Iniekcje w budownictwie: efektywny sposób naprawy i uszczelniania konstrukcji budowlanych

Iniekcje w budownictwieRysy, pęknięcia, styki, przerwy robocze w obiektach budowlanych - wszystkie te elementy mogą poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu konstrukcji. Jednym ze sposobów ich usunięcia jest zaawansowana rozbiórka i inwazyjne prace służące odbudowie i wzmocnieniu zaburzonej struktury. Z tymi problemami można jednak poradzić sobie o wiele prościej - wykorzystując możliwości, jakie dają iniekcje w budownictwie.

Czym są iniekcje? W jaki sposób się je wykonuje i gdzie znajdują zastosowanie? Warto przyjrzeć się tej innowacyjnej technologii nieco dokładniej.

Iniekcja, czyli co?

W największym uproszczeniu, iniekcja w budownictwie jest procesem wprowadzania substancji wzmacniającej (iniektu) w określone środowisko, najczęściej po wcześniejszym dokonaniu odwiertów. Iniekt wtłaczany jest pod odpowiednim ciśnieniem i dopasowywany ściśle do specyfiki konstrukcji oraz materiału, z którego jest zbudowana. Ma płynną postać, kiedy jest wtłaczany, jednak później tężeje i twardnieje, stając się solidnym spoiwem, które zwiększa bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji - także, gdy chodzi o obiekty położone pod ziemią. Z uwagi na szereg zalet, metoda ta jest coraz powszechniej stosowana w budownictwie ogólnym, jak również w geoinżynierii.

Iniekcja niejedno ma imię

Techniki iniekcji czy materiały wykorzystywane do tworzenia wypełnień różnią się między sobą i zależą przede wszystkim od tego, w jakim środowisku się je wykorzystuje. Wyróżnić możemy kilka rodzajów iniekcji, m.in.:

  • Grawitacyjną - wykorzystywaną przede wszystkim do tworzenia wypełnień w kawernach i pustych przestrzeniach. Niezbędne jest wywiercenie otworów, do których później pod ciśnieniem wtłaczany jest iniekt, a ściany wysycają się mniej więcej przez ok. 1-2 doby. Nie poleca się jej przy mokrych murach czy ścianach o bardzo dużej grubości;
  • Ciśnieniową - to o nią najczęściej opiera się hydroizolacja budynków czy też wzmocnienie struktury grubych murów. W niewielkie otwory wkłada się tzw. pakery i to przez nie do wnętrza szczelin dostaje się iniekt, precyzyjnie wypełniając braki;
  • Strukturalną - wymaga zastosowania specjalnych środków chemicznych, które zapobiegają wnikaniu wilgoci do wnętrza ścian; stosowana jest często do mokrych i zawilgoconych murów;
  • Kurtynową - dzięki niej możliwe jest odtworzenie pionowych oraz poziomych izolacji bez realizacji wykopów i innych prac ziemnych.

By mieć pewność, że iniekcja zostanie wykonana profesjonalnie, warto zwrócić się do doświadczonego eksperta, znającego wszelkie niuanse tego typu prac. Wśród firm od długiego czasu działających w branży iniekcji jest m.in. Cover - to np. jej doradcy mogą pomóc dobrać właściwą technikę wykonania tych nowoczesnych prac budowlanych. Warto rozważyć ich zlecenie, chcąc w prosty i ekonomicznie uzasadniony sposób wzmocnić konstrukcję, zapewniając jej stabilność oraz bezpieczeństwo na bardzo długi czas.

Komentarze