Co warto wiedzieć o obróbce CNC?

Obróbka CNCPo rozwinięciu skrótu CNC otrzymamy Computerized Numerical Control, a to w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Obróbka CNC to obróbka skrawaniem różnego rodzaju materiałów. W trakcie całego procesu wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia i maszyny sterowane komputerowo.

Obróbka metali CNC

Dzięki obróbce CNC uzyskać możemy pożądane kształty i rozmiary obrabianych przedmiotów wykonanych z metalu, stali kwasoodpornej czy tworzyw sztucznych. Obróbka CNC jest bardzo dokładna i wydajna. Wyróżniamy różne metody obróbki CNC, są to frezowanie, toczenie, szlifowanie.

Frezowanie CNC

Frezowanie polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia. Podczas takiej obróbki ruch obrotowy wykonuje narzędzie, a ruch posuwowy narzędzie lub przedmiot obrabiany.

Dzięki frezowaniu uzyskać można rowki, gwinty, różnego typu kanaliki, a nawet koła zębate. Zastosowanie nowoczesnych metod umożliwia frezowanie w płaszczyźnie 2D, jak również 3D i 5D. Wyróżniamy różne metody frezowania, między innymi frezowanie współbieżne, przeciwbieżne.

Toczenie CNC

Kolejną metodą obróbki CNC jest toczenie. Toczenie umożliwia uzyskanie konkretnych kształtów i wymiarów brył, na przykład stożków, kul czy walców. Toczenie znajduje zastosowanie w przypadku obróbki CNC różnego typu materiałów, między innymi stali, tworzyw sztucznych, miedzi czy aluminium. W przypadku toczenia wyróżnić możemy dwie metody:

  • Wytłaczanie - toczenie powierzchni wewnętrznej obrabianego przedmiotu.
  • Obtaczanie - toczenie powierzchni zewnętrznej danego przedmiotu.

Szlifowanie CNC

Szlifowanie to końcowy etap obróbki CNC. To właśnie dzięki szlifowaniu przedmiot poddany obróbce CNC ma gładką powierzchnię i estetyczny kształt. Do szlifowania wykorzystywane są specjalne szlifierki i materiał ścierny. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów ściennych wymienić możemy te wykonane węglika krzemu oraz diamentu.

Usługi CNC - zalety

Obróbka CNC ma wiele zalet, wśród nich wymienić możemy:

  • krótki czas realizacji
  • możliwość uzyskania całych serii powtarzalnych detali
  • obróbka jest bardzo precyzyjna
  • niewielkie straty materiału
  • niskie koszty
  • możliwość uzyskania nawet drobnych i skomplikowanych kształtów i detali

Szereg zalet sprawia, że obróbka CNC znajduje szerokie zastosowanie, wykorzystywana jest w zakładach produkcyjnych i przemysłowych i w różnych branżach, między innymi takich jak medycyna, elektronika czy lotnictwo.

Usługi CNC - Bearmet.pl

Firmą, która specjalizuje się w obróbce CNC jest firma Bearmet.pl. Firma dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i maszynami, a fachowcy mogą pochwalić się licznymi realizacjami. Usługi CNC to jednak nie jedyny obszar działania firmy, zajmuje się ona również malowaniem proszkowym, stawaniem MIG/MAG i TIG czy gięciem blach.

Komentarze

Automatyka Sklep
Obecnie urządzenia z funkcjonalności ami maszyn cnc pracują w każdej branży przemysłowej. Zarówno w produkcji przy wytwarzaniu produktu końcowego jak i półproduktu. Nie tyczy się to tylko urządzeń z branży metalowej, ale również produkcji mebli czy kamieniarskiej, a w największym stopniu automotive.
http://automatyka-sklep.eu