamiętać, że bufor ciepła można połączyć z zasobnikiem lub wymiennikiem - pozwala to na znaczną oszczędność miejsca.

Komentarze