Jak naprawić rynny? Kontrola orynnowania

Naprawa orynnowaniaW zasadzie nowoczesne systemy orynnowania przez szereg lat nie wymagają konserwacji, bowiem są bardzo odporne na wilgoć, korozję czy promieniowanie UV. Jednak pamiętajmy, że w rynnach zbiera się wiele zanieczyszczeń, począwszy od gałęzi, liści i igliwia, na piasku kończąc. Warto więc sprawdzić, czy rynny są drożne. Zapchane sprawiają, że w trakcie opadów deszczu woda zamiast spływać, przelewa się przez brzegi, niszcząc w ten sposób elewację, a w dodatku powodując przedostawanie się wilgoci pod pokrycie dachowe.

Kontrola i naprawa rynien

Zalegające w rynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej, ale są także dla nich dodatkowym obciążeniem. Porą zimową w takich miejscach w prosty sposób tworzą się zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania elementów orynnowania. Taki przegląd systemu orynnowania jest więc niezbędny niezależnie od tego, czy rynny zostały wykonane z blachy powlekanej czy z PVC.

Warto więc skontrolować ich stan i przeprowadzić takie oto czynności:

1. Sprawdzenie szczelności
Jeżeli rynny i rury spustowe są czyste, należy wtedy sprawdzić, czy wszystkie elementy są odpowiednio zamocowane i nie doszło do rozszczelnienia połączeń. Aby sprawdzić szczelność rynien, wystarczy po zatkaniu otworu odpływowego wlać do nich wodę. Przede wszystkim przecieki występują przy kształtkach łączących, ale także na elementach długich, czyli odcinkach rynien i rur spustowych.

2. Udrożnienie
To działanie polega na usunięciu zgromadzonych w rynnach liści czy kawałków gałęzi. Jest to niezbędne także wtedy, kiedy są w nich ułożone siatki. Następnie wymywa się pozostałości strumieniem wody z węża ogrodowego lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, czy woda spływa do rury spustowej. Jeśli nie, to konieczne będzie skorygowanie spadku rynny. Drożne muszą być również rury spustowe. Jeśli woda z nich nie wypływa lub jest jej niedużo, należy je wtedy oczyścić. Najprościej to zrobić, kiedy w rurach są umieszczone otwory rewizyjne - czyszczaki. Wówczas wystarczy, że wyjmiemy znajdujące się w nich koszyczki i je opróżnimy. Jeśli koniec rury wchodzi do osadnika obok domu, należy go otworzyć i usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia. A jeśli zajdzie taka potrzeba, czyszczenie orynnowania warto zlecić specjalizującej się w tego typu usługach firmie. Pamiętajmy też, że aby zapobiec w przyszłości zatykaniu się rynien, możemy zabezpieczyć je specjalną siatką, która zatrzyma większe zanieczyszczenia, na przykład gałęzie i liście. Jednak piasek i igliwie przedostają się przez oczka i osadzają na dnie rynien. Wymagają więc regularnego usuwania. Absolutnie nie wolno do tego stosować metalowych narzędzi, bowiem łatwo nimi uszkodzić powierzchnię rynien. Warto także zakupić sito do systemów rynnowych, które umieszcza się na wlocie rury spustowej. Zatrzyma ono zanieczyszczenia i zapewni drożność w tych trudno dostępnych miejscach.

3. Naprawa
Zatrudniona specjalistyczna ekipa dokona także drobnych napraw. Jeśli po sprawdzeniu szczelności i drożności rynien pojawiają się na ich powierzchni oczka wodne, wystarczy wówczas rynnę dogiąć, aby woda dobrze z niej spływała. Natomiast przeciekanie w miejscach połączeń rynien i rur jest zazwyczaj spowodowane ich pęknięciem lub rozszczelnieniem. Pęknięte elementy trzeba wymienić na nowe. Warto wiedzieć, że jeżeli przeciek jest spowodowany nieszczelnością w systemach z PVC możemy wymienić zużytą uszczelkę na nową. Nie zalecane jest stosowanie uszczelniaczy (na przykład silikonów lub taśm dekarskich). Ograniczają one rozszerzalność termiczną materiału i powodują uszkodzenie połączonych w ten sposób elementów. Sprawdźmy także stan haków podtrzymujących rynny i obejm do rur spustowych. Jeżeli doszło już do ich poluzowania, należy to poprawić lub wymienić na nowe. Czasem konieczna będzie też wymiana rynny - mogła ona ulec zniszczeniu. Równie istotne jest sprawdzenie stanu elementów złącznych systemu, takich jak:

  • leje spustowe,
  • złączniki rynien,
  • narożniki.

I warto wiedzieć, że masy i taśmy uszczelniające stosujemy natomiast w trakcie napraw elementów wykonanych z metalu. Każdy z producentów takich systemów zaleca stosowanie odpowiednich do wykonania tego zadania preparatów.

4. Usunięcie oblodzenia
Oblodzenia rynien możemy uniknąć, układając w nich ogrzewanie. Na czym to polega? Polega to na instalacji odpowiednich przewodów elektrycznych w świetle rynny, które mają za zadanie roztopić gromadzący się śnieg i utrzymać jej drożność. Przewody mocuje się w linii prostej wzdłuż rynien i rur spustowych. Natomiast do ochrony rynien i rur spustowych stosuje się przewody stałooporowe. Należy wiedzieć, że grzeją one ze stałą mocą, pobierając taką sama ilość energii niezależnie od temperatury zewnętrznej. Znów bardziej ekonomiczne i bezpieczne są przewody zmiennooporowe, zwane samoregulującymi, które dostosowują ilość wytwarzanego ciepła (pobieranej mocy) do warunków otoczenia. Warto też wiedzieć, że na dobór mocy przewodów wpływa także sam dach. Dobrze zaizolowany, ocieplony, o niskich stratach ciepła sprawia, że pokrywa śnieżna w dużej masie zalega na połaci dłużej. W trakcie odwilży instalacja antyoblodzeniowa w rynnach będzie musiała poradzić sobie z dużą masą zsuwającego się z połaci śniegu. Wtedy wymagana będzie wyższa moc przewodów grzejnych lub ułożenia ogrzewania także na dole połaci dachowych.

Komentarze