Folia paroizolacyjna - zastosowanie i właściwości

Folia paroizolacyjnaIzolacja termiczna budynku wymaga zastosowania różnego rodzaju rozwiązań, co ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczeń. Jednym z wykorzystywanych w tym celu produktów jest folia paroizolacyjna. Gdzie się ją stosuje? Jakie właściwości posiada folia paroizolacyjna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna to materiał, który stosuje się w celu zmniejszenia poziomu wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Jest to cienka warstwa, która jednym z elementów izolacji termicznej budynku, a jej właściwe zastosowanie przekłada się na prawidłową pracę systemu ocieplenia oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Właściwie zamontowana folia paroizolacyjna izoluje bowiem dane miejsce oraz wspomaga działanie wentylacji.

Folia paroizolacyjna - właściwości

Jak już wspomniano folia paroizolacyjna wspomaga działanie wentylacji, która bez jej zastosowania mogłaby nie poradzić sobie z odprowadzaniem wilgoci. Warto jednak podkreślić, że chroni nie tylko przed nadmiernym utrzymywaniem wilgoci, ale również jej następstwami, czyli rozwojem grzybów i pleśni. Wśród właściwości foli paroizolacyjnej najważniejszym parametrem jest paroprzepuszczalność, która nie powinna przekraczać 0,5g/m²/dobę. Istotny jest również współczynnik przewodzenia ciepła lambda, ponieważ uzależniona jest od niego izolacja termiczna budynku.

Zastosowanie folii paroizolacyjnej

Najczęstszym zastosowaniem folii paroizolacyjnej jest ocieplenie poddasza, gdzie stosuje się ją zarówno na stropach, jak i ścianach. Umieszcza się ją od wewnątrz, jedynie po stronie pomieszczeń, które są ogrzewane. Warto również podkreślić, że sprawdza się zarówno w przypadku zastosowania płyt gipsowo-kartonowych, jak i stropów betonowych. Co więcej, wykorzystuje się ją również na podłogach, w szczególności przed położeniem paneli, czy drewnianych desek. Jest to konieczna ochrona, która zapewnia odpowiednią funkcjonalność podłogi wykonanej na posadzce betonowej.

Podsumowując należy stwierdzić, że folia paroizolacyjna to niezbędny element prawidłowo wykonanej izolacji termicznej budynku. Należy również pamiętać, że istotne jest nie tylko jej zastosowanie, ale przede wszystkim umieszczenie we właściwym miejscu, co pozwoli spełniać swoją funkcję.

Komentarze