Cement - podstawa każdej budowy

CementCement jest materiałem niezbędnym podczas budowania i wykańczania domu, a jego właściwości sprawiają, że na każdej budowie znajdzie się wiele miejsc, w których będzie można go zastosować. Dlatego warto poznać jego rodzaje, cechy oraz możliwości użycia, po to, by móc wybrać produkt, który najlepiej spełni wymagania projektowe oraz nasze oczekiwania.

Cement to podstawa wszelkich wyrobów betonowych, betonu architektonicznego i elewacyjnego, prefabrykatów czy innych produktów budowlanych. To główny składnik zaprawy murarskiej oraz tynkarskiej. Pozwala stworzyć konstrukcję domu od fundamentów, poprzez posadzki, aż po strop. Stanowi spoiwo pomiędzy cegłami i pustakami, a tym samym tworzy ściany zewnętrzne, działowe i kolankowe. Możemy wykorzystać go do wykańczania wnętrza, jako wyrównanie ścian lub podłóg, gdzie obecnie bardzo modne jest zostawienie surowego cementu. Z zaprawy wykonamy szeroki zakres dekoracji: donice, lampy czy pojemniki. Wszystko to sprawia, że cement jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym.

Cement szary czy biały?

Cement najczęściej kojarzy się z szarym proszkiem, z którego powstaje zaprawa w podobnym kolorze. Jednak na rynku dostępny jest również cement biały, który, jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo jasny odcień. Obydwa cementy nie różnią się pod względem składu, ani właściwości. Jedyną różnicą jest kolor, a ten pełni przede wszystkim ważną funkcję estetyczną. W dobie korzystania z białych cegieł czy bloczków silikatowych, zastosowanie tradycyjnego cementu na jasnej ścianie nie daje zbyt atrakcyjnego efektu. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest cement biały. To szczególnie ważne, kiedy nie chcemy tynkować elewacji lub planujemy zostawić odkrytą, surową ścianę w domu.

Właściwości białego cementu

W przypadku białego cementu warta podkreślenia jest wysoka wytrzymałość wczesna i końcowa, stabilne parametry jakościowe oraz możliwość uzyskania dowolnego koloru dzięki białej bazie. Cement biały wyróżnia się także przyspieszonym czasem twardnienia oraz wiązania i wysokim ciepłem uwodnienia. Materiał nie tworzy plam, ponieważ zawiera niewiele rozpuszczalnych alkaliów.

Zastosowanie cementu białego

Cement biały możemy wykorzystać do przygotowania białej zaprawy, ale nie tylko. Powstawać z niego mogą również elementy lastryko, takie jak: parapety, płytki czy stopnie schodów. Z białego cementu wyprodukujemy także prefabrykaty w postaci kostki brukowej, płyt chodnikowych czy elementów małej architektury ogrodowej (rzeźby, fontanny, grille). Doskonale sprawdzi się przy dekorowaniu budynku na zewnątrz lub wewnątrz. Wykonamy z jego pomocą płaskorzeźby, gzymsy i wszelkie dekoracje. Ponadto jasny odcień pozwala dodatkowo tworzyć kolorowe wersje zaprawy do tynkowania oraz murowania.

Parametry na opakowaniu

Cement biały nazywany jest cementem portlandzkim. Niestety czasami nazwa ta jest nadużyciem, bo jej stosowanie nie zawsze dotyczy tego rodzaju cementu. Dlatego warto wiedzieć, jakie oznaczenia powinny znaleźć się na opakowaniu, aby mieć pewność, że kupujemy właściwy produkt. Na worku powinniśmy mieć możliwość odnalezienia informacji o rodzaju i składzie cementu, ilości składników mineralnych oraz literowe oznaczenia dodatków, zastosowanych w danym wyrobie. Dodatkowo na etykiecie znajdziemy informację o właściwościach i klasie wytrzymałości. Cement biały oznaczony jest klasą czystości CEM I, czyli najczystszy, bez dodatków. Kolejną informacją są kody literowe dotyczące szczególnych właściwości danego produktu cementowego. W przypadku cementu białego jest to litera R, oznaczająca materiał o wysokim współczynniku wytrzymałości wczesnej. Następnie powinna pojawić się klasa wytrzymałości. Rozpiętość numerów waha się od 32,5 do 52,5. Im niższy numer tym niższa wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach.

Różne rodzaje cementu, w tym właśnie cement biały, znaleźć można bez problemu w Realbud.com, gdzie towar ten dostępny jest od ręki w dużej ilości. W celu poznania oferty wystarczy kliknąć poniższy link: https://www.realbud.com/pl/cement-wapno-26.

Ocena: 5.0

Komentarze