Jak najwygodniej oglądać mecze? Telewizor w wystroju wnętrz

Telewizor w aranżacji wnętrzaMundial trwa w najlepsze. Przygoda reprezentacji Polski z tym turniejem dobiegła już niestety końca, ale inne zespoły w dalszym ciągu walczą o miano najlepszej drużyny globu. W tym roku wszystkie mecze możemy oglądać na antenie Telewizji Polskiej - to aż 64 spotkania, warto więc zadbać o odpowiednie ustawienie telewizora. Co zrobić, żeby nasz odbiornik stał się integralną częścią wystroju wnętrza?

Świetny występ reprezentacji na Euro 2016, pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, kapitalna forma strzelecka Roberta Lewandowskiego - to wszystko sprawiło, że na Mistrzostwa Świata w Rosji czekaliśmy z niecierpliwością. To miał być TEN turniej. Niestety marzenia marzeniami, a skończyło się jak zawsze: na meczu otwarcia, meczu o wszystko i meczu o honor. Telewizory ponownie wyleciały przez nasze okna. A skoro już o telewizorach mowa…

Podwieszany telewizor

Gdzie w mieszkaniu ustawić telewizor?

Telewizor to jeden z najważniejszych sprzętów elektronicznych w domu. Najczęściej umieszcza się go w salonie, gdzie stanowi on serce centrum rozrywki i sportowych emocji. Generalnie wybór miejsca na telewizor jest niezwykle istotny, gdyż sposób ustawienia odbiornika determinuje komfort jego oglądania. Przede wszystkim telewizor należy umieścić w spokojnym miejscu, z dala od głównych ścieżek komunikacyjnych, bo inaczej domowe seanse będą stale zakłócane przez przechodzących przed ekranem domowników.

Nowoczesny wystrój wnętrza

- Wiele osób decyduje się na zawieszenie telewizora na ścianie, co pozwala oszczędzić przestrzeń i stworzyć w salonie namiastkę atmosfery sali kinowej. W takiej sytuacji należy jednak koniecznie zadbać o to, żeby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądającego, dzięki czemu obraz na ekranie będzie się dało oglądać bez ciągłego zadzierania głowy - zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. - Telewizor można zawiesić na stelażu naściennym, narożnym lub sufitowym. Uwaga: przeciętny, płaski ekran waży ok. 20 kilogramów, więc przed zakupem koniecznie sprawdźmy dopuszczalne obciążenie stelaża!

Klasyczny wystrój wnętrza

Wystrzegać należy się stawiania telewizora na wprost okna albo w pobliżu mocnej lampy, gdyż w ekranie będzie się odbijać światło. Złym pomysłem jest również umieszczanie odbiornika na tle okna - w takiej sytuacji promienie słoneczne zmuszą nas do mrużenia oczu, a obraz w telewizorze będzie się wydawał rozmyty. Naturalnie okna można zawsze zaciemnić zasłonami lub roletami.

Telewizor a wystrój wnętrza

Komfort telewidza zależy w dużej mierze od wielkości telewizora i jego ustawienia w odpowiedniej odległości od kanapy. Generalnie im większa przekątna ekranu, tym dalej powinno się znajdować miejsce do siedzenia. W jaki sposób obliczyć zalecaną odległość między ekranem a kanapą? Wystarczy podzielić przekątną ekranu przez dziesięć - w przypadku telewizora o przekątnej 30 cali idealna odległość telewizora od siedziska powinna wynosić około trzech metrów.

Minimalistyczny wystrój wnętrza

- Telewizor powinien komponować się z wystrojem salonu, bo stanowi stały element jego wyposażenia. Mało tego: często jest pierwszym elementem, który widzimy po wejściu do pokoju. Dlatego warto go nieco wyeksponować, np. oprawiając w ramę do obrazu albo malując ścianę za nim na inny kolor. Pamiętajmy jednak, że aranżacja nie powinna zawierać zbyt wielu elementów wokół ekranu, bo będą one jedynie odciągać naszą uwagę - ostrzega Maciej Balcerek.

Ocena: 5.0