Buty robocze na zimę. O czym powinieneś pamiętać, zanim je założysz?

Buty robocze na zimęWybór odpowiedniego obuwia to ważny punkt na liście czynności związanych z odzieżą roboczą. Przed rozpoczęciem pracy we właściwym stroju zapoznaj się z kilkoma informacjami na temat praw i obowiązków towarzyszących wyposażeniu pracownika na stanowisku. Pierwszą kwestią będzie to, czy przysługuje ci ubranie robocze, czy odzież ochronna. Po tym ustaleniu dowiedz się, na jaki sposób zaopatrzenia w odzież i buty pracodawca umówił się z zatrudnionymi.

Kto odpowiada za odzież roboczą w miejscu pracy?

Odzież robocza zimowa stanowi obowiązkową część wyposażenia pracownika w warunkach obniżonej temperatury. W myśl przepisów Kodeksu Pracy za zapewnienie odpowiedniego wyposażenia odpowiada pracodawca - jeśli inspektor pracy stwierdzi, że zatrudnieni nie posiadają jej przy stanowiskach, może ukarać pracodawcę grzywną. Częścią kompletnego zestawu do pracy w warunkach wymagających specjalnego stroju są zimowe buty robocze.

Odzież i obuwie robocze - kiedy przysługuje?

Kiedy pracownikowi przysługuje taki zestaw? Według definicji odzież robocza powinna chronić przed silnym brudzeniem czynnikami obojętnymi dla zdrowia. Należy ją nosić także wówczas, gdy charakter pracy wpływa na nadmierne zużycie odzieży. W warunkach chłodu, zwłaszcza przy czynnościach wykonywanych na zewnątrz, buty robocze zimowe, podobnie jak reszta garderoby, muszą zapewniać odpowiednią temperaturę.

Odzież robocza a odzież ochronna

Jednak w Twojej pracy może obowiązywać odzież ochronna. Tak będzie wtedy, gdy powinna cię wspomagać w ochronie przed czynnikami chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi oraz przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku obuwia ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ praca przez kilka godzin na mrozie pozwala zakwalifikować zimowe obuwie robocze jako element odzieży ochronnej. Jest ono niezbędne, by stanowić zaporę przed "czynnikami atmosferycznymi". Czy ma to jakieś formalne konsekwencje?

Jak powinna wyglądać? Wiadomo jedynie, przed czym powinna chronić

Prawo nie określa dokładnie, jak powinna wyglądać odzież ochronna czy robocza. Podaje za to, przed czym powinna osłaniać w konkretnych okolicznościach. Najczęściej są to elementy garderoby o wzmocnionej i gładkiej strukturze, wyprodukowane przez wyspecjalizowane firmy. W przypadku kategorii roboczej wystarczy mocny naturalny materiał, np bawełna czy flanela, dla stanowisk, na których pojawiają się substancje chemiczne, zjawiska takie jak odpryski, pylenie lub pojawia się ogień i gorąco, musi to być odpowiednio przygotowane tworzywo. Obuwie robocze zimowe i letnie również wykonuje się we wzmocnionej konstrukcji, najczęściej z usztywnionymi noskami.

Kiedy przysługuje Ci ekwiwalent za odzież roboczą?

Rozróżnienie na dwa rodzaje odzieży ma swoje dalsze konsekwencje. W przypadku ubrań i butów roboczych pracodawca ma możliwość zaproponować pracownikom, by nosili w pracy własną odzież spełniającą wymogi określone przez Polskie Normy. Dotyczy to również obuwia. Jednak w takim wypadku to on wciąż odpowiada za dopełnienie obowiązku, co więcej, musi wypłacić pracownikom ekwiwalent za tzw. zniszczenie odzieży, a nawet za zużyte środki piorące. Z formalnego punktu widzenia pracownik może odmówić przyniesienia własnego kompletu i nie zgodzić się na takie rozwiązanie.

A kiedy nie możesz go otrzymać?

Jeśli chodzi o ubranie i buty robocze, są dwa wyjątki od tej zasady:

  • gdy praca dotyczy stanowiska z bezpośrednią obsługą maszyn
  • gdy w trakcie pracy dokonuje się intensywne brudzenie środkami aktywnymi chemicznie lub biologicznie, które jednak nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia pracownika

W przypadku wymogu odzieży ochronnej używanie własnych ubrań jest bezwzględnie zabronione. Oznacza to, że na takim stanowisku zestaw z butami pracownik otrzymuje od pracodawcy i jest zobowiązany do jego zakładania.

Podsumowanie

Zimowa odzież robocza, podobnie jak zimowe buty robocze, przysługują każdemu pracownikowi, podejmującemu działania na stanowiskach narażonych na oddziaływanie niskich temperatur. Pracodawca może dostarczyć odpowiedni komplet lub w myśl wewnątrzzakładowych przepisów zaproponować pracownikom ekwiwalent za własną odzież roboczą. W przypadku odzieży ochronnej pracownik może poruszać się jedynie w odzieży i butach dostarczanych przez pracodawcę.

Tekst przygotowany przez Robartbhp.pl.

Komentarze