Fotowoltaika w Europie a w Polsce. Porównujemy wykorzystanie

FotowoltaikaWidok paneli fotowoltaicznych na dachu gospodarstwa domowego czy dużej instalacji na polu nikogo już nie dziwi. Boom na fotowoltaikę w Polsce potwierdzają chociażby kolejne edycje ogólnopolskich i rejonowych programów dofinansowujących zakup i montaż przydomowej elektrowni. Jednak czy pandemia nie wyhamowała tendencji wzrostowej? Co o stanie fotowoltaiki w Polsce mówią statystyki? I jak jej poziom wygląda na tle Europy?

Fotowoltaika w Polsce

Można odnieść wrażenie, że panele fotowoltaiczne na dachach domów czy na gruncie wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego. Wymierne korzyści w postaci niższych rachunków, dbanie o środowisko naturalne czy możliwość skorzystania z programów dofinansowujących fotowoltaiczną inwestycję sprawiają, że niejeden Polak zdecydował się na własną przydomową elektrownię.

W Polsce instalacje fotowoltaiczne montuje się przede wszystkim na dachach domów jednorodzinnych, nieco rzadziej na biurowcach i budynkach przemysłowych, a najmniej popularnym rozwiązaniem jest instalowanie paneli PV na blokach osiedlowych. Nie brakuje również farm fotowoltaicznych umiejscowionych na gruncie. Pozyskaną z fotowoltaiki energię przeznacza się głównie na zasilanie urządzeń gospodarstwa domowego, oświetlenie czy ogrzewanie wody i podłogi, a także do ładowania samochodów elektrycznych.

Przyszłość branży fotowoltaicznej w Polsce

Jaką przyszłość czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej pokazują, że sprzedaż paneli fotowoltaicznych nie spadnie, powstanie wiele farm PV, w tym wielkoskalowych. Dodatkowo w 2021 roku w kraju ma wzrosnąć udział prosumentów biznesowych i zmaleć liczba nowo powstających mikroinstalacji fotowoltaicznych. Mimo to wyniki przyrostu mocy mają być satysfakcjonujące. W prognozach przewiduje się również, że moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce w 2022 roku ma być dwukrotnie większa od tej z 2020 roku. Z kolei końcówka 2025 roku ma zapisać się w historii z mocą w wysokości 15 GW.

Fotowoltaika w Europie

Wiesz już, jak kształtuje się branża fotowoltaiczna w Polsce. A jak wygląda sytuacja na europejskim rynku?

Pomimo pandemii i utrudnionych dostaw moc fotowoltaiki w Unii Europejskiej w 2020 roku wzrosła o 18,7 GW - jest to największy przyrost od 10 lat. W sumie wszystkie instalacje fotowoltaiczne zamontowane w Europie osiągają łączną moc na poziomie 137,2 GW. Wśród unijnych krajów największym przyrostem mocy mogą pochwalić się Niemcy (4,8 GW), na drugim miejscu znalazła się Holandia (2,8 GW), zaraz za nią, z niewiele gorszym wynikiem, Hiszpania (2,6 GW).

Jakie miejsce na tle krajów europejskich zajmuje polska fotowoltaika? Ze swoim wzrostem w wysokości 2,2 GW uplasowała się zaraz za podium, bo na czwartym miejscu.

Czy zastosowanie fotowoltaiki w Europie w 2021 roku różni się od tego, w jaki sposób pożytkujemy energię elektryczną w Polsce? W pozostałych państwach Unii Europejskiej podobnie jak w naszym rodzimym kraju wygenerowany prąd zasila budynki gospodarstwa domowego czy biurowce. Jednak częściej niż w obrębie polskich granic dostrzec można panele fotowoltaiczne zamontowane na blokach mieszkalnych.

Różnice między polską fotowoltaiką a montowaną w innych krajach Europy polegają również na kwestiach prawnych, np. w Niemczech rozważane jest wprowadzenie obowiązku instalowania modułów PV na każdym nowym budynku, z kolei w Holandii operatorzy ograniczają możliwość podłączenia systemów fotowoltaicznych do sieci, z uwagi na gwałtowny wzrost liczby instalacji. Ponadto w Hiszpanii planowany jest chodnik fotowoltaiczny, a we Francji energią pozyskaną z fotowoltaiki mają być zasilane trzy lotniska.

Dołącz do grona właścicieli fotowoltaiki w 2021 roku

Wciąż rozważasz zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej? Marzy Ci się niezależność od dostawców prądu i chociaż trochę niższe rachunki za energię elektryczną, które póki jedynie rosną w górę? Nie masz zastrzeżeń do oferowanych korzyści, wtedy nie ma na co czekać - zainwestuj w fotowoltaikę!

Jeśli od podjęcia decyzji powstrzymuje Cię konieczność dopełnienia różnych formalności i koszt paneli wraz z wymaganymi komponentami, są na to rozwiązania. Wybierając profesjonalną firmę fotowoltaiczną, np. N Energię (https://n-energia.pl/), która może pochwalić się realizacją wielu rozmaitych inwestycji fotowoltaicznych, masz gwarancję, że nie tylko zapewni dostarczenie i montaż instalacji, ale i wsparcie na każdym etapie przedsięwzięcia, w tym pomoże w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie, zmniejszające wartość środków finansowych, które musisz zapewnić sam.

Komentarze

Jaan
Ciekawa strona i dość zachęcające tematy. Może warto jednak zamówić jakiegoś polonistę, co sprawdzi czy nie przesadzacie z formalnym stylem, skłaniacie się do żargonu inżynierskiego. To częste minusy takich jak ta stron. Pozdrawiam