Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Nieruchomość - księga wieczystaChcesz przejrzeć zawartość księgi wieczystej prowadzonej dla wybranej nieruchomości, ale nie znasz jej numeru? Dziś to nie kłopot - ustalisz ją, znając numer działki lub adres.

Być może w najbliższym czasie będziesz nabywał nieruchomość. Już wiesz, że będziesz korzystał z pomocy agencji pośrednictwa nieruchomości? Mimo to powinieneś zapoznać się z księgami wieczystymi prowadzonymi dla nieruchomości, które cię zainteresują. Co to jest wspomniana księga wieczysta? To specjalny rejestr publiczny prowadzony przez wydziały wieczyste sądów rejonowych zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece i rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Z uwagi na obrót gospodarczy, księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że dostęp do informacji w nich zawartych ma każdy zainteresowany, również ty.

Zapoznając się z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, możesz sprawdzić, kto jej jest właścicielem i czy na nieruchomości została ustanowiona np. hipoteka. Jawność ksiąg i fakt, że możesz zapoznać się z zawartością wybranych sprawia, że nie możesz zasłaniać się nieznajomością wpisów w nich dokonanych.

Jak jest zbudowany numer księgi wieczystej?

Od 2003 r. w Polsce trwają prace nad elektroniczną bazą ksiąg wieczystych. Z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych to bardzo duże ułatwienie - aby przeglądać księgę, nie jest konieczne udanie się do sądu. Wraz jednak z przeniesieniem księgi do tworzonego systemu, zmianie ulega jej numer. Jak jest zbudowany numer księgi wieczystej?

Aby zachować porządek, ustawodawca zdecydował, że dawny numer księgi wieczystej będzie częścią nowego. Aktualnie numery składają się zarówno z liter, jak i liczb. Przykładowo taki numer księgi wieczystej: GD1W/00000123/6 należy odczytywać w następujący sposób:

  • GD1W - to kod wydziału ksiąg wieczystych, w którym została założona księga wieczysta dla nieruchomości. W tym konkretnym przykładzie GD to oznaczenie Sądu Okręgowego w Gdańsku, a 1W to wydział ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Wejherowie;
  • 00000123 - to numer księgi wieczystej,
  • 6 - to cyfra kontrolna.

Jeżeli nie znajdziesz w systemie informatycznym księgi wieczystej dla danej nieruchomości, a jesteś pewien, że posiadasz poprawny numer, to prawdopodobnie nie została ona jeszcze przeniesiona. Wówczas pozostaje ci sprawdzić zawartość księgi w tradycyjny sposób, czyli udając się do sądu.

Nie znasz numeru księgi wieczystej? To nie kłopot!

Aby uzyskać numer księgi wieczystej, masz kilka możliwości. Znasz numer działki? W takim razie możesz udać się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej lub Urzędu Gminy. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości, to nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem numeru księgi wieczystej.

Numer księgi wieczystej nieruchomości możesz również uzyskać, składając stosowny wniosek w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Kłopot w tym, że taki wniosek nie zostanie rozpoznany od ręki - najczęściej będziesz musiał poczekać co najmniej kilka dni na odpowiedź.

Najwygodniejszym sposobem ustalenia numeru księgi wieczystej jest skorzystanie z portalu pozwalającego sprawdzić numer księgi wieczystej po numerze działki. Dobra wyszukiwarka ksiąg wieczystych (np. www.ksiegi-wieczyste-online.pl) umożliwia również pozyskanie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości. Takie rozwiązanie nie tylko eliminuje wszelkie formalności i konieczność kontaktowania się z urzędami, lecz także pozwala w szybki sposób pozyskać potrzebne informacje.

Komentarze

Taliczan
Każdą Księgę Wieczystą można przejrzeć na stronie: http://albertkredyty.pl/ksiega-wieczysta.html
Na tej stronie można również uzyskać Urzędowy Odpis Wyciąg lub Zaświadczenie z KW
Marlena89
Na https://hipoteki.pl/ też można wyszukać numer ksiegi wieczystej po adresie czy numerze działki. A cena jednak jest niższa. Tylko nie każdy numer tam mają - generalnie chyba mają mniejszą bazę danych, bo nie zawsze wyszuka mi numery kw. Wtedy korzystam ze strony właśnie https://ksiegiwieczyste.pl
Antonina
Obecnie na polskim rynku jest sporo firm, oferujących wyszukanie numerów ksiąg wieczystych po adresie, czy numerze działki. Najpopularniejs ze to właśnie księgi wieczyste online, ale jest też znajdzksiege.pl za 29 zł i wieczyste.pl za 19 zł. Kwestią jest tylko cena i oczywiście dobrze prowadzona reklama.
http://znajdz-ksiege-wieczysta.pl
Adam
Jest więcej takich wyszukiwarek, przykładowo tu jest opisana inna: http://www.przeglad-finansowy.pl/2015/02/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej.html generalnie na rynku są trzy czy cztery takie strony
Ola
Słuszne rady, dorzuciłabym jeszcze nieco inną perspektywę bo prawniczą: http://www.eporady24.pl/numer_ksiegi_wieczystej,pytania,8,113,6788.html ogólnie da się KW znaleźć w necie, no ale trzeba znać właściciela i inne dane. odwrotna sytuacja to urząd, ale ten nie zawsze chce... także życzę cierpliwości ;)