Domy z keramzytobetonu

KeramzytobetonDomy z keramzytobetonu są coraz bardziej popularne. Czym jest keramzytobeton i jakie są zalety takiego materiału? Jakie właściwości ma keramzyt, z którego produkowany jest keramzytobeton? Właśnie na te pytania odpowiemy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czym jest keramzytobeton?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest keramzyt. Keramzyt to kruszywo ceramiczne, które powstaje w procesie wypalania gliny ilastej pęczniejącej w wysokiej temperaturze - temperatura wynosi ok. 1150°C. Jest to materiał w postaci małych, lekkich i mało nasiąkliwych kuleczek. Dodamy jeszcze, że jest to materiał naturalny i bez żadnych dodatków chemicznych. Ów materiał w Polsce produkowany jest od lat 70-tych, w niektórych państwach, na przykład skandynawskich, stał się popularny dużo wcześniej, bo już w latach 30-tych.

Zastosowanie keramzytu

Z keramzytu produkowane są lekkie betony - keramzytobetony oraz zaprawy lekkie. Z keramzytobetonu tworzone są natomiast dwa rodzaje materiałów ściennych, a dokładniej pustaki oraz bloczki wypełnione styropianem.

Zalety keramzytu

Zalety keramzytu? Jest ich wiele, najważniejsze wymieniamy poniżej:

 • lekki
 • zapewnia dobrą izolację termiczną
 • zapewnia izolację akustyczną
 • niepalny
 • odporny na działanie wilgoci
 • odporny na działanie czynników chemicznych
 • odporny na działanie gryzoni i owadów
 • trwały
 • jest to naturalny i zdrowy materiał

Wymienione zalety sprawiają, że elementy z keramzytu wykorzystywane są do budowy domów. Ściany zbudowane z elementów z dodatkiem keramzytu doskonale zabezpieczają dom przed zimnem, jak również przed hałasem - keramzyt doskonale też absorbuje fale dźwiękowe.

Jak powstaje keramzytobeton?

Z keramzytu powstaje keramzytobeton. W procesie produkcji keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej z dodatkiem keramzytu. Beton z dodatkiem keramzytu ma mniejszą gęstość niż zwykły beton. Elementy z keramzytobetonu mają porowatą powierzchnię, są dość lekkie i bardzo wytrzymałe.

Pustaki z keramzytobetonu

Wykorzystanie takiego materiału przyspiesza budowę domu. Pustaki z keramzytobetonu mają wyprofilowane ściany boczne, co sprawia, że podczas budowy zużywa się mniej zaprawy murarskiej, a to usprawnia pracę.

Bloczki styropianowe

Tego typu bloczki należą do grupy najlepszych materiałów izolacyjnych, doskonale zabezpieczają dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, minimalizują straty ciepła.

Zastosowanie keramzytobetonu

Ze względu na szereg zalet keramzytobeton wykorzystywany jest podczas wielu prac budowlanych, wśród których wymienić możemy:

 • izolacje stropów ścian,
 • izolacje podłóg na gruntach,
 • wykonywanie drenażów
 • wypełnianie kanałów, w których umieszczane są rury i rurociągi instalacyjne.

Zakończenie

Keramzyt oraz wykonane z niego elementy mają szereg zalet. Domy wykonane z takich materiałów charakteryzują się dobrą izolacją cieplną i termiczną. Keramzyt znajduje też zastosowanie przy izolacji stropów w starym budownictwie - jest lekki, dzięki czemu nie obciąży konstrukcji.

Coraz więcej firm budowlanych specjalizuje się w budowaniu różnego typu obiektów z keramzytobetonu, jeśli więc mamy w planach budowę domu warto, abyśmy przemyśleli powyższe rozwiązanie - taka inwestycja ma wiele zalet.

Źródło: Domy z keramzytobetonu http://www.krosbud.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze