Inteligentny dom - co warto wiedzieć?

Inteligentny domSzeroko pojęty rozwój technologii, systemów komputerowych, automatyki ma coraz większy wpływ na nasze życie. To co jeszcze kilka lat temu było tylko w sferze marzeń, wyobraźni, dziś staje się rzeczywistością. Czym są inteligentne domy, jak działają, jakie korzyści uzyskuje się mieszkając w nich oraz oczywiście ile to kosztuje? To najważniejsze pytania na które postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Jak to działa?

Inteligentne domy opierają się na instalacjach inteligentnych, które odpowiadają za zadania, które sterują różnego rodzaju sprzętem ale są połączone w jedno centralne urządzenie. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalistyczne rozwiązania projektowe, dzięki czemu większość zmian i ingerencji w system inteligentnego domu nie wymaga jego przebudowy. Wśród dostępnych na rynku systemów można rozróżnić dwa: system sterowania i nadzoru instalacji technicznych (BAS) oraz system instalacji i nadzoru bezpieczeństwa i monitoringu (DMS). Istnieje możliwość posiadania jednego z dwóch systemów (w zależności od potrzeb) lub ich zintegrowania w jeden centralny system zarządzania instalacjami.

Co można zintegrować w ramach inteligentnego domu?

Inteligentny dom to możliwość połączenia licznych urządzeń, odpowiadających za rozmaite funkcje i wpływających na wygodę, bezpieczeństwo czy komfort. To np. integracja urządzeń odpowiedzialnych za energię, ogrzewanie, klimatyzację, wilgotność powietrza To również obsługa Internetu, telewizji, sprzętów grających oraz systemów bezpieczeństwa takich jak alarmy, monitoring czy oświetlenie. Nie ma problemu aby w ramach systemu inteligentnego domu obsługiwać bramy wjazdowe czy garażowe, a także urządzenia ogrodowe takie jak choćby zraszacze. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb indywidualnego odbiorcy oraz tego jaki stopień zaawansowania ma posiadać jego inteligentny dom, a także od możliwości finansowych.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Inwestowanie w inteligentny dom to wiele pozytywów. Lista argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest długa i trudna do obalenia.

  • Wysoki poziom funkcjonalności - czyli tak naprawdę zapanowanie nad wszystkimi aspektami dbania o dom oraz jego otoczenie. Poprzez liczne rozwiązania systemowe, centralne urządzenie odpowiadające za wszystkie funkcje urządzeń domowych, zwalnia nas ze znajomości obsługi licznych urządzeń, tracenia czasu na osobne ustawianie pracy systemów grzewczych czy oświetlenia. Nad wszystkim łatwo i szybko zapanować oraz ustawić według własnych potrzeb.
  • Ogromna wygoda, komfort - niemożliwy do osiągnięcia w zwykłym domu. Automatyka odpowiedzialna za sterowanie oświetleniem, temperaturą, klimatyzacją, urządzeniami elektronicznymi jest w pełni zintegrowana. Do tego mamy możliwość szybkiej zmiany warunków panujących w domu, w zależności od sytuacji. Firmy proponujące instalacje inteligentne oferują możliwości wprowadzania różnego rodzaju programów. Wystarczy jeden przycisk aby automatycznie zmienić temperaturę, oświetlenie czy uruchomić sprzęt elektroniczny.
  • Bezpieczeństwo na pięć z plusem - jeden z najczęściej poruszanych argumentów przemawiających za inwestycją w dom inteligentny. W ramach oferowanych funkcji systemu automatyki domowej, można w pełni zarządzać systemami antywłamaniowymi, alarmami oraz monitoringiem. Poprzez Internet można wygodnie podejrzeć co dzieje się w domu będąc np. w pracy czy na wakacjach. Należy wspomnieć również o systemach ostrzegających i zapobiegających pożarom, wyciekom gazu czy też podwyższonym stężeniom tlenku węgla w powietrzu.

Korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu

Mówiąc o korzyściach na pierwszy plan wysuwa się oczywiście możliwość związana z oszczędnościami finansowymi. Wspomniano już o możliwości dostosowania temperatury, oświetlenia do potrzeb mieszkańców. Dzięki optymalizacji ogrzewania, oświetlenia zużywa się tylko tyle energii ile jest to potrzebne mieszkańcom. Dobry, nowoczesny system inteligentnego domu potrafi dopasować temperaturę czy wilgotność powietrza do wielu zmiennych. Oprócz zoptymalizowania tych aspektów, a tym samym niższych wydatków na energię elektryczną czy źródła energii cieplnej, należy zwrócić uwagę na korzyści ekologiczne. Idealne wykorzystywanie urządzeń domowych, nie ogrzewanie pomieszczeń z których nikt nie korzysta to działania w pełni proekologiczne.

Wybór odpowiedniego systemu

W przypadku inteligentnych domów mowa o kilku systemach, które determinują późniejsze jego działanie, a także możliwości ingerencji, zmian programowania, funkcji.

  • Najważniejsza kwestia to wybranie pomiędzy systemem przewodowym lub bezprzewodowym. Okablować się czy zaufać połączeniu bez przewodów. Na pewno stawiając nowy dom warto uwzględniać system przewodowy. Wciąż gwarantuje on większą stabilność, płynniejszy przepływ informacji w całym systemie.
  • Kolejna sprawa to decyzja o systemie centralnym lub nie. Obecnie w przeważającej większości oferowane są instalacje systemów centralnych i ich cena jest niższa niż zdecentralizowanych.
  • Ostatni ważny element w sprawie systemów to, to czy jest on otwarty czy zamknięty. System otwarty pozwala dopasować urządzenia od różnych producentów. Pozwala na możliwości prostej wymiany poszczególnych elementów. Decydując się na systemy zamknięte jest się niejako skazanym na współpracę z jednym producentem, poszukiwaniem części, elementów urządzeń tylko u niego. To może znacznie utrudnić komfortowe korzystanie z systemu inteligentnego domu.

Ile to wszystko kosztuje?

Skoro była mowa o zyskach płynących ze stosowania systemów inteligentnych instalacji w domu, to oczywiście należy wspomnieć również o kosztach związanych z całą operacją jego przygotowania - od projektu, po oddanie do użytkowania.

Jednoznaczne określenie kosztów jest niemożliwe do ocenienia, gdyż zależy to od wielu wypadkowych. Miejsce realizacji, wybór konkretnej firmy, rodzaj instalacji (podstawowa, wersja luksusowa itp.), przygotowanie instalacji w nowym domu czy przebudowa systemów w starym budownictwie. Biorąc jednak pod uwagę uśrednione ceny, wybierając dobrej jakości firmę do przygotowania podstawowego systemu inteligentnego domu czyli sterowania oświetleniem, będzie kosztowało to około 50 Euro za 2. Bardziej zaawansowane wersje to inwestycja rzędu około 130 Euro za m2.

Autor: www.nowe-nieruchomosci.pl.

Komentarze