Jak wybrać dobrego robota sprzątajacego?

Robot sprzątającyJednym z technologicznych hitów ostatnich lat jest robot sprzątający, czyli inteligentne urządzenie przeznaczone stricte do odkurzania i mycia powierzchni płaskich. Posiada ono liczne czujniki, dzięki którym pokonuje ustaloną trasę w pełni automatycznie. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzamy kupić tego rodzaju sprzęt, to koniecznie odwiedźmy profesjonalny ranking robotów sprzątających znajdujący się w Internecie.

Moc wpływa na komfort użytkowania

Standardowy robot składa się z dwóch elementów - jednostki głównej o okrągłym kształcie i stacji dokującej. Jest w stanie samodzielnie omijać wszelkie napotykane przeszkody, gdyż zawiera w swojej konstrukcji zarówno czujnik antykolizyjno-zbliżeniowy, jak i zaawansowany system mapowania (oparty na trójwymiarowym planie wnętrza). Do korzyści wynikających z jego eksploatacji zaliczamy przede wszystkim oszczędność czasu, oszczędność cennego miejsca w domu (ze względu na kompaktowy rozmiar) oraz łatwość utrzymania idealnego porządku bez zbędnego wysiłku.

Wybierając konkretny model, zwróćmy uwagę zwłaszcza na moc ssania, od której zależy ogólna wydajność pracy. Pożądana wartość mieści się w granicach 1800 - 3000 Pa. Taki sprzęt bez większego problemu poradzi sobie z grubymi okruchami jedzenia, a nawet uciążliwą sierścią zwierząt. Dodatkowo sprawdźmy, czy moc silnika wynosi co najmniej 35 W.

Pojemność akumulatora i inne parametry

Kupując omawianego robota, nie zapomnijmy o rzuceniu okiem na pojemność zamontowanego pod obudową akumulatora. Ma ona bowiem bezpośrednie przełożenie na czas działania mechanizmu bez konieczności ponownego zasilania. Dla przykładu przeciętne ogniwo 2500 mAh spokojnie wystarcza na około 140 minut bezustannej pracy (gwarancja usunięcia zabrudzeń w całym mieszkaniu).

Kolejny niezwykle istotny czynnik to pojemność zbiornika na odpadki. Zazwyczaj kształtuje się w granicach 0,5-0,7 litra, co umożliwia wykonanie dwóch pełnych cykli sprzątania. Spore znaczenie ma również poziom natężenia dźwięku (55-70 dB) oraz rodzaj zastosowanych filtrów - bezkonkurencyjne są wersje HEPA, ponieważ pochłaniają nie tylko kurz, ale i mikroskopijne roztocza, bakterie czy wirusy. Optymalnym rozwiązaniem jest wejście na ranking robotów sprzątających (https://testoria.pl/rankingi/rankingi-agd/najlepsze-roboty-sprzatajace-ranking-2020/) i porównanie parametrów poszczególnych modeli. Pozwoli to wybrać urządzenie w dosłownie kilka minut.

Wyjątkowo przydatne udogodnienia

Przyjemność korzystania z automatycznego robota sprzątającego w ogromnej mierze zależy od jego funkcjonalności. Absolutne minimum to programator służący do precyzyjnego planowania godzin pracy, opcja zdalnego sterowania za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie (ewentualnie dedykowanego pilota), funkcja samodzielnego powrotu do stacji dokującej, monitoring mieszkania, a także komunikaty głosowe informujące choćby o zapełnieniu zbiornika, stopniu naładowania baterii lub niemożliwych do pokonania przeszkodach.

Nieoceniona okaże się ponadto funkcja spot, która sprawia, że robot czyści wyłącznie fragment jakiegoś pomieszczenia poprzez wykonywanie okrężnych ruchów (miarowo zwiększając ich średnicę, a tym samym pole działania). W ten sposób bardzo szybko usuniemy np. rozsypany po podłodze piasek i cukier.

Komentarze