Dekoracje na ściany - pomysły, inspiracje

Dekoracje ścienne - plakaty, naklejki, obrazy, zdjęcia Często bywa tak, że mieszkanie jest perfekcyjnie urządzone, z dobranymi znakomicie kolorami, stylowymi meblami, a jednak… czegoś brakuje. Tym czymś mogą się okazać dekoracje ścienne.

Plakaty dekoracyjne, fotografie, naklejki na ściany, a nawet obrazy są sposobem na wzbogacenie wystroju wnętrza. Zobacz, jakie dekoracje na ścianę możesz wybrać, aby dodać charakteru swojemu mieszkaniu.

Plakaty i naklejki na ścianę
Obydwie te formy świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Jeżeli chodzi o naklejki na ścianę, to dają one duże możliwości, jeśli chodzi o różne formy, np. motywy roślinne, a także jeśli chodzi o faktury - mogą być gładkie, aksamitne, metaliczne. Do wyboru jest tu mnogość pomysłów, które zarówno zaoferuje sklep z dodatkami do wnętrz, jak i możemy znaleźć i zaaranżować sami. Plakaty na ścianie świetnie wyrażą zainteresowania i pasje domowników. Można wybrać plakaty filmowe, okładki komiksów bądź książek, plakaty retro, artystyczne grafiki bądź reprodukcje zdjęć.

Mapy na ścianę
Mogą występować w formie plakatów, naklejek, trójwymiarowych dekoracji. Mapa na ścianę wygląda naprawdę efektownie. Wiele z nich pozwala zaznaczać już odwiedzone kraje. Bardzo często dostępne są nowoczesne projekty graficzne oparte na uproszczonych, geometrycznych konturach. Z kolei mapa retro na ścianę, przywodząca na myśl stare książki podróżnicze, będzie znakomitym dodatkiem do eleganckiego salonu lub urządzonego w naturalnych kolorach gabinetu do pracy.

String art
To wciąż świeży, a dzięki temu oryginalny trend. Tego typu dekoracje na ścianę są trudne do wykonania - potrzeba nieco wyobraźni przestrzennej oraz mnóstwo cierpliwości. String art polega na tworzeniu obrazów ze sznurka przeciągniętego pomiędzy wbitymi w podkład (deskę lub płytę) gwoździami. Powstałe w ten sposób linie układają się w zarysowane geometrycznie kształty. Można wykorzystać jeden kolor sznurka i kontrastowy podkład lub też operować różnymi barwami, aby tworzyć bardziej złożone kompozycje. Popularne motywy to zwierzęta, symbole różnego rodzaju, krajobrazy, mapy oraz abstrakcje.

Obrazy na ścianę
Pod tą klasyczną formą kryje się nieskończoność możliwości. Obrazy na ścianę są najbardziej klasycznym sposobem ozdabiania ścian. Klasyczny wystrój wnętrz korzysta z nich bardziej chętnie. Dzieło sztuki w mieszkaniu od razu przywodzi na myśl luksus i dbanie o intelektualną stronę codziennego życia. Nie trzeba sięgać po reprodukcje wielkich mistrzów czy dzieła przedstawiające pejzaże bądź portrety. Abstrakcyjny obraz o spokojnym charakterze i harmonijnych kolorach będzie efektownym dodatkiem, który wpasuje się w każde wnętrze.

Zdjęcia i ich reprodukcje
Fotografie na ścianach również wspaniale się sprawdzą jako dodatki do domu. Nie sposób znaleźć bardziej indywidualnego i niepowtarzalnego sposobu na dekoracje ścienne niż zdjęcia z walnego albumu. Mogą to być portrety rodzinne, wspomnienia z podróży lub artystyczne zdjęcia, które sami zrobiliśmy. Taka galeria na ścianie od razu pokaże wszystkim gościom, kim jesteśmy i jak patrzymy na świat. Jako dekoracje ścienne sprawdzą się również reprodukcje ku oryginalne odbitki artystycznych zdjęć, tworzonych przez mniej lub bardziej znanych autorów. Niekoniecznie musi to być twórczość z galerii sztuki, ale może np. naszych utalentowanych przyjaciół.

Innym pomysłem na wystrój wnętrz są klasyczne czarno-białe fotografie, które weszły do kanonu tej dziedziny sztuki. Wiele znanych zdjęć, w tym z samych początków uwieczniania świata, można kupić w formie reprodukcji na plakatach.

Wystrój wnętrz dzisiaj często bywa eklektyczny i łączy z powodzeniem różne style i epoki. To z pewnością ułatwia wybór dekoracji na ścianę. Nie jest jednak trudno znaleźć takie ozdoby do mieszkania, które będą idealnie zgrywały się z wybranym stylem aranżacji. Ważne nie tylko, aby były one efektowne, ale również, aby domownicy czuli się w ich otoczeniu dobrze i aby pomagały się odprężyć.

Komentarze