Co trzeba wiedzieć o schodach drewnianych?

Drewniane schodyPlanujesz zakup schodów drewnianych? Sprawdź jakie masz możliwości zakupowe.

Poszukując solidnych, niezawodnych schodów, warto zdecydować się na stopnie drewniane. Właściwości materiałów drewnianych gwarantują trwałość elementów oraz wytrzymałość mechaniczną.

Co jeszcze przemawia na korzyść schodów drewnianych? Czy rzeczywiście są one jedynym rozsądnym wyborem? Czy schody drewniane mogą sprawiać jakiekolwiek problemy?

Bezpieczne stopnie? Tylko schody drewniane!

Wydaje się, że ze względu na swoją wytrzymałość, schody drewniane należy uznać za najbezpieczniejsze. Oczywiście, metalowe stopnie również gwarantują stabilność schodów i nie grożą zawaleniem, jednak użycie metalu generuje inne zagrożenia. Przykładowo, dziecko bawiące się na schodach może się łatwo skaleczyć, a w przypadku elementów metalowych, zranienie często może skutkować wdaniem się zakażenia.

Oczywiście, bezpieczeństwo w dużej mierze zależy też od modelu schodów oraz elementów dodatkowych. Pospolite schody drewniane proste są najbezpieczniejsze wtedy, kiedy posiadają barierki. Ponadto, nie bez znaczenia są również typ i jakość drewna. Rzecz w tym, aby nie był to zbyt śliski materiał.

Praktyczne schody młynarskie

Wiele osób decyduje się zbudować schody drewniane wewnętrzne w centralnej części domu, gdzie umożliwiają one dotarcie na piętro. Jednak przydatne i modne są również mniejsze, niepozorne schody młynarskie. Zwykle wykorzystuje się je jako schody prowadzące na poddasze. Ponadto, znajdują one również zastosowanie w rozmaitych warsztatach. Powszechne zastosowanie tego rodzaju schodów wynika z ich zgrabności, gdyż korzysta się z nich wygodnie nawet w mało przestronnych pomieszczeniach.

Schody drewniane skrzypią. Co robić?

Głównym problemem dotyczącym schodów wewnętrznych drewnianych jest z pewnością ich skrzypienie. Skrzypią masywne schody drewniane proste, jak i schody drewniane młynarskie i wszystkie inne. Z czego wynika wytwarzanie dźwięku przez konstrukcję? Jak temu zaradzić?

Od razu należy zaznaczyć, iż skrzypienie schodów jest absolutnie naturalne. Są to w końcu konstrukcje zbudowane z materiału naturalnego, który nieustannie pracuje. Oddziałują na niego temperatura, wilgoć, jak i nacisk mechaniczny.

Tym samym poszczególne elementy konstrukcji delikatnie się przesuwają, wytwarzając tym samym dźwięk. Irytujące skrzypienie pojawia się dopiero po wielu latach, o ile schody są wykonane solidnie, z dobrych materiałów. Dlatego też, jeżeli chodzi o schody drewniane produkcja ma kluczowe znaczenie dla żywotności konstrukcji.

Jeżeli jednak pojawi się problem ze skrzypieniem, należy wypełnić szczeliny, aby poszczególne elementy konstrukcji się nie ścierały. W tym celu najlepiej użyć masy akrylowej lub kitu drewnianego. W przypadku większych szczelin wystarczyć może wbicie wkładki.

Gdzie kupować schody wewnętrzne drewniane?

Jak wspomniano, profesjonalna produkcja schodów drewnianych ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji. Dlatego też warto zwracać się tylko do dobrze sprawdzonych producentów, takich jak Kornik.

Na stronie internetowej producenta widnieje oferta, w której znajdują się rozmaite schody drewniane wewnętrzne. Ponadto, w asortymencie producenta znaleźć można również inne elementy drewniane, niezbędne podczas prac wykończeniowych zwieńczających budowę domu.

Autor: www.kornik.com.pl.

Komentarze