Wydajne zarządzanie energią elektryczną to coraz popularniejsze zagadnienie wśród właścicieli gospodarstw domowych. Pierwszym krokiem w stronę niezależności energetycznej i oszczędności na rachunkach były inwestycje w fotowoltaikę, a obecnie branża obserwuje wzrost zainteresowania systemami zarządzania energią oraz magazynami energii. Z jakich przede wszystkim komponentów powinien składać się dobrze skonstruowany system i jak je odpowiednio dobrać?
Co możemy zyskać poprzez zarządzanie energią?
Zanim spojrzymy na konkretne rozwiązania, warto przeanalizować korzyści, jakie oferują one inwestorom. Kluczowe będzie tutaj zagadnienie autokonsumpcji, często nazywanej zużyciem własnym. Określa ono ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i zużytą przez gospodarstwo domowe. Wynika to z samego działania standardowej instalacji PV. Niewykorzystana energia nie pozostaje w systemie, tylko jest oddawana do sieci, a przeciętna instalacja tego typu osiąga średnio autokonsumpcję na poziomie 20%. Całą resztę prądu oddajemy do sieci.
Co dostajemy w zamian? Od 1 kwietnia 2022 roku wszystkie nowe instalacje fotowoltaiczne rozliczane są w net-billingu, zgodnie z którym rekompensata za oddaną energię odbywa się w oparciu o wartość energii według ceny giełdowej. W ostatnich miesiącach stawki te ustalano relatywnie nisko, w kwotach około 250 zł/MWh, co czyniło dodawanie energii do sieci mało opłacalnym dla inwestorów.
Tutaj właśnie pojawia się pojęcie zarządzania energią. Zamiast ją oddawać w niekorzystnej stawce, opłacalniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie prądu i wykorzystywanie go na własne potrzeby. Na to pozwalają nam systemy magazynowania energii.
Z czego powinien korzystać inteligentny dom?
Podstawą będzie instalacja fotowoltaiczna. Nowoczesne, wysokowydajne moduły PV w zestawieniu z wydajnym falownikiem pozwolą nam na produkowanie własnej energii i wprowadzenie jej do gospodarstwa domowego. Warto tu postawić na inwerter hybrydowy, ze względu na jego zdolność do ładowania magazynów energii. Gdybyśmy postawili na standardowy falownik, instalację trzeba by później poszerzyć o inwerter bateryjny pełniący funkcję retrofitu, czyli przeznaczonego tylko do współpracy z akumulatorami.
Kolejny krok to stworzenie systemu magazynowania energii. W praktyce sprowadza się to przede wszystkim do wyboru magazynu energii kompatybilnego z naszym falownikiem. Nierzadko będzie to rozwiązanie od tego samego producenta lub firmy, której urządzenie jest w stanie komunikować się z naszym inwerterem. Pozwoli nam to na podwojenie zużycia własnego, ponieważ teraz, zamiast oddawać nadmiarową energię do sieci, ładujemy nią magazyn. Z kolei, gdy jest nam potrzebna, czyli np. wieczorem, używamy własnego prądu, zamiast kupować go z sieci.
Jeszcze bardziej powiększymy autokonsumpcję poprzez dobór pompy ciepła, co powiększy zużycie własne do 60-65% i stacji ładowania EV. Przy tym ostatnim rozwiązaniu może ona osiągnąć nawet 80%, z czego warto pamiętać, że wówczas zyskujemy możliwość ładowania naszego pojazdu prądem z własnej instalacji. Samą pompę ciepła również będziemy zasilać własnym prądem, tańszym niż ten od operatora.
Cały system zamykamy rozwiązaniami takimi jak EMS, czyli systemami zarządzającymi energią z fotowoltaiki, lub HEMS, optymalizującymi zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Od tego momentu posiadamy nie tylko pełną kontrolę nad energią w naszym gospodarstwie domowym, ale także dużą niezależność od cen za energię i stawek w net-billingu. Jeśli wybraliśmy magazyn energii i falownik z funkcją zasilania awaryjnego lub backupu, jesteśmy także bezpieczniejsi od przerw w dostawie prądu.
Jak odpowiednio dobrać poszczególne rozwiązania?
Cała trudność w konstruowaniu podobnych systemów polega na umiejętnym dostosowaniu ich do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem jego zużycia energii. Należy pamiętać, że wszystkie komponenty muszą ze sobą współpracować.
Przy wyborze najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów takich jak firma Memodo, będąca dziś jedną z największych hurtowni fotowoltaicznych w Europie i działająca na rynku od ponad jedenastu lat.
Jako jeden z wiodących ekspertów magazynowania energii i fotowoltaiki, Memodo zapewnia firmom instalatorskim dostęp do szerokiego portfolio wysokiej jakości produktów od sprawdzonych dostawców, a także do wiedzy eksperckiej i szkoleń technicznych z przedstawicielami największych producentów.
Dowiedz się więcej na Memodo.pl.
Komentarze