Jak stworzyć funkcjonalną, ale piękną kuchnię?

Funkcjonalna kuchniaKuchnia to miejsce w domu, w którym przebywa się najczęściej.

To tutaj przyrządzamy jedzenie, ale również siedzimy przy porannej kawie, nierzadko spędzamy czas z przyjaciółką przy pysznym cieście. Warto, by akurat to pomieszczenie było stworzone jak najbardziej funkcjonalnie. Istotne jest przy tym, by spędzany w kuchni czas był przyjemny i wiązał się z pełnym komfortem, również pod względem wizualnym.

Dzisiaj na szczęście istnieje duży wybór frontów kuchennych i rozwiązań, które sprawiają, że kuchnia nie przypomina miejsca gastronomicznej pracy. Coraz częściej ta część domu idealnie komponuje się z całą resztą, również z salonem. Weźmy pod uwagę, że kuchnie coraz częściej występują w aneksie, muszą więc być nie tylko praktyczne, ale i wyglądać okazale. Tak, by całość cieszyła nasze oczy każdego dnia.

Ciąg roboczy

Pod względem funkcjonalności liczy się tzw. ciąg roboczy. Weź pod uwagę, że w kuchni gotujesz, pieczesz, przyrządzasz zimne przekąski, przechowujesz jedzenie, napoje i inne rzeczy niezbędne do konsumpcji. O wiele wygodniej będzie, kiedy przydatne do tego sprzęty, będą ustawione w niej po kolei. Projektanci, którzy zajmują się tworzeniem doskonałych planów kuchennych, potwierdzają, że kolejność ma być taka:

  1. Przechowywanie. Jako pierwsza powinna stanąć lodówka, zamrażarka, spiżarka, czyli wszystko, co służyć ma trzymaniu pożywienia.
  2. Obróbka. Wyjmujemy z lodówki produkty i poddajemy je obróbce. Najczęściej potrzebna jest do tego woda więc kolejny sprzęt w kuchni to zlew.
  3. Przyrządzanie. Na końcu powinna znaleźć się kuchenka. To na nią finalnie trafiają półprodukty.
  4. Wolna przestrzeń. Pomiędzy wszystkimi sprzętami musi znaleźć się blat roboczy. Największy potrzebny jest pomiędzy lodówką a zlewem, bo to tak będziemy przygotowywać większość dań. Za kuchenka również przyda się przestrzeń - choćby po to, by nakładać potrawy.

To oczywiście najbardziej pożądany plan kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może się takim cieszyć. Ważny jest też przecież układ kuchni, jej metraż czy podłączenia wodno-kanalizacyjne, gazowe, prądowe oraz kanały wentylacyjne. Nierzadko projektanci mają naprawdę trudny orzech do zgryzienia.

Estetyka

Kiedy kwestie organizacyjne mamy już za sobą, czas skupić się na wyglądzie kuchni. Wiadomo, że i tutaj panuje określona moda, która zmienia się co kilka sezonów. Biorąc jednak pod uwagę, że zakup nowej kuchni jest ogromną inwestycją i dużym wydatkiem, patrząc na zasoby naszych portfeli, chyba warto stawiać na modele klasycznych szafek, a sam wygląd urozmaicać dodatkami. Tutaj panuje zupełna dowolność zarówno w kwestii kolorów, jak i samej formy dekoracji.

Najmodniejsze są dzisiaj kuchnie białe. W trendy wpisuje się też naturalne drewno - niezwykle pożądane na przykład na blat. To, na co warto zwrócić uwagę to na pewno przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Ta część kuchni musi być praktyczna, szczególnie w okolicy kuchenki, ale daje też duże pole do popisu w aspekcie dekoracyjnym. Hitem są dzisiaj szyby z różnorodnym motywem. Wizualizacja zależy tylko od kreatywności i gustu właścicieli kuchni, ale trzeba przyznać, że szyba jest też najbardziej odpornym na zabrudzenia czy wysoką temperaturę materiałem. Tutaj właśnie łączy się piękno z funkcjonalnością.

Artykuł napisany w oparciu o treści bloga Poliszdesign.