ABC garaży blaszanych

ABC garaży blaszanychGaraże blaszane mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne murowane konstrukcje. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup blaszaka, musimy podjąć kilka ważnych decyzji, poczynając od wyboru materiału do jego produkcji, a kończąc na miejscu usytuowania przyszłej konstrukcji.

Garaże blaszane to lekkie konstrukcje, których cena jest znacznie niższa od kosztów budowy tradycyjnego murowanego garażu o analogicznych parametrach. Co więcej - budowa blaszaka nie jest obłożona tyloma regulacjami prawnymi, a w przypadku niektórych konstrukcji nie musimy się nawet ubiegać o pozwolenie na budowę. Wystarczy przygotować podłoże oraz określić preferowaną wielkość garażu, aby w krótkim czasie zainstalować blaszak na naszej posesji.

Cena

Cena garażu blaszanego jest zależna od kilku czynników, m.in. jakości blachy, typu zadaszenia oraz wysokości konstrukcji. Najtańsze blaszaki z jednospadowym dachem, wykonane z cienkiej, niemalowanej blachy, możemy zakupić już za tysiąc złotych. Trwalsze, wyprodukowane z grubszej i ocynkowanej blachy, to wydatek rzędu 2,5-5 tys. złotych. Najdroższe modele dostępne na rynku – ocieplone i z dwuspadowym dachem - będą kosztować od 6 do 12 tys. złotych. Rozpiętość cen jest zatem ogromna i wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań.

Gdzie umieścić garaż?

Garaż blaszany powinien zostać umieszczony na wyrównanym i stabilnym podłożu; najlepiej na lekkim wzniesieniu, które zagwarantuje odpowiednią izolację. Unikajmy natomiast stawiania blaszaka w miejscu błotnistym i zawilgoconym. Kiedy określimy już lokalizację, należy zastanowić się nad wykonaniem solidnej podstawy. Wiele osób decyduje się wprawdzie ustawić blaszak bezpośrednio na ziemi, niemniej jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze, konstrukcja jest bardziej narażona na korodowanie, a po drugie - znacznie zmniejsza się jej żywotność. Już po kilku latach odczujemy skutki naszej decyzji. Jeżeli zależy nam na oszczędności, powinniśmy wykonać choćby podłoże punktowe, np. z kilku płyt betonowych. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak wyłożenie miejsca płytami betonowymi albo wylanie betonu. Wymiary wylewki powinny być co najmniej o 20 cm większe od wymiarów garażu. Grubość nie może być mniejsza niż 12 cm.

Czy warto samodzielnie budować garaż?

Samodzielna budowa garażu przynosi oszczędności jedynie wówczas, gdy redukujemy koszty i kupujemy używane materiały. Biorąc pod uwagę koszt zakupu nowych materiałów oraz ich dostarczenia na miejsce, zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić nowy blaszak.

Autor: www.solidstal.pl.

Komentarze