Zielone domy - charakterystyka
Co odróżnia dom energooszczędny od pasywnego? Jakie zalety ma dom plusenergetyczny? Czy budownictwo ekologiczne jest drogie?
Poniżej krótka charakterystyka ekobudownictwa, z wyszczególnieniem domów energooszczędnych, pasywnych, plusenergetycznych.
Zielone domy, czyli Eko dom w kilku odsłonach
1. DOM ENERGOOSZCZĘDNY charakteryzuje:
- oszczędność energii elektrycznej i ogrzewania
- dobra izolacja ścian, dachu i fundamentów
- okna o niskim współczynniku przenikania ciepła
- optymalne rozmieszczenie pomieszczeń
- wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła
- zniwelowanie mostków termicznych
- ogrzewanie - pompy ciepła lub/i kolektory słoneczne
2. DOM PASYWNY to:
- odpowiednie materiały budowlane (wyższe standardy niż w przypadku domu energooszczędnego)
- optymalna lokalizacja
- izolacja cieplna ścian
- superszczelne okna
- wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego
- mocno przeszklona południowa strona domu
- wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (słońce, wiatr)
- brak piwnicy
- zwarta bryła projektu
3. DOM PLUSENERGETYCZNY w skrócie to:
- wytwarzanie energii, której nadmiar jest odprowadzany do sieci elektroenergetycznej (korzyść finansowa dla właścicieli domu)
- normy budowlane i standardy podobne do domu pasywnego
KORZYŚCI, DOPŁATY
Jako, że budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych inwestorów, państwo wychodzi im naprzeciw i powołuje do życia programy pomocy rządowej. Do 2018 roku będzie można skorzystać z dofinansowania na budowę lub kupno domu lub mieszkania energooszczędnego. Wysokość dopłaty wynosi 20-40 tys. złotych dla domów jednorodzinnych i 10-15 tys. złotych dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wnioski można składać w bankach współpracujących z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mogą się o nie starać osoby zarówno budujące domy jednorodzinne jak i kupujące dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego (od deweloperów). Oczywiście, aby otrzymać wsparcie, budynek musi być wzniesiony zgodnie z odpowiednimi standardami technicznymi oraz należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Głównym biurokratycznym wymogiem w ubieganiu się o dopłatę, jest udokumentowanie obliczeń zapotrzebowania na energię cieplną oraz przedłożenie informacji o urządzeniach grzewczych jakie chcemy zainstalować.
Rządowy projekt dofinansowania budowy eko-domów ma na celu przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz rozpowszechnienie i rozwój technologii energooszczędnych.
Niewątpliwą korzyścią dla właścicieli domów plusenergetyczych jest możliwość sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej. Prosumenci (konsumenci, którzy oprócz zużycia energii również ją produkują) mogą czerpać z tego tytułu korzyści finansowe jak również starać się o rządowe wsparcie. Program "Prosument" wdrożony przez NFOŚiGW ma na celu dofinansowanie zakupu i montażu instalacji niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej, a także wymianę starych urządzeń na bardziej wydajne.
CZY ZIELONE DOMY SĄ DROGIE?
Otóż porównując koszty wykonania domu standardowego z „zielonym”, widzimy, że wykorzystanie ekotechnologii jest niestety droższe. Dom energooszczędny to wydatek średnio 10%, a dom pasywny ok. 15% wyższy. Jednak jeśli spojrzymy na to pod kątem długotrwałej inwestycji (a taką jest przecież mieszkanie we własnym domu) możemy stwierdzić, że dzięki doskonałej termoizolacji i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, koszty użytkowania ekodomu są znacznie niższe (nawet o ponad 40%). W przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat są to ogromne oszczędności.
Komentarze