Co należy wiedzieć przed wymianą dachu?

BlachodachówkiDach jest prawdopodobnie najważniejszym elementem konstrukcji każdego budynku. W końcu to dzięki niemu możemy cieszyć się suchym i ciepłym  domem. I choć nikt nie lubi płacić za wymianę dachu,  kwestie praktyczne i estetyczne takiego rozwiązania powinny pomóc złagodzić ból związany z kosztami tego przedsięwzięcia.

Od czego jednak zacząć? Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, zanim zabierzemy się za wymianę dachu.

Unikaj pochopnego wyboru

Niektórzy dekarze nie martwią się zbytnio o zadowolenie klienta, ponieważ wymiana dachu to praca, którą wykonuje się raz na kilkadziesiąt lat, co oznacza, że ​​raczej nikt z tej branży nie liczy na powrót klienta. Ponadto, wielu właścicieli domów wybiera dekarzy w dużej mierze na podstawie proponowanej przez nich ceny, co nie zawsze jest dobrym kryterium, gdyż wielu wykonawców zatrudnia pracowników po najmniejszych możliwych stawkach po to, by utrzymać niskie ceny swoich usług. A niskie stawki często wiążą się z niższą jakością pracy. Musisz więc być bardzo ostrożny, kogo chcesz zatrudnić. Uzyskaj referencje od sąsiadów czy znajomych, którym ufasz, i sprawdź witryny największych producentów pod kątem listy profesjonalnych instalatorów pokrycia dachu.

Postaw na jakość

Aby upewnić się, że w przyszłości nie będziesz musiał się martwić o swój dach, postaw na produkty o najwyższej jakości, to jest takie, których trwałość sięga od 30 do 50 lat. Nie wszystkie dachówki mają tak dłużą żywotność. Dachówki ceramiczne, na przykład, wyglądają pięknie, ale są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli koniecznie interesuje cię ceramiczne pokrycie, poszukaj produktów o wysokiej jakości. Często będzie się to wiązało z wyższą ceną. Doskonałym materiałem na pokrycie dachu jest blachodachówka, w szczególności blachodachówka z posypką, która jest materiałem lekkim, estetycznym, a przy tym niezwykle trwałym i estetycznie wyglądającym.

Usuń stare dachówki

Na dachu możesz mieć dwie warstwy pokrycia, więc jeśli nie chcesz usuwać starej warstwy, możesz po prostu ułożyć nową z wierzchu. To rozwiązanie wiąże się z relatywnie sporą oszczędnością, ale oznacza ono także, że trudniej będzie dotrzeć do źródła problemu, jeśli kiedyś wystąpią ubytki w dolnej warstwie pokrycia. Jeśli więc możesz sobie na to pozwolić, lepiej całkowicie zastąp stare pokrycie nowym. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł także zainstalować dodatkowe osłony, na przykład przed niskimi temperaturami. W mroźnym klimacie polskich zim może się to okazać bardzo istotne.

Ocena: 5.0