Jak naostrzyć łańcuch do piły?

Łańcuch do piłyOstrzenie łańcucha do piły to jedna z ważnych czynności w czasie pracy. To, jak często będzie potrzebne, zależy między innymi od częstotliwości, z jaką używamy piły. Niektórzy mogą ostrzyć łańcuch raz na kilka miesięcy, a osoby korzystające z urządzenia sporadycznie - nawet raz na kilka lat.

Przygotowanie do ostrzenia piły

Majsterkowicze lubią wykonywać niezbędne prace w domu i warsztacie samodzielnie. Bez wątpienia jest wiele osób obdarzonych cierpliwością oraz talentami, które pozwalają na wykonywanie nawet skomplikowanych czynności. Każdy, kto chce zaczerpnąć wiedzy i ma zdolności manualne, może śmiało rozpocząć samodzielne ostrzenie pilarki elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy są niepewni i wolą powierzyć takie zadania komuś wykwalifikowanemu, będzie odwiedzenie najbliższego punktu serwisowego, w którym fachowcy zajmą się wszystkim.

Kiedy zauważymy, że praca sprawia więcej trudności i pojawia się przy tym większe zapylenie, to będzie znak, że przyszedł czas na naostrzenie pilarki. Można wykonać to na kilka sposobów, a jednym z nich jest użycie pilnika z prowadnicą, którą zakłada się na łańcuch, korygując jej położenie poprzez ustawianie odpowiedniego kąta. Oprócz tego warto zastosować pilnik płaski, który pomoże wyrównać wysokość ograniczników wióra. Jedno z najczęściej używanych narzędzi do ostrzenia pilarek to szlifierka elektryczna - jej użycie jest proste, nie powinno więc sprawiać problemów. Warto na ten temat przeczytać kompleksowy poradnik: https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/majsterkowicze/jak-naostrzyc-lancuch-do-pily-kompleksowy-poradnik/.

Pierwsze kroki w samodzielnym ostrzeniu pilarki

Zadanie to może wydawać się skomplikowane, jednak po dokładnym zapoznaniu się ze wskazówkami praca powinna pójść sprawnie. Pierwszym krokiem jest dobór pilnika okrągłego o odpowiedniej średnicy oraz zaznaczenie zęba tnącego, od którego zaczniemy ostrzenie. Następny etap to naostrzenie wszystkich zębów tnących na jednakową długość po obu stronach pilarki. Istotne jest prowadzenie pilnika pod kątem prostym względem powierzchni prowadnicy. Nad górną połać zęba tnącego może wystawać maksymalnie ¼ średnicy pilnika.

Użycie szlifierki do łańcuchów

Kolejną metodą ostrzenia piły jest zastosowanie szlifierki do łańcuchów. Wystarczy umieścić stępiony łańcuch w prowadnicy szlifierki. Powinien być ustawiony w taki sposób, by tarcza szlifierska trafiała na najkrótszy ząb. Następnie należy ustawić kąt ostrzenia, który jest zależny od rodzaju łańcucha. Czynność tę trzeba powtórzyć przy każdym zębie. Kiedy skończymy ostrzyć wszystkie z jednej strony, musimy przekręcić łańcuch na drugą stronę i ustawić pod takim samym kątem jak poprzednio. Ważne jest odpowiednie dopięcie łańcucha.

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja urządzeń

Ostrzenie łańcucha piły jest czynnością, którą trzeba wykonać, kiedy zauważymy, że urządzenie pracuje gorzej i cięcie nim wymaga użycia większej siły. Łańcuch piły, który jest dobrze naostrzony, sprawi, że zużycie pilarki będzie znacznie mniejsze, a to wpłynie korzystnie na czas jej eksploatacji.

Komentarze