Armatura łazienkowa - najnowsze trendy

Armatura łazienkowaPrzez większą część drugiej połowy ubiegłego wieku kreatorzy wizerunku łazienek byli ograniczani niewielką dostępnością szablonowych wzorów ceramiki i armatury. Od kilkudziesięciu lat w tej dziedzinie systematycznie następują istotne zmiany, a nowe trendy są wyznaczane przez kolejne linie wzornicze tworzone przez projektantów. Jaka armatura łazienkowa cieszy się obecnie największym powodzeniem?

Matowe baterie i uchwyty

Pierwszym krokiem w tworzeniu nowego trendu zazwyczaj jest poszukiwanie pomysłów, które są innowacyjne i niesztampowe. Ta sama zasada rządzi również dziedziną projektów armatury łazienkowej, która pojawia się w sklepach w odnowionej formie. Cechą, która szczególnie wyróżnia się w modnych bateriach i uchwytach, jest ich matowość. Stanowi ona odejście od stosowanych przez dziesięciolecia chromowanych elementów.

Matowa armatura łazienkowa jest nie tylko efektowna i elegancka. Jej zaletą jest również znacznie większa estetyka, gdyż na powierzchni nie uwidaczniają się odciski palców czy osady z mydła. Tradycyjnie wciąż obowiązują modele stalowe w kolorze srebrnym, ale z matowaną powierzchnią. Nie brakuje też baterii w odcieniach niklu czy złota, patynowanych oraz ze szczotkowanego chromu.

Nowoczesne minimalistyczne kształty

Poza kolorystyką i połyskiem zmieniają się też kształty baterii. Na szczególną uwagę zasługuje podtynkowa armatura łazienkowa, która przez sam sposób montażu ma minimalistyczną, bardzo prostą formę. W przypadku baterii umywalkowych w modzie są też wzory ograniczone jedynie do lekko wyprofilowanej wylewki montowanej na powierzchni umywalki oraz rączki mieszalnika.

Do nowości zaliczają się również podtynkowe baterie umywalkowe wyprowadzane wprost ze ściany. Ukrycie instalacji i mieszalnika pod płytkami ceramicznymi sprawia, że bateria tworzy wrażenie niezależnej od umywalki. W takim systemie woda wypływa niemal wprost ze ściany, a krótkiej wylewce towarzyszy tylko niewielki uchwyt mieszalnika.

Kolory i łączenie materiałów

Innowacyjność w tworzeniu nowych wzorów armatury łazienkowej jest też widoczna w kolorystyce baterii. Obok bardzo modnych ostatnio modeli czarnych pojawiają się złote, preferowane w aranżacjach retro, a także białe. Ciekawostką są kompozycje łączone, dwukolorowe oraz armatura wykonywana z dwóch różnych materiałów. Ich przykładem są modele z włókna węglowego i metalu czy z tworzyw sztucznych, ceramiki i stali nierdzewnej.

W trosce o ekologię i oszczędność

Minimalizm czy też puryzm, który polega na maksymalnej oszczędności formy oraz wykorzystanych materiałów, pojawia się w parze z oszczędzaniem wody. Jest to jeden z najnowszych trendów, stanowiący odpowiedź na ogólnoświatowy problem zmniejszających się zasobów. Stąd też osoby, które chcą być na czasie i żyć w zgodzie z ekologią, wybierają rozwiązania techniczne sprzyjające oszczędzaniu.

Przykładami takiej armatury są baterie z termostatem, perlatorem, ekoprzyciskiem czy sterowane fotokomórką. Nowe modele mają przypisaną klasę ekologiczną oznaczaną literami Z, A, S, B, C lub D. Wartości te określają przepływ wody w litrach na sekundę. Najekonomiczniejsze, a zarazem najbardziej ekologiczne są produkty oznaczone literą Z. Zużywają one mniej niż 15 l/s. Zazwyczaj są to baterie bezdotykowe, jednouchwytowe. Wyposaża się je również w specjalne ekoblokady.

Komentarze