Budowa ogrodzenia wokół domu - kompendium

Ogrodzenie wokół domuOgrodzenie jest wizytówką nieruchomości i często stanowi integralną część z innymi jej elementami. Dobór odpowiednich materiałów do jego budowy jest kluczowy, aby prezentowało się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i służyło nam przez lata. W artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób budować ogrodzenia, jakie wybrać materiały, a także jakie są przepisy prawa dotyczące ich stawiania.

Budowa ogrodzenia - co warto wiedzieć przed?

Przepisy prawa budowlanego uległy zmianie w czerwcu 2015 roku. Od tego czasu inwestorzy mogą stawiać ogrodzenia i dokonywać remontów już istniejących bez konieczności występowania pozwolenia na budowę. Prawo to dotyczy ogrodzeń zlokalizowanych pomiędzy budowlanymi działkami sąsiednimi oraz dla ogrodzeń od strony dróg, czy ulic i innych terenów publicznych. Wcześniej konieczne było zgłoszenie budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 m, a w przypadku wyższych należało wystąpić o pozwolenie na budowę.

Ze zgłoszenia budowy po nowelizacji nie zwalnia jednak chęć postawiania ogrodzenia wyższego niż 2,2 m, które będzie pełnić funkcję muru oporowego. To, czy pozwolenie będzie konieczne warunkują również materiały, a którego dane ogrodzenie chcemy wykonać.

Brama i furtka wejściowa - wymagania techniczne

Brama wjazdowa ani furtka wejściowa nie mogą znajdować się poza terenem działki. Koniecznie należy zwrócić uwagę również na to, aby nie otwierały się one na zewnątrz. Umiejscowienie zjazdu z bramy należy uzgodnić z lokalnym zarządcą drogi. Nie jest możliwe jego zlokalizowanie w dowolnym miejscu.

Możliwe jest postawienie ogrodzenia na osi działki sąsiadów. Konieczne jest jednak porozumienie w tej sprawie z właścicielami sąsiednich terenów.

Przed podjęciem się prac związanych z budową ogrodzenia niezbędne jest również wystąpienie do gminy o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także - w przypadku, gdy nie ma planu - o warunki zabudowy. Może się okazać, że wybrany przez nas typ ogrodzenia jest niemożliwy do postawienia w danej gminie. W niektórych miejscach zakazuje się stawiania ogrodzeń betonowych, panelowych, czy wykonanych z prefabrykatów.

Ogrodzenie tymczasowe czy stałe?

Wielu inwestorów na czas do zakończenia budowy domu i aranżacji ogrodowy wybiera ogrodzenia tymczasowego wykonane z siatki ogrodowej. Rozwiązanie takie nie wymaga wykonania podmurówki. Siatkę można oprzeć na przęsłach i przytwierdzić do słupków. Aby możliwe było wykonanie trwalszego ogrodzenia, konieczne jest wykonanie podmurówki, która wymaga solidnego osadzenia i szczelin dylatacyjnych. Wykonując podmurówkę, warto jest zwrócić uwagę, aby w jakiś sposób nawiązywała ona do cokołu budynku.

Fundamenty przy ogrodzeniu

Czasem przy stawianiu ogrodzenia niezbędne będzie wykonanie fundamentów. Ich głębokość zależna jest od typu gruntu, na którym wykonane będzie ogrodzenie. Grunty niewysadzinowe wymagać będą fundamentów osadzonych na głębokości 60 cm. Grunty wysadzinowe i gliniaste nawet 140 cm. Dzięki temu stabilność konstrukcji ogrodzenia nie będzie zagrożona poprzez pęcznienie gruntu.

Fundamenty wyprowadza się około 20 cm powyżej powierzchni gruntu i okrywa izolacją zabezpieczającą przed wilgocią. Klasyczne fundamenty można z powodzeniem zastąpić elementami prefabrykowanymi, czy gotowymi bloczkami.

Jaki typ ogrodzenia wybrać?

Podczas wybierania typu ogrodzenia warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • Który typ ogrodzenia będzie lepiej się komponować z dotychczasową architekturą?
 • Czy w pobliżu mamy dużo sąsiadów?
 • Jak działka jest zlokalizowana (czy w pobliżu znajduje się ruchliwa ulica)?
 • Jak duża jest działka?
 • Jakiego rodzaju rośliny planujemy zasadzić w ogrodzie?

Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój znacznie lepiej sprawdzą się ogrodzenia pełne. Będą one jednak wymagać nieco większej działki, gdyż na tej o małej powierzchni mogą prezentować się zbyt masywnie i optycznie ja pomniejszą. Co więcej, mogą one być kłopotliwe w czasie upałów - będą utrudniać przepływ powietrza.

Ogrodzenia ażurowe będą lepsze dla mniejszych działek. Dla ochrony przed wścibskimi spojrzeniami możemy posadzić wokół nich rośliny pnące lub żywopłot. Ogrodzenia tego typu sprawdzą się także wtedy, jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny wymagające większej ilości światła.

Z jakich materiałów zbudować ogrodzenie?

Wybór materiału na ogrodzenie wcale nie jest łatwy. Choćby ze względu na ogromną różnorodność dostępnych w sklepach surowców. Najczęściej inwestorzy wybierają ogrodzenia z:

 • Kamienia - wyróżnia się trwałość i pięknym naturalnym wyglądem,
 • Drewna - wytrzymałe, pod warunkiem regularnej impregnacji, i uniwersalne. Będą dobrze się prezentować w połączeniu z każdym typem architektury,
 • Metalu - stosunkowo niedrogie, jednak charakteryzujące się mniejszą trwałością i atrakcyjnością,
 • Cegły - bardzo estetyczne odporne na działanie niskich temperatur, idealne na duże działki,
 • Betonu - tanie, łatwe w konserwacji i trwałe,
 • Kompozytu - nie ulega przebarwieniom, nie wypacza się, nie wymaga konserwacji i impregnacji.

Autor: www.hammerman-tech.pl.

Komentarze