Detektory gazu - czym są i do czego służą?

Detektor gazuPaliwo gazowe jest i jeszcze długo pozostanie podstawowym nośnikiem energii. Obecnie wykorzystuje się je nie tylko do celów grzewczych, ale też np. do napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną w instalacjach kogeneracyjnych. W każdym środowisku, w którym występuje zasilanie gazem, należy stosować przyrządy służące wykrywaniu niebezpiecznych stężeń gazów. Podstawą są detektory gazu, których funkcji bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Dlaczego należy monitorować stężenie gazów?

Każda, nawet prawidłowo wykonana instalacja gazowa, zbudowana z najwyższej jakości komponentów, może ulec awarii. Gdy pojawia się w niej nieszczelność, to konieczne jest jej jak najszybsze usunięcie. Aby było to możliwe, należy stosować odpowiednie zabezpieczenia przeznaczone do wykrywania niebezpiecznych stężeń gazu.

Takie urządzenia są znacznie czulsze niż ludzki nos, mogąc zaalarmować o nieszczelności na długo przed tym, jak wykryje ją człowiek. Tym samym praktycznie eliminują ryzyko wybuchu czy np. zatrucia, pozwalając usunąć awarię na etapie, gdy jest to jeszcze mało kłopotliwe i nie generuje wysokich kosztów.

Do monitorowania stężenia gazów wykorzystuje się przede wszystkim detektory gazu. System kontroli uzupełniają moduły sterujące oraz sygnalizatory akustyczno-optyczne. Są to elementy niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach, w których używa się lub przechowuje gaz.

Czym są detektory gazu?

Detektory gazu to urządzenia zaprojektowane do wykrywania niebezpiecznych stężeń gazów toksycznych, wybuchowych oraz tlenu typu DEX/F. Ich podstawowe zadanie polega na monitorowaniu powietrza i uruchamianiu alarmu, gdy wykryją potencjalne zagrożenie.

Profesjonalne detektory gazu przynoszą liczne korzyści, przede wszystkim znacząco ograniczając ryzyko wybuchu, tym samym chroniąc życie ludzkie oraz majątek.

Dlaczego warto stosować wysokiej klasy detektory gazu?

Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo detektorów gazu, niestety także takich niskiej jakości. Nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Inwestycja w nieco droższe, ale markowe detektory gazu, to zawsze dobra decyzja. Takie detektory charakteryzuje:

  • Niezawodność - markowe detektory zapewniają skuteczne działanie nawet w trudnych warunkach środowiskowych, na przykład przy dużym zapyleniu.
  • Intuicyjna obsługa - wysokiej klasy detektory gazu są proste w użyciu, nie wymagają skomplikowanej kalibracji.
  • Długa żywotność - wysoka jakość komponentów gwarantuje długą i bezawaryjną pracę detektorów.
  • Łatwy montaż- instalacja markowego detektora jest szybka i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Moduły sterujące - do czego służą?

Same detektory gazu to tylko jeden z elementów zwiększających bezpieczeństwo użytkowania instalacji gazowej i zasilanych z niej urządzeń. Dla zapewnienia sobie kompleksowej ochrony konieczne jest zbudowanie systemu ostrzegającego, którego częścią są moduły sterujące.

Moduły to urządzenia, które kontrolują system detektorów gazu i sterują urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak zawory odcinające typu MAG-3. Moduły typu MD-1, MD-2 i MD-4 są kompatybilne z detektorami gazów typu DEX/F, co zapewnia pełną integrację systemu.

Sygnalizatory akustyczno-optyczne

Ważnym elementem systemu do wykrywania niebezpiecznych stężeń gazu są sygnalizatory akustyczno-optyczne, które służą do dźwiękowego i wizualnego sygnalizowania zagrożenia. Mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Takie sygnalizatory są wyposażone w diody LED, co gwarantuje dobrą widoczność sygnału alarmowego. Dzięki funkcji niezależnego sterowania sygnalizacją zyskujemy możliwość osobnego kontrolowania sygnału dźwiękowego i świetlnego.

Gdzie kupisz wszystkie elementy systemu ostrzegania przed zbyt wysokim stężeniem gazu?

Wszystkie omówione elementy, włącznie z detektorami gazu, są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. W jednym miejscu skompletujesz cały system do monitorowania stężenia gazu i zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom. Oferta SORBEX obejmuje także monozłącza, zawory do gazu, łączniki i trójniki do reduktorów.

Z pełną ofertą detektorów gazu dostępnych w sklepie internetowym SORBEX zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/sklep/193-produkty-gazex-i-flama-gaz. Jeśli nie wiesz, jaki detektor kupić, to możesz skorzystać z bezpłatnego, niezobowiązującego doradztwa ekspertów SORBEX.

Komentarze