Instalacja elektryczna - czemu jest tak istotna we współczesnych gospodarstwach domowych?

Instalacja elektrycznaPrzygotowując plany dotyczące budowy domu konieczne jest uwzględnienie różnych instalacji, które będę umozliwiały komfortowe korzystanie z budynku. Przy ich montażu warto pamiętać o wielu różnych czynnikach, takich jak typ domu (piętrowy, parterowy) czy technologii w jakiej został wykonany. Instalacje grzewcze, wentylacyjne czy, coraz częściej wykorzystywane, fotowoltaiczne/solarne nie mogłyby jednak poprawnie działać bez sieci elektrycznej. Sprawdź czemu tak ważna jest instalacja elektryczna.

Jakie instalacje montuje się we współczesnych domach?

Chcąc komfortowo używać wszystkich funkcjonalności oferowanych przez domy należy zaopatrzyć je w szereg instalacji. Współczesne budownictwo oferuje wiele przeróżnych układów, które charakteryzują się wysoką wydajnością i jednocześnie są znacznie mniejsze, a także prostsze w konserwacji niż instalacje wykorzystywane jeszcze kilkanaście lat temu. Do najczęściej wykorzystywanych instalacji we współczesnych domach zaliczamy:

  • grzewczą - w zależności od rodzaju budynku wyróżniamy wiele typów źródeł ogrzewania. Jednym z nich są piece, których paliwem jest węgiel kamienny lub drewno, jednak ostatnio coraz popularniejsze są kotły wykorzystujące biomasę. Układ ten najczęściej połączony jest z pompą ciepła, która odpowiada za ogrzewanie pomieszczeń w budynku.
  • wentylacyjną - najprostszym sposobem jest wykonaniu sieci małych korytarzy wewnątrz murów, połączonych z kratką na zewnątrz, jednak często okazuje się to niewystarczające. Stąd coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie rekuperatorów, które filtrują powietrze z otoczenia, a dodatkowo umożliwiają sterowanie przepływem.
  • Instalacja elektryczna

  • wodną - dostarczenie słodkiej wody pitnej zdatnej do codziennego użytkowania. Jedna z podstawowych instalacji w każdym domu.
  • solarną/fotowoltaiczną - wspomagają produkcję prądu elektrycznego i c.w.u. w domach jednorodzinnych, co pozwala na znaczne oszczędności. Obecnie rzadko wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła i zasilania, jednak coraz częściej stanowią uzupełnienie już istniejącej instalacji, zwłaszcza w domach na wsiach.
  • elektryczną - najważniejsza instalacja w każdym domu, bez których większość wyżej wymienionych układów nie mogłaby działać poprawnie. Dzięki niej domownicy mogą korzystać ze sprzętów RTV i AGD, a także ładować baterie smartfonów czy laptopów.

Czym jest i jak działa instalacja elektryczna w domu?

Mówiąc o instalacji elektrycznej najczęściej mowa jest o przewodach, w których płynie prąd elektryczny o niskim napięciu, jednak w jej skład wchodzą też różnego rodzaju odbiorniki, jak gniazdka czy żyrandole. Oprócz tego ważnym elementem instalacji elektrycznej jest tablica rozdzielcza z bezpiecznikami. Jej zadaniem jest rozdzielanie energii elektrycznej pomiędzy poszczególne elementy sieci, monitorowanie zużycia (licznik cyfrowy), a także zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak sprawdzić instalację elektryczną, tak by mieć pewność, iż działa ona poprawnie, to sprawdź ten artykuł.

Instalacja elektryczna

Do czego wykorzystywana jest instalacja elektryczna w domu?

W zależności od mocy, odbiorniki domowych instalacji elektrycznych możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • oświetlenie - lampy i inne urządzenia będące źródłem światła
  • przyłączenia - gniazdka, do których podpinamy telewizory, komputery i inne urządzenia wymagające większej mocy

Komentarze