Czym się kierować przy wyborze roślin do ogrodów skalnych - Poradnik

Rośliny do ogrodów skalnychWybierając rośliny do ogrodu skalnego należy wziąć pod uwagę ich wymagania pod względem stanowiska, a także ich wielkość i porę kwitnienia. Jest to bardzo liczna i różnorodna grupa roślin. Dlatego prezentujemy tylko wybrane gatunki i odmiany, szczególnie dekoracyjne i wartościowe.

Czym się kierować przy wyborze roślin na skalniaki?

Ważne jest stanowisko

Ogród skalny będzie doskonałym miejscem do uprawy niewy­brednych rozchodników, rojników, skalnic, głodków, gęsiówek, żagwinów i macierzanek. Nieco lepszych warunków siedliskowych wymagać będą pierwiosnki, pełniki, zawilce lub jaskry. Wymagania roślin co do światła również nie są jednakowe, na przykład rojniki i rozchodniki sadzimy w wystawie dobrze nasłonecznionej, a pier­wiosnki czy niektóre skalnice - lekko ocienionej, a więc na stokach o wystawie północnej. Naradki, poduchowate skalnice czy lewizje wymagają dużo słońca, przepuszczalnej gleby i osłoniętego miej­sca na korzenie, ukrytego gdzieś w kamieniach, najlepiej w szcze­linach murku lub kieszeni skalnej. Głodki, karmniki czy macierzan­ki mogą rosnąć w szczelinach między kamieniami, nawet na ścież­ce biegnącej przez skalniak.

Rośliny do ogrodów skalnych

W ogrodzie skalnym można posadzić także rośliny jednoroczne, np. purpuroworóżowy przypołudnik, czy białe i żółte kartowe kocanki ogrodowe

Jak zdobyć rośliny?

Większość roślin do ogródka skalnego znajdziemy w dużych centrach ogrodniczych lub bezpośrednio u producentów. Trudniej natomiast pozyskać gatunki i odmiany rzadsze, trudne w uprawie i rozmnażaniu, np. goryczki, naradki, lewizje, a także urdzik, kulnik czy inne. Warto czytać ogłoszenia w prasie ogrodniczej, gdzie czę­sto wielu hobbystów oferuje rośliny do sprzedaży lub wymiany. Polecam także odwiedzać strony internetowe kolekcjonerów. Zwie­dzanie krajowych wystaw roślin i kiermaszy jest także dobrym sposobem na poszerzenie kolekcji. Poszukując nowych roślin można porozumieć się z sąsiadami lub ze znajomymi na temat pozyskania sadzonek lub wymiany roślin.

Byliny skalne produkowane są obecnie w pojemnikach, możemy więc przez cały sezon kupować je i sadzić na skalniaku. Kupując ro­śliny zwracajmy uwagę na ich wygląd, czy nie mają szkodników lub podejrzanych plam i przebarwień na liściach, sugerujących jakieś choroby, czy są należycie rozrośnięte i dobrze ukorzenione. Rośliny otrzymane ze sprzedaży wysyłkowej czy z wymiany należy nie

Kwitnienie i wielkość roślin

Wiele roślin wysokogórskich kwitnie w okresie wczesnowiosen­nym i wczesnoletnim. Poszukiwanie więc takich gatunków i od­mian, które w naszych ogródkach kwitłyby latem i jesienią jest szczególnie ważne. Powinniśmy dbać o to, by ogródek skalny był atrakcyjny przez cały sezon. Zalecam więc wykonanie szkicu i spo­rządzenie listy roślin wraz z terminem i długością kwitnienia.

Musimy wiedzieć, jak będą wyglądały rośliny, gdy się rozrosną i ile zajmą miejsca. Z niskich gatunków należy wybierać te, które obficie kwitną i słabo się rozsiewają. Ważne jest także sadzenie Ich po kilka sztuk (z danego gatunku lub odmiany), zwłaszcza w więk­szych ogródkach, ponieważ szybciej osiągniemy efekt dekoracyjny w postaci łanu kwiatów. Większość roślin skalnych dorasta do 30 cm wysokości i są one najbardziej przydatne. Byliny wyższe osią­gające rozmiary 30-60 cm przeważnie sadzi się jako uzupełnienie skalniaka, najczęściej u podnóża wzniesień lub na ich obrzeżach.

  • Byliny podstawowe - ten rodzaj ma liście zebrane w przyziem­ne rozety. W maju wyrastają pędy wysokości do 20 cm, z kwiatostanami barwy fioleto­wej, białej lub różowej. Warto go posadzić na murku lub w szczelinie między kamienia­mi. Lubi glebę przepuszczalną, zasadową i stanowisko cieple oraz słoneczne.
  • Gęsiówka (Arabis) - rodzaj ten obejmuje wiele ciekawych gatun­ków. Najbardziej znaną jest gęsiówka kauka­ska. Do ogrodu skalnego może być poleca­na również gęsiówka alpejska. Jest niską, poduchowatą byliną dorastającą do 15 cm. Zimozielone liście zebrane w rozety, kwiaty białe. Zakwita obficie w kwietniu I maju.
  • Goździk kropkowany - (Dianthus deltoides) osiąga około 20 cm wysoko­ści. Liście i łodygi są zielone, pokładające się po ziemi. Kwiaty drobne, ciemnoczerwo­ne z jaśniejszym karminowym oczkiem, pachnące, pojawiają się w czerwcu i lipcu. Doskona­ły na skalniaki i murki.
  • Macierzanka cytrynowa (Th. x citriodorus) - to gatunek mieszańcowy znany od dawna. Rozrasta się szybko i dość szeroko. Pędy długości 10-30 cm są wyprostowane lub pokładające się. Liście pachną cytryną. Kwiaty jasno- różowe, pojawiają się latem.
  • Płomyk szydlasty (Phlox subulata) - to niska roślina okrywowa, osiągająca wysokość do 20 cm. Pędy ścielą się po ziemi, tworząc duże gęste kępy. Liście są ciemnozielone, wąskie, szydlaste i dość sztywne. Na przełomie kwietnia i maja ukazują się różowe kwiaty zebrane w małe baldachogrona. Doskonale nadaje się do ogródków skalnych, na murki i wzniesione zagony. Jest to roślina łatwa w uprawie i dobrze rosnąca na każdej glebie, byle niezbyt suchej i jałowej. Najlepiej rośnie w słońcu, ale znosi także lekkie ocienienie.

Krzewy iglaste na skalniakach - ogrody skalne z krzewów

Rośliny do ogrodów skalnych

  • "Filifera Aurea Nana" jest bardzo oryginalnym karłowym krzewem, którego żółto zabarwione cienkie pędy wiszą malowniczo aż do ziemi. Ma stosunkowo małe wymagania glebowe i wodne. Bardzo dobrze znosi surowe zimy.
  • "Nana Gracilis" to wolno rosnący krzew o nieregularnym pokroju i szmaragdowozielonym zabarwieniu łusek. Lepiej uprawiać tę roślinę na stanowisku osłoniętym od zimowych chłodnych wiatrów i przeciągów. Wrażliwy jest na przesuszenie gleby.
  • Jałowiec łuskowy (Juniperus squamata) - "Blue Star" tworzy zwarte krzewy o lekko spłaszczonym kulistym pokroju u starszych okazów. Charakterystyczne krótkie i kłujące igły mają intensywnie niebieskie zabarwienie. Ma bardzo małe wymagania glebowe i wodne.
  • Świerk pospolity (Picea abies) - jest niezawodną rośliną okrywową, którą można posadzić na krawędzi murku. Drobne białe kwiaty ukazujące się w maju i czerwcu rozjaśnią ciemny zakątek północnego stoku ogrodu skalnego. We wrześniu zawiązuje dekoracyjne i trwałe czerwone owoce. Ma pokrój szeroko rozgałęzionego krzewu tworzącego gałązki nisko, przy ziemi. Dobrze rośnie na żyznych i stale wilgotnych glebach. Wymaga stanowiska półcienistego i osłoniętego - zwłaszcza zimą. Odmiany o żółtych liściach są bardzo wolno rosnące i wymagające zabezpieczenia.

Autor: www.skalite-kamien.pl.

Komentarze