Jak utrzymać halę rolniczą w dobrej kondycji?

Hala rolniczaHale rolnicze mają trochę inne potrzeby od hal przemysłowych czy logistycznych. Często pełnią swoje funkcje w zależności od pory roku, a ich kondycja zależna jest nie tylko od intensywności eksploatacji, ale też od technologii budowlanej.

Inwestycja w kondycję?

Na samym początku należy podkreślić, że za stan obiektu rolniczego odpowiadają dwa czynniki, o których wspomnieliśmy kilka chwilę temu. Jest to eksploatacja oraz rodzaj budynku.

Hale rolnicze są dość intensywnie eksploatowane. Tyczy się to zwłaszcza obiektów hodowlanych, które funkcjonują właściwie non stop i muszą spełniać szereg określonych warunków. Oznacza to, że koszty konserwacyjne mogą pojawić się bardzo szybko.

Wybór technologii budowlanej, która te koszty zredukuje lub im zapobiegnie, może być zatem decydujący. Wybrana odpowiednio stanie się inwestycją w późniejszą kondycję hali rolniczej. Warto mieć to na uwadze, planując budowę.

Rodzaj hali

Skoro już podkreśliliśmy wagę wyboru odpowiedniej technologii budowlanej, pora przyjrzeć się rodzajom hali. Która sprawi, że budynek będzie w dobrej kondycji przez długie lata?

Obecnie najbardziej popularne są hale stalowe. Oparte na takiej konstrukcji hale rolnicze mają bowiem wiele zalet. Wszystkie sprawdzają się świetnie w tej dość specyficznej pracy i przez to skutecznie wypierają z rynku hale murowane. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Konstrukcje stalowe - zalety

Obiekty oparte na konstrukcjach stalowych budowane są w innowacyjny sposób. Cała tajemnica tkwi w technologii modułowej. Polega ona na wykorzystywaniu w budowie odpowiednich prefabrykatów, które następnie łączy się ze sobą. Można by porównać ten sposób budowy do tworzenia brył z klocków. Różnica polega jednak na tym, że klocki-prefabrykaty są znacznie mniejsze, a technologie wykorzystane do ich łączenia bardziej skomplikowane.

Modułowość skraca natomiast czas budowy. Rolnik, który potrzebuje solidnej konstrukcji na już, może liczyć na to, że stalowy obiekt powstanie w mniej niż miesiąc. Podobnych rozmiarów budynki murowane potrzebują nawet dwa razy więcej czasu.

Ponadto hale rolnicze zbudowane z wykorzystaniem konstrukcji stalowych dają rolnikowi wiele możliwości. W przeciwieństwie do alternatywnych technologii budowlanych modułowość sprawia, że obiekt można szybko i sprawnie rozbudować. A jeżeli zajdzie taka potrzeba - istnieje też możliwość demontażu hali i przeniesienia jej w inne miejsce.

Konserwacja hali rolniczej

O hale rolnicze należy dbać, zwłaszcza gdy mają służyć celom hodowlanym. Regularne zabiegi pielęgnacyjne mogą jednak wpłynąć na wizualny stan budynku. Stalowe konstrukcje wyróżniają się również na tym polu. O wiele szybciej uszkodzenia postępują w murowanych obiektach, których specyfika sprzyja ich powstawaniu.

Ocena: 5.0

Komentarze