Beton w ogrodzie - czym go zastąpić?

Beton w ogrodzieBetonowe płyty tarasowe są nadal popularnym materiałem używanym w ogrodzie, zarówno do wyznaczania ścieżek i dróżek, jak i terenu przeznaczonego do relaksu i wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że beton wcale nie jest materiałem trwałym (szybko się kruszy i pęka pod wpływem warunków atmosferycznych), ponadto, nie jest przyjazny dla środowiska - wręcz przeciwnie. Czy więc można go zastąpić? Oto nasze propozycje!

Teren pokryty betonem nie przepuszcza wody, co narusza równowagę biologiczną na otaczającym go terenie - powiedział nam ekspert ze sklepu geoPRODUCT. - Woda, która nie wsiąka w beton, musi gdzieś spłynąć, powodując wymywanie terenu dookoła i długo zalegające kałuże. Co więcej, betonowa powierzchnia optycznie zmniejsza ogród, przytłacza go. Co zamiast betonu można zatem wykorzystać w ogrodzie?

1. Płyty kamienne

regularne lub nieregularne, możemy ułożyć w pewnych odstępach od siebie, lub, jeśli zależy nam na wytyczeniu krawężników, stworzyć z nich tylko wąski murek. Wielką zaletą takich płyt jest to, że możemy użyć płyt z odzysku, jeśli zależy nam na ekologii, i poukładać je w fantazyjne wzory. Układając płytki w pewnej odległości, tworząc przerwy ze żwiru lub ściółki, zapewniamy przepuszczalność powierzchni i nadajemy całej ścieżce lekkości, dzięki czemu nie dominuje ona nad ogrodem.

2. Klinkier

Najczęściej występujący w kolorze starej cegły, to rozwiązanie klasyczne i pełne uroku. Płytka klinkierowa pięknie się starzeje - elementy o nierównych powierzchniach i naturalnych przebarwieniach wyglądają romantycznie i elegancko nawet po wielu latach. Nadaje się zarówno do wykładania ścieżek, jak i budowy wąskich krawężników, które zabezpieczą trawniki i oddzielą roślinność od dróżek.

3. Ścieżki kamienne

Ścieżki ułożone z płaskich kamieni wyglądają naturalnie i są bardzo uniwersalne - pasują do każdego typu ogrodu i dobrze wyglądają w połączeniu z każdym innym materiałem. Najczęściej używa się do tego celu granitu lub wapienia, rzadziej piaskowca, który co prawda pięknie wygląda, ale też szybciej ulega zniszczeniu pod wpływem deszczu i wiatru.

4. Drewno

Ścieżki ogrodowe wykonane z drewna wyglądają przepięknie w wiejskich ogrodach i nawiązują do stylu rustykalnego. Ich wadą jest mniejsza trwałość niż ścieżek wykonanych z innych materiałów. Nawet bardzo dobrze zaimpregnowane drewno chłonie bowiem wodę. Można zwiększyć trwałość ścieżki poprzez stworzenie pod jej pod powierzchnią drenażu ze żwiru o grubości około 30 cm. Nie należy także zapominać także o tym, że mokre drewno jest śliskie, co stanowi pewne zagrożenie. Mimo to, ze względu na urok naturalnego drewna oraz niski koszt wykonania takiej ścieżki, cieszą się one dużą popularnością.

5. Obrzeża ogrodowe i eko kratka

To nowoczesne rozwiązanie pozwalające tworzyć ścieżki i wyznaczać krawężniki.

Technika działania jest bardzo prosta - tłumaczy ekspert ze sklepu geoPRODUCT. - Umieszczamy kratkę ogrodową na całej powierzchni ścieżki, a następnie sadzimy trawę lub przysypujemy ją wybranym materiałem, na przykład żwirem lub ściółką dekoracyjną. Ścieżki żwirowe lub ze ściółki (np. z fragmentów kory), wtapiają się w otaczający teren i pasują do ogrodu w każdym stylu, a eko kratka gwarantuje, że ulewa nie rozmyje nam ścieżki.

Taka ścieżka będzie bardzo stabilna, a jednocześnie korzystna dla równowagi ekologicznej terenu, dzięki temu, że z łatwością przepuszcza wodę. Z kolei obrzeża ogrodowe oddzielą ścieżkę od trawnika czy roślinności, gwarantując, że żwirek zostanie na ścieżce nawet podczas wiatru i ulewy, a nawóz czy woda, którymi podlejemy roślinę, zostaną przy jej korzeniach.

Ocena: 5.0