Jak ogrzewać dom? Przegląd źródeł energii

Ogrzewanie domuCzy wiecie, że ogrzewanie domu pochłania nawet 80% kosztów, jakie wiążą się z jego całkowitą eksploatacją? Polska znajduje się w klimacie, w którym już jesienią chcemy mieć ciepłe kaloryfery, a sroga zima wymaga intensywnego ciepła. Do ogrzewania domu wybieramy różne źródła. Wszystkie posiadają swoje plusy i minusy. Poznajcie szczegóły.

Energia elektryczna

Systemy centralnego ogrzewania, które zasilane są energią elektryczną to dzisiaj jeden z najdroższych sposobów generowania ciepła. Okazuje się jednak, że ma sporo zalet. Przede wszystkim domowników cieszy wygoda użytkowania. Domy nie muszą być wyposażone w kotłownie ani piece, nie mają kominów. Energia tego rodzaju jest też ekologiczna - do środowiska nie wydzielamy spalin. Sama inwestycja nie jest kosztowna, ale wadą może być cena użytkowania. Energia elektryczna nie jest tania.

Gaz ziemny

Coraz więcej domów ogrzewanych jest przy wykorzystaniu gazu ziemnego. Jego zaletą jest na pewno niski koszt i łatwość wykorzystywania. Piece są proste w obsłudze, nie wymagają też czasu na obsługę. Problemem może być jedynie brak dostępu do sieci gazowej, ale taka sytuacja zdarza się najczęściej poza obszarami miejskimi.

Węgiel

Od razu trzeba zaznaczyć, że węgiel nie jest ekologiczny i wydziela masę spalin. To dlatego wymogi unijne jasno wskazują na konieczność wymiany takich na inne źródła ogrzewania, które są przyjazne dla środowiska. Zaletą węgla jest na pewno niska cena i łatwa dostępność. Domownicy mogą mieć jednak problem z jego transportem, magazynowaniem i usuwaniem popiołu. Nad całym procesem spalania węgla trzeba mieć również stały nadzór.

Drewno

Drewno zalicza się do ekologicznego sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych. To paliwo jest łatwo dostępne, charakteryzuje je w miarę niska cena. Problemem może być jego magazynowanie, bo wymagana jest spora wolna, zadaszona przestrzeń. Nad procesem spalania drewna należy mieć stały nadzór.

Domy energooszczędne

Wszyscy ci, którzy chcieliby obniżyć koszty związane z ogrzewaniem swojego domu, powinni myśleć o tej inwestycji w długim terminie. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest budowanie domu pasywnego. To taki, który praktycznie nie wymaga dodatkowych źródeł energii, by generować ogrzewanie czy ciepłą wodę. Takie domy popularne są już na Zachodzie, ale i w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Fakt, że inwestycja w taki dom jest droższa o jakieś 30%, ale koszty te zwracają się już po kilku latach. Weźmy pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza na roczne ogrzewanie jakieś 4 000 złotych. Na przestrzeni wielu lat jest to więc wielka oszczędność.

Domy pasywne to doskonała izolacja i ocieplenie samej bryły budynku, dzięki czemu ciepło nie ucieka z jego wnętrza. To solary słoneczne, które w pełni ekologicznie pobierają energię z promieni słońca, magazynują ją w niezbędnej ilości, po czym może być dowolnie wykorzystywana. Co ciekawe, w takim domach tradycyjne systemy ogrzewania nie są w ogóle potrzebne. Najczęściej stosuje się jedynie pomocnicze systemy ogrzewania wentylacyjnego. Koszty związane z generowaniem ciepła spadają wtedy nawet o jakieś 80%.

Artykuł powstał we współpracy z Ecohauser.pl - domy pasywne - projekt i budowa w technologii Steico.

Ocena: 5.0