Co to jest termomodernizacja?

TermomodernizacjaTermomodernizacja jest to szereg działań, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku i obniżają koszty jego ogrzewania. Termomodernizacja może być kompleksowa lub skupiać się jedynie na określonym aspekcie, który w największym stopniu przyczynia się do utraty ciepła w domu.Co zaliczamy do termomodernizacji budynku?

Termomodernizacja budynku pozwala ograniczyć koszty ogrzewania domu oraz sprawia, że staje się on bardziej energooszczędny i ekonomiczny. Głównym powodem podwyższonego poziomu zużycia energii grzewczej w budynku jest zbyt duża ucieczka ciepła z domu. Przedostaje się ono na zewnątrz najczęściej przez źle zaizolowane ściany (25-35%), okna (10-15%), podłogę (5-10%), wentylację(30-40%) i dach (8-17%). Z racji tego, do termomodernizacji zalicza się przede wszystkim ocieplenie dachu, ścian, wymianę okien i drzwi oraz ocieplenie podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Termomodernizacja obejmuje także instalacje wewnętrzne w budynku. Chodzi przede wszystkim o modernizację i wymianę systemu grzewczego, korzystania z odnawialnych źródeł energii, izolacji odkrytych przewodów c.o. oraz c.w.o i usprawnienie systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Kto powinien wykonać termomodernizację budynku?

O termomodernizacji domu należy pomyśleć, jeśli utrzymanie ciepła w budynku w okresie grzewczym wiąże się z bardzo wysokimi kosztami lub gdy, mimo ponoszonych kosztów ogrzewanie nie zapewnia komfortu życia domownikom. Do termomodernizacji nadają się stare budynki, w których ściany, okna, drzwi, podłogi i dachy są nieprawidłowo zaizolowane. Trzeba wiedzieć, że termomodernizacji należy poddać również nieekologiczne, wyeksploatowane, mało wydajne kotły. Sygnałem do wdrożenia działań modernizacyjnych jest także mało wydajna wentylacja, która poza zużytym powietrzem, wyprowadza na zewnątrz również energię cieplną. Decydując się na wykonanie termomodernizacji najlepiej jest skorzystać z usług doświadczonej firmy, która specjalizuje się w tego rodzaju działaniach. Przykładem przedsiębiorstwa jest: Grupa Stekra, która działa na rynku od wielu lat i realizuje projekty z zakresu budownictwa energooszczędnego, remontów, konstrukcji i termomodernizacji. Należy pamiętać, że w zależności od potrzeb inwestora, termomodernizacja obejmuje wszystkie elementy budynku lub wybrany aspekt. Pierwszym krokiem w niwelowaniu utraty ciepła jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Specjalista określi stan budynku i wskaże najbardziej opłacalne rozwiązanie oraz zakres prac, które należy wykonać w pierwszej kolejności.

Dofinansowanie do termomodernizacji

W zeszłym roku ruszył w Polsce program rządowy - Czyste Powietrze, który pozwala otrzymać dofinansowania na termomodernizację. Dotyczy do budynków jednorodzinnych powstałych w latach 1960-2002. O zwrot kosztów za styropian i prace ociepleniowe może starać się każdy właściciel nieruchomości zabudowanej. Dotacja obejmuje inwestycje do 53 tys. zł, a pożyczka - powyżej 53 tys. zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.stekra.pl/wiedza/publikacje/termomodernizacja-budynku--co-zrobic-by-otrzymac-dofinansowanie.html.

Komentarze