Co to jest kołnierz uszczelniający i do czego służy?

Kołnierz uszczelniającyKołnierz uszczelniający to najważniejszy element montażowy okna dachowego, który znacząco ułatwia wbudowanie go w połać dachu. Jednocześnie zapewnia bezpieczne odprowadzanie wody opadowej, dzięki czemu trafia ona poza jego obrys.

Charakterystyka kołnierzy uszczelniających

Jako prefabrykowana obróbka blacharska okna, kołnierz uszczelniający po raz pierwszy pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku. Dekarze wykonywali go dawniej bezpośrednio na budowie, zazwyczaj samodzielnie. Aktualnie obróbka ta uznawana jest za rynkowy standard, przez co kołnierze uszczelniające znaleźć można w ofercie praktycznie każdego producenta okien. Obecnie produkowane elementy dopasowywane są idealnie dopasowane do ich wymiarów i często sprzedawane są z nimi w kompletach. Kołnierz uszczelniający wykonany może być:

 • standardowo z lakierowanego aluminium,
 • na zamówienie z blachy miedzianej,
 • sporadycznie z blachy cynkowo-tytanowej.

Dostępne rodzaje obróbek mogą być dość zróżnicowane. Im precyzyjniejszy montaż, tym lepiej są one dopasowane do pokrycia dachu. Wyróżnia się przede wszystkim kołnierze do pokryć profilowanych oraz płaskich. Każdy z nich posiada maksymalną wysokość profilu, która powinna być dostosowana do wybranego materiału pokrycia.

Rodzaj kołnierzy uszczelniających

Okna montowane mogą być na połaci pojedynczo lub w odpowiednich zespoleniach. W zależności od układu, kołnierze podzielić można na pojedyncze oraz kombi. Pierwsze przeznaczone są do samodzielnego okna pojedynczego, natomiast drugie stosuje się w przypadku zespoleń. Kołnierz pojedynczy należy dopasować zarówno do rodzaju pokrycia dachu, jak i wymiarów okna. Kombi umożliwia z koli realizację praktycznie dowolnego połączenia okien. Mogą być montowane na przykład:

 • w zestawach,
 • bezpośrednio obok siebie,
 • jedno nad drugim,
 • poprzez łączenie z oknami fasadowymi lub kolankowymi.

Należy pamiętać, że w pionie zespalane powinny być wyłącznie okna o tej samej szerokości, a w poziomie - o tej samej wysokości. Architekturę wnętrza urozmaicić może fakt, że okna połączone ze sobą w pionie mogą mieć zupełnie różną wysokość. W ostateczności, wygląd zespolenia uzależniony jest przede wszystkim od zdolności architekta oraz ogólnej wizji inwestora. Najbardziej rozbudowane okienne konstrukcje wymagają bowiem odpowiednio przystosowanej więźby dachowej.

Kołnierz uszczelniający a zespolenia

Okna zespolone przeważnie są symetryczne. Coraz częściej spotykane są jednak o wiele bardziej finezyjne, asymetryczne połączenia. W najbardziej imponujących zestawach wykorzystać można nawet kilkanaście połączonych ze sobą okien. W pojedynczym zespoleniu, standardowa odległość w świetle pomiędzy ościeżnicami poszczególnych okien to 10 cm. W przypadku okien zainstalowanych jedno na drugim warto pamiętać, że celem zastosowania w przyszłości rolet zewnętrznych konieczne będzie uprzednio zamówienie kołnierza uszczelniającego o znacznie szerszym rozstawie pionowym. Aby miedzy oknami mogła bezproblemowo zmieścić się kaseta, zalecana jest odległość przynajmniej 25 cm. Okna dachowe połączone z oknami fasadowymi mogą natomiast wymagać wykorzystania dedykowanych kołnierzy uszczelniających, czyli specjalnie do tego celu przeznaczonych.

Osadzanie dwóch okien

Na etapie budowy zrealizować można nieskomplikowane połączenie dwóch okien w jeden zestaw. W tym celu, w konstrukcji dachu należy dokonać kilku prostych zmian. Zazwyczaj standardowy zestaw okienny składa się z dwóch usytuowanych obok siebie okien. Do ich instalacji wykorzystać można bliźniaczy kołnierz uszczelniający, dzięki czemu odległość pomiędzy ościeżnicami będzie wynosić niecałe 2 cm. Pomiędzy obydwoma oknami zastosowana zostanie natomiast krokiew pomocnicza, na przykład wykonana z drewna sosnowego. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku zastosowanie zewnętrznych rolet nie jest możliwe. Aby osadzić dwa okna tuż obok siebie, wykorzystać można także tradycyjne kołnierze do zespoleń. Wówczas okna rozstawione są szerzej, co umożliwia zastosowanie rolet. Najlepsze rozwiązanie warto więc wybrać już na etapie budowy dachu oraz zakupu kołnierza uszczelniającego.

Jaki kołnierz uszczelniający wybrać?

Do najbardziej nowoczesnych kołnierzy uszczelniających okien dachowych należą modele z dodatkową termoizolacją. Pozwalają one na zapewnienie wyjątkowo szczelnego i stabilnego połączenia okna z połacią dachu. Tego rodzaju rozwiązanie systemowe:

 • dociepla okna dachowe powyżej konstrukcji drewnianej,
 • termicznie izoluje okno,
 • poprawia współczynnik przenikania ciepła,
 • ogranicza ryzyko strat ciepła,
 • powstrzymuje powstawanie mostków termicznych.

Taki kołnierz uszczelniający posiada elastyczny, dociepleniowy materiał od strony zewnętrznej. Przylega on bardzo szczelnie do ościeżnicy okiennej, tworząc w ten sposób ramę termoizolacyjną po zamontowaniu. Zazwyczaj posiada on dobre parametry, włącznie z optymalnym współczynnikiem lambda. Jednocześnie termoizolacyjne kołnierze uszczelniające mogą być stosowane do praktycznie wszystkich pokryć dachowych o odpowiedniej wysokości profili.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Master Flash, oferującej m.in. kołnierze uszczelniające.

Ocena: 5.0