Dachy dwuspadowe - zalety

Dach dwuspadowyDachy dwuspadowe kojarzą się praktycznie jednoznacznie: z prostotą - czy jednak prostota to jedyna zaleta tego typu konstrukcji? Zdecydowanie nie! Dziś przedstawimy co najmniej kilka innych powodów, dla których warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Zalety dachu dwuspadowego

Aspekt ekonomiczny

Zaczynając omawianie zalet dachu dwuspadowego, nie sposób nie rozpocząć od chyba najbardziej oczywistego faktu, jakim są kwestie finansowe. Dach dwuspadowy to bowiem niezaprzeczalnie najtańszy sposób na pokrycie dachu, co wynika m. in. z faktu prostej techniki budowy takiej konstrukcji oraz ze stosunkowo niewielkiej powierzchni dachu, która sprawia, że koszt materiałów również jest relatywnie niski.

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że oszczędności finansowe, jakie daje nam właśnie to rozwiązanie warto wykorzystać na inwestycję w trwałe oraz solidne pokrycie dachu, dzięki czemu ekonomiczny aspekt tego rozwiązanie przełoży się nie tylko na samą budowę dachu, ale także na jego wysoką żywotność i wytrzymałość pokrycia, która w perspektywie czasu również będzie oszczędnością.

Innym, dodatkowym zyskiem, jaki przynosi wybór dachu dwuspadowego to ekonomiczny dom - o co dokładnie chodzi? Odpowiednie nachylenia połaci dachowej sprzyjają tworzeniu budynków energooszczędnych, m. in. dzięki temu, że sama konstrukcja takiego dachu pozwala na gromadzenie ciepła. Kolejną sprawą jest odpowiednie ustawienie takiego dachu - warto to dobrze przemyśleć, tak aby powierzchnię dachu wykorzystać do montażu paneli słonecznych, służących do podgrzewania bieżącej wody, czy wykorzystania jej w instalacji grzewczej.

Aspekt wizualny

Dach to ten element budynku, który w głównej mierze decyduje o jego stylu. Dobrze dobrany do bryły budynku dach nie zaburza jego proporcji - podkreśla jego estetykę i dbałość o szczegóły. Co ważne - źle dobrany dach może być przyczyną geometrycznego bałaganu oraz świadczyć o braku wyczucia estetyki. Jak uniknąć tego typu wpadek? Najlepszym wyborem będzie właśnie dach dwuspadowy, który idealnie wpisuje się niemal w każde otoczenie oraz pasuje do różnego typu budynków - zarówno tych z wysokim poddaszem użytkowym, jak i tych parterowych.

W przypadku wyboru konstrukcji dachu warto pamiętać o tym, że dach nie powinien się wysuwać na pierwszy plan, jeżeli chodzi o aranżację domu i całego ogrodu. Dach powinien stanowić tło, które pozwoli na wyeksponowanie innych walorów takich jak piękny i zadbany ogród czy ciekawa elewacja budynku. Prosty dach dwuspadowy doskonale spełni to zadanie.

Aspekt użytkowy

Mówiąc o dachu dwuspadowym, nie sposób nie wspomnieć także o jego walorach użytkowych - dzięki konstrukcji opartej na dwóch skosach otrzymujemy sporą przestrzeń, którą w przypadku zastosowania ścian kolankowych z powodzeniem można wykorzystać na przytulne i ergonomiczne poddasze. Sypialnie, pokoje dla dzieci czy też gabinet to właśnie te pomieszczenia idealnie sprawdzają się na poddaszu, gdzie panuje unikalny, przytulny klimat, którego nie sposób niczym zastąpić. Aby cała powierzchnia poddasza była użyteczna, musimy ją jednak bardzo dobrze przemyśleć, a miejsca pod skosami wykorzystać, chociażby pod zabudowę na wymiar.

Porada:

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń na poddaszu zapewnią niezastąpione w tym przypadku okna dachowe. Warto się na nie zdecydować, ponieważ przyjemna atmosfera na poddaszu w dużej mierze zależy od ilości naturalnego światła, które wpada do pomieszczeń.

Inne zalety:

  • Konstrukcja dachu dwuspadowego umożliwiająca minimalizację ryzyka popełniania błędów wykonawczych.
  • Duży kąt nachylenia zapewniający skuteczne odprowadzenie wody i ewentualne zsuwanie się śniegu.
  • Minimalizacja słabych punktów na dachu, a więc miejsc, które są najbardziej podatne na przeciekanie (w przypadku dachów dwuspadowych takim miejscem są okolice komina oraz ewentualne okna dachowe).

Podsumowując - skromne z pozoru dwie połacie dachowe, kryją w sobie ogromny potencjał oraz są rozwiązaniem, które z pewnością jest w stanie zadowolić większość osób decydujących się na budowę domu jednorodzinnego. Co równie ważne, dach dwuspadowy to klasyczne rozwiązanie, które nie będzie niemodne za 5 czy 10 lat, a to bardzo ważne w dobie ciągle zmieniających się trendów w budownictwie.

Komentarze