Jak ułatwić sobie korzystanie z kominka?

KominekKominki przeżywają w ostatnich latach prawdziwy renesans. Stały się pewnym standardem, który towarzyszy większości nowo powstałych domów. Jest to technologia znana od lat, jednak w XXI wieku przeszła prawdziwą transformację. Obecnie, kominki to nowoczesne urządzenia, które nie tylko stanowią efektowny element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim są wydajnym źródłem ciepła. Może być to realizowane za pomocą kominków z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Takie rozwiązania są doskonałym wsparciem systemu grzewczego naszego domu. Pierwsza z tych opcji to instalacja zintegrowana z centralnym ogrzewaniem budynku, natomiast druga to system kanałów rozprowadzonych po poszczególnych pomieszczeniach.

Kominek jako źródło ciepła generuje realne oszczędności w sezonie grzewczym oraz w okresach przejściowych. Na rynku, zdecydowanie wyróżniają się wkłady kominkowe (np. Defrohome), które zaliczyły spory progres technologiczny. Popularne są kominki narożne lub trzyszybowe. Należy wyróżnić też kominki wolnostojące, które w żadnym aspekcie nie przypominają już kominków typu koza, znanych z ubiegłego wieku. Kominki charakteryzują się również wygodną eksploatacją. Dodatkowo, na rynku istnieje wiele rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z tego typu urządzeń. Jakie to rozwiązania? Podpowiadamy!

Stojaki na drewno

Składowanie drewna to bardzo ważna kwestia nie tylko w kontekście procesu spalania, ale również z perspektywy komfortu użytkowania. Dzięki stojakom, można większe ilości drewna składować bezpośrednio przy kominku. W takiej sytuacji, dokładanie kawałków drewna do paleniska, nie sprawia żadnego kłopotu. Stojaki na drewno kominkowe mogą występować jako:

 • kosze,
 • torby,
 • rozkładane stojaki do drewna.

Warto zaznaczyć, że stojaki na drewno kominkowe charakteryzują się wyjątkową estetyką. Jako element wystroju wnętrza, sprawdzają się zarówno w klasycznym jak i modernistycznym stylu.

Narzędzia kominkowe

Akcesoria kominkowe, które dotyczą bezpośrednio pracy kominka są bardzo dużym ułatwieniem eksploatacji tego typu urządzeń. Nie tylko pomagają dbać o czystość kominka, ale też pośrednio wpływają na efektywność spalania. O jakich narzędziach mowa? Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje takich akcesoriów:

 • miotełka,
 • łopatka,
 • pogrzebacz,
 • szczypce.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup całego, jednolitego zestawu takich narzędzi. Umożliwia to kompleksową obsługę kominka oraz stanowi wyjątkowy element wystroju wnętrza.

Odkurzacz do popiołu

Odkurzacze dedykowane do usuwania popiołu, pozwolą na utrzymanie kominka w perfekcyjnej czystości. Wyróżnia się odkurzacze:

 • Workowe - kompaktowe z niewielką pojemnością.
 • Bezworkowe - charakteryzują się większymi gabarytami niż workowe. Są także nieco skuteczniejsze.

Odkurzacze wyposażone są w filtr HEPA, który zatrzymuje drobinki pyłu. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na odpowiednią moc odkurzacza (do domowego użytku wystarczająca moc to około 1000 W). Ponadto, w zależności od temperatury popiołu wyróżnia się trzy typy odkurzaczy:

 • Odkurzacze kominkowe do zimnego popiołu
 • Do popiołu o temperaturze do 60 stopni C
 • Żaroodporny odkurzacz popiołu z kominka (nawet do 750 stopni C).

Wielu użytkownikom nowoczesnych kominków (takich jak urządzenia Defrohome, które znajdziesz na https://www.defrohome.pl/) może się wydawać, że powyższe akcesoria to zbędne gadżety. Nic bardziej mylnego! Ułatwiają one użytkowanie kominka oraz sprawiają, że jest bardziej komfortowe i bezpieczne.

Komentarze