Drzewka owocowe w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja

Drzewka owocowe w ogrodzieNasz ogród nie musi być tylko i wyłącznie ucztą dla oka oraz ładnym dodatkiem do naszego domu. Może być również miejscem hodowli ziół, warzyw czy też owoców. Drzewka owocowe w ogrodzie to nie tylko źródło pożywnych, smacznych i zdrowych przekąsek, ale również miłe urozmaicenie dla obecnej aranżacji. Dziś coraz częściej można możemy spotkać te rośliny w przydomowych ogródkach. Oto kilka porad, jak można się zabrać do ich sadzenia oraz jak o nie dbać.

Przygotowanie do sadzenia

Zanim zabierzemy się do zasadzenia drzewka owocowego w naszym ogrodzie, musimy poczynić pewne przygotowania. Tak jak samo jak podczas sadzenia innych roślin, musimy przeznaczyć na nie odpowiednio dużo miejsca w zależności od tego, jak duże te drzewa mogą urosnąć. Standardowo, zależnie od wysokości drzew, odległość między nimi wynosić powinna od 3 do 5 m. Należy sprawdzić gatunek sadzonego drzewa w ogrodzie i analogicznie zasadzić je tam, gdzie przez lata będzie mogła spokojnie się rozrosnąć a później w efekcie wydać zdrowe owoce.

Należy zwrócić nie tylko na ilość przeznaczonego miejsca, ale również na to, jakie to miejsce posiada właściwości. Chodzi tutaj o kwasowość gleby, jej rodzaj, dostęp do światła naturalnego oraz osłonę przed wiatrem. Rośliny owocowe niestety potrzebują bardzo dobrych warunków przez większość dni w roku, stąd dobrze jest zapewnić im naturalnie dobre otoczenie, zamiast być zmuszonym do stworzenia takich warunków samemu.

Drzewka owocowe w ogrodzie

Jakie posadzić drzewka owocowe w ogrodzie?

Ogród nie jest sadem - trzeba o tym pamiętać na wstępie. Jeżeli zdecydujemy się na parę drzewek owocowych, to należy dobrać takie, które będą mogły rozwinąć się w gatunkach ogrodowych. W zależności od rozmiarów naszego ogrodu, możemy pozwolić się na gatunki drzewek mniejszych bądź większych. Trzeba mieć również, że drzewa owocowe w swojej naturze są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Jeżeli zależy nam na łatwej hodowli, można zdecydować się na gatunki odporniejsze jak np. jabłoń.

Prawdopodobnie starczy nam miejsca raptem na kilka drzewek owocowych w ogrodzie. Warto zdecydować się na takie, które będą stanowiły ciekawy element aranżacji w ogrodzie i ładnie wkomponują się w dotychczasowy układ roślin. Takie drzewka owocowe można również wykorzystać do celów praktycznych. Jeśli odpowiednio zadbamy o ich koronę, to mogą na przykład być dobrym źródłem dla cienia, które możemy wykorzystać np. do pikników na naszej działce bądź jako osłonę dla cieniolubnych roślin jak np. żurawina.

Drzewka owocowe w ogrodzie

Pielęgnacja drzewek owocowych w ogrodzie

Drzewka owocowe w większości są obcopylne. Tak więc do zapylenia wymagają pyłku roślinnego innej odmiany. Należy mieć to na uwadze i przed zakupem drzewek sprawdzić ich kompatybilność zapylania. Możemy oczywiście zamiast tego zdecydować się na drzewka samopylne, które nie potrzebują obecności innej odmiany, czyli gatunki wiśni, brzoskwini, śliw, czereśni. Obcopylne natomiast w większości są grusze oraz jabłonie.

O drzewka owocowe należy bardzo starannie dbać. Wymagają one przede wszystkim regularnego podlewania oraz nawożenia (zazwyczaj wiosną). Należy tak dobrać preparaty pielęgnacyjne, by zabezpieczyć roślinę przed chorobami oraz szkodnikami, na które drzewka owocowe w ogrodzie są szczególnie podatne. Ważne jest też przycinanie gałęzi oraz zabezpieczanie drzewek na zimę.

Drzewka owocowe w ogrodzie

Owoce z własnego ogrodu

Wiele osób decyduje się na drzewka owocowe w ogrodzie właśnie ze względu na to, by mieć własne źródło zdrowego, ekologicznego pożywienia. Jak to wygląda w praktyce? Jak już pisaliśmy wyżej drzewka owocowe są bardzo podatne na różnego rodzaju choroby oraz działanie szkodników. Niestety zły stan drzewa może wpłynąć na jego zdolność do wydawania owoców lub na ich stan. Chociaż wiele osób chciałoby uzyskać owoce całkowicie naturalne i niepryskane, to realia sadownictwa niestety sprawiają, że często po różnego rodzaju opryski i tak sięgnąć musimy. Z drugiej strony jednak, przynajmniej jesteśmy w stanie kontrolować to, czym owoce pryskamy i co tak naprawdę później spożywamy.

Drzewka owocowe w ogrodzie to ciekawy pomysł. Mogą służyć za dobre uzupełnienie naszej roślinnej aranżacji, jako osłona dla cieniolubnych gatunków krzewów bądź jako po prostu źródło zdrowych przekąsek. Należy jednak o nie bardzo dbać i chronić przed wszelkimi zagrożeniami. Jest to jednak mała cena za tak ciekawe urozmaicenie naszego ogrodu.

Artykuł powstał przy pomocy specjalistów z Green Solutions (https://greensolutions.com.pl/) - firmy ogrodniczej z Poznania.

Komentarze