Jak urządzić kuchnię w aneksie?

Kuchnia w aneksieKuchnia w aneksie to nie tylko modne ostatnimi czasy rozwiązanie, ale także praktyczne podejście do zagospodarowania przestrzeni w niewielkim mieszkaniu, czy też w kawalerce. Wielokrotnie przeniesienie części kuchennej i połączenie jej ze strefą wypoczynkową, pozwala na odzyskanie, tak cennej w małych lokalach, powierzchni użytkowej. Połączenie tych dwóch obszarów, to także metoda na zintegrowanie życia rodzinnego i towarzyskiego. Jak w takim razie urządzić kuchnię w aneksie? Na co zwrócić uwagę? Jakie wybrać meble?

Sprzęty AGD w zabudowie

Urządzając kuchnię w aneksie warto wybierać sprzęty AGD do zabudowy. Szafki kuchenne przystosowane do zabudowania lodówki, zmywarki, czy też kuchenki w estetyczny sposób ukryją niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, widoczna część kuchenna ograniczać się będzie do strefy zlewozmywakowej oraz drobnego AGD. Odpowiednio dobrany i estetyczny czajnik, ekspres do kawy, czy też opiekacz, również mogą stanowić element ozdoby prostego blatu kuchennego.

Minimalistyczne fronty

Kolejnym ważnym elementem jest dobranie samych frontów do szafek kuchennych. Pamiętajmy, że mimo wszystko aneks pozostaje częścią roboczą i nie powinien nadmiernie przyciągać uwagi. Z tego też powodu, wybierzmy minimalistyczne fronty. Proste formy, delikatne uchwyty, lub wręcz pominięcie ich, doskonale sprawdzą się w tej sytuacji. Zrezygnujmy z frontów bogato zdobionych oraz nadmiernie stylizowanych. Przy urządzaniu kuchni w aneksie, często mniej, znaczy lepiej. Minimalistyczne fronty, są modne, łatwe w utrzymaniu czystości, jak również praktyczne.

Jasna kolorystyka

Kolorystyka dobieranych mebli kuchennych do aneksu, to następny bardzo ważny element. Jako że zależy nam na, w pewnym sensie, ukryciu części kuchennej, wybierajmy stonowane, lekkie kolory. Jasne, świetliste barwy, biele, beże, czy też delikatne szarości, będą stanowić doskonały wybór. Do tego błyszczące, lakierowane fronty nadadzą lekkości i optycznie powiększą przestrzeń. Unikajmy ciemnych i ciężkich mebli, które to nie tylko przykują uwagę, ale także dociążą niepotrzebnie część kuchenną.

Rozdzielenie przestrzeni - kuchnia - salon

Na koniec dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie części kuchennej od części wypoczynkowej. Nie chodzi tu o stworzenie fizycznej bariery w postaci wysokich zabudowań szafkowych, lecz o delikatne naznaczenie rozdziału. Aby osiągnąć ten efekt dobrym pomysłem jest zmiana struktury podłogi, zagranie kolorystyką lub dostawienie stolika. Położenie kafli podłogowych w części aneksowej, a paneli podłogowych lub desek o odmiennej powłoce pozwoli na zaznaczenie, gdzie, która przestrzeń się kończy, a która, gdzie zaczyna. Podobny efekt uzyskać można poprzez zmianę kolorystyki ściany, na przykład wybierając dla jednej strefy biel, a dla drugiej modną delikatną szarość. Innym rozwiązaniem jest, wspomniane wcześniej, wstawienie dodatkowego, praktycznego mebla. Tu proponujemy umieszczenie stolika z krzesłami, które nie tylko sprawdzą się jako miejsce spożywania codziennych śniadań, czy też innych posiłków, ale także zaznaczą linię odgradzającą salon od kuchni.

Meble na wymiar, czy gotowe zestawy

Kuchnia w aneksie to także wyzwanie dla projektantów wnętrz. Nie tylko przestrzeń ta musi być estetyczna i elegancka, ale także praktyczna. Stajemy zatem przed dylematem, czy lepiej skorzystać z usług firm zajmujących się realizacją mebli na wymiar, czy też wybranie jednego z już gotowych rozwiązań. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Wybór pierwszego z nich, to dopasowanie aneksu całkowicie do naszych potrzeb i preferencji. Wybór drugiego, to szybki i w miarę tani sposób na stworzenie, bazowej, ale w pełni funkcjonalnej kuchni.

Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/dom_ogrod/meble/kuchnia).

Komentarze