Domy tradycyjne w trzech odsłonach

Tradycyjny domIdealny dom powinien być dopasowany do oczekiwań domowników nie tylko pod względem funkcjonalności układu pomieszczeń, ale także w kwestii wizualnej. Istotne są również możliwości finansowe lub chęć szybkiego zamieszkania. Mimo iż na rynku pojawia się coraz więcej projektów nowoczesnych, według statystyk zdecydowana większość polskich inwestorów w dalszym ciągu gustuje w klasycznych formach architektonicznych. Projekty domów tradycyjnych cechują się ponadczasową elegancją i doskonale wpiszą się w każde otoczenie. Wbrew pozorom mogą one przybierać różnorodne kompozycje, dzięki czemu każdy znajdzie wśród nich idealna dla siebie opcję.

Prosta bryła, łatwa budowa

Tradycyjny dom

https://www.extradom.pl/projekt-domu-mokka-WOF1072

Największą popularnością cieszą się projekty domów odznaczających się prostą, klasyczną bryłą. Taki budynek nie przytłacza otoczenia działki i tworzy z nią zharmonizowaną całość. Doskonale komponuje się z każdym krajobrazem oraz uwydatnia walory wizualne ogrodu i roślin ozdobnych. Dom o prostej bryle można z łatwością dopasować do indywidualnego gustu czy danego regionu eksperymentując z kolorem i wyglądem elewacji np. stosując klinkierowe płytki czy drewniane deski elewacyjne. Nieskomplikowane konstrukcje chętnie wybierane są również z racji mniejszych kosztów budowy i krótkiego czasu realizacji. Prosta bryła bez wcięć oraz dach dwuspadowy minimalizują powstawanie mostków termicznych, co decyduje ponadto o niższych rachunkach za ogrzewanie.

Reprezentacyjna elegancja

Tradycyjny dom

https://www.extradom.pl/projekt-domu-dzierlatka-iii-z-garazem-2-st-WRF1066

Domy tradycyjne to nie tylko proste, typowe budynki. Są to również formy, obok których nie można przejść obojętnie, a uwzględnione w nich ozdobne elementy przykuwają wzrok i zachwycają wszystkich odwiedzających. Charakterystyczną cechą tego typu domów są finezyjne dachy wielospadowe uwzględniające najczęściej w swojej konstrukcji lukarny z efektownymi balkonami, a także wole oka. Dekoracyjne rozwiązania przewidziane są również w bryle: wnęka stworzona przez ryzalit czy wykusz, jest idealnym miejscem do zlokalizowania jadalni. Projektanci przykładają również dużą wagę do mniejszych elementów jak gzymsy, boniowania, szprosy w oknach. Często o reprezentacyjnym wyglądzie domu, decyduje również idealnie wykończony taras.

Urok polskich dworków

Tradycyjny dom

https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-debowej-KRK1058

Domy w stylu dawnych polskich dworków, najlepiej komponują się w zabudowie podmiejskiej i wiejskim krajobrazie. Nawiązujące do staropolskiej architektury budynki są doskonałym kompromisem pomiędzy klasycznymi, a reprezentacyjnymi domami. Cechują się najczęściej zwartą bryłą, co wpływa na sprawną realizację. Symetryczna fasada akcentuje okna ozdobione drewnianymi okiennicami, jednak głównym jej elementem jest centralne wejście. Najczęściej domy w szlacheckim stylu przewidują wykonanie na głównym wejściem ozdobnego zadaszenia podpartego na dwóch eleganckich filarach. Czasem pojawia się również efektowny portyk.

Mimo, iż trendy architektoniczne na przestrzeni lat ulegają różnym zmianom, a projektanci prześcigają się w coraz to bardziej nowatorskich pomysłach, projekty domów tradycyjnych w dalszym ciągu wiodą prym popularności.

Ocena: 5.0