Instalacja domofonu w domu jednorodzinnym

Instalacja domofonuInstalowanie domofonu w domu jednorodzinnym ma sens wtedy, gdy z różnych przyczyn chcemy ograniczyć przestrzeń, do której mają dostęp osoby niepowołane. Instalacja domofonowa jest połączona z zamkiem elektromagnetycznym, którego zwolnienie jest równoznaczne z wpuszczeniem osoby dzwoniącej do wewnątrz chronionego obszaru.

Etap planowania instalacji

Przed przystąpieniem do prac, warto zawczasu rozplanować infrastrukturę instalacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów nowo wybudowanych: o zamiarze zainstalowania domofonu powinien wiedzieć zarówno elektryk kładący instalację, jak i budowlaniec wykańczający budynek. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy pod kable musi zostać zerwane podłoże np. z drogiego materiału - w tym miejscu warto pomyśleć także o możliwych awariach i ewentualnie koniecznych z punktu widzenia eksploatacji, prac konserwacyjnych. Nie warto zatem stawiać na rozwiązania najtańsze. Dobre jakościowo kable schowane w trwałej osłonie powinny zaoszczędzić nerwów, a instalacji zapewnić długowieczność.

Unifon i bramofon - podstawowe zasady montażu

Unifonem nazywamy jednostkę, która montowana jest wewnątrz obiektu, z kolei bramofon to urządzenie montowane na zewnątrz. Bramofon powinien charakteryzować się większą odpornością na warunki atmosferyczne. W przypadku instalowania podglądu z mini kamery, istotne jest, by jej "oko" nie patrzyło bezpośrednio w słońce - w przeciwnym razie możliwości, jakie daje przekaz wideo staną się bezużyteczne. Dobrym pomysłem jest montaż daszka, który będzie rzucał cień i jednocześnie stanowił dodatkową osłonę przed wilgocią.

Sugerowane wysokości montażu to ok. 1,60 dla urządzeń na zewnątrz, w przypadku unifonów może być to kilka centymetrów mniej, w zależności od potrzeb - w domu nie nosi się przecież wysokiego obuwia, dodatkowo problem z otwarciem drzwi mogą mieć osoby starsze i schorowane, co ma znaczenie w przypadku konieczności niezwłocznego niesienia pomocy.

Na domofonie nie warto oszczędzać - instalacja będzie bardzo często używana i chociażby z tego względu należy postawić na jakość i niezawodność rozwiązań. Przed podjęciem decyzji o zakupie domofonu zalecana jest konsultacja ze specjalistami, pozwoli to na uniknięcie pułapek w rodzaju tych opisanych powyżej.

Komentarze