Dom modułowy 35 m² - czy taki metraż jest wystarczający oraz co z pozwoleniem?

Domek modułowyDomy modułowe to rozwiązania, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Oczywiście wiele osób nadal zastanawia się, czy stosunkowo nieduża powierzchnia pozwoli komfortowo mieszkać. Nurtującą kwestią jest również kwestia pozwolenia na budowę. Obie kwestie wyjaśnia niniejszy artykuł.

Czym jest dom modułowy?

Przed przejściem do kwestii, czy w domu modułowym o powierzchni 35 m² można komfortowo mieszkać, a także, czy do jego wybudowania konieczne będzie pozwolenie na budowę warto wyjaśnić to, czym dokładnie jest dom modułowy. Mówiąc wprost jest to budynek, który montowany jest z gotowych elementów wytwarzanych w wyspecjalizowanych fabrykach. Domy modułowe można zakupić zarówno w formie domku letniskowego, jak i budynku całorocznego. W tym drugim przypadku należy jednak wykonać wcześniej odpowiedni fundament, na którym zostanie postawiony dom. Z czego powstaje dom modułowy i dlaczego technologia ta jest uznawana za zdecydowanie najszybszy sposób budowy? Informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Dom modułowy, czyli jak kupić i postawić dom oszczędnie?

Dom modułowy 35 m² - czy taki metraż jest wystarczający, by komfortowo mieszkać?

Na pierwszy rzut oka dom o powierzchni 35 m² wydaje się nie wielki. Po zastanowieniu jednak można dojść do wniosku, że powierzchnia wielu dwupokojowych mieszkań w bloku oscyluje w tych granicach. W przypadku domu jednak komfort użytkowania jest zdecydowanie większy, ponieważ do dyspozycji pozostaje również własna działka, w związku z czym człowiek nie jest zamknięty w czterech ścianach. Domy modułowe o powierzchni 35 m² z pewnością są doskonałym rozwiązaniem dla singli, seniorów, czy młodych małżeństw. W tym ostatnim przypadku zaletą jest również fakt, że większość domów modułowych można w razie potrzeby (np. pojawienia się dzieci) rozbudowywać poprzez "doklejenie" kolejnego modułu. Tego typu elastyczność sprawia, że w wielu przypadkach są to o wiele lepsze rozwiązania niż tradycyjne budownictwo. Co więcej, nowoczesna technologia w połączeniu z odpowiednimi materiałami oraz niewielką powierzchnią przekłada się na niskie koszty eksploatacji, co niewątpliwie również jest zaletą.

Dom modułowy 35 m² a kwestia pozwolenia na budowę

Jak już wcześniej wspomniano wiele osób zainteresowanych budową domu modułowego zastanawia się, czy niezbędne w tym celu będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Otóż warto mieć świadomość, że dom modułowy 35 m² nie wymaga pozwolenia na budowę, a w celu jego postawienia dokonuje się jedynie zgłoszenia we właściwym urzędzie. Pozwala to znacznie uprościć formalności związane z rozpoczęciem budowy oraz zdecydowanie przyspieszyć start inwestycji. Oczywiście warto pamiętać, że decydując się na dom modułowy o większej powierzchni uzyskanie pozwolenia na budowę jest obowiązkowe, a cały proces niczym nie różni się od formalności załatwianych przed rozpoczęciem tradycyjnej budowy.

Podsumowując należy stwierdzić, że decyzja o budowie domu modułowego o powierzchni 35 m² sprawdza się w wielu sytuacjach. Podejmując ją należy oczywiście pamiętać, by postawić na sprawdzonego producenta, który zagwarantuje najwyższą jakość. Przykładem może być MARKAEKO, czyli firma, która istnieje na polskim rynku już od przeszło 10 lat.

Komentarze