Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Wybór działki pod budowę domuKażdy, kto planuje budowę domu, musi wcześniej znaleźć odpowiednią działkę. W tym przypadku zazwyczaj decydujący wpływ na wybór ma cena, ale warto również zwrócić uwagę na szereg innych czynników, dzięki którym wybór okaże się bardziej trafiony.

Działka - jaka wielkość?

Parametry działki to bardzo ważny aspekt. Warto podkreślić, że jej wielkość uzależniona jest od naszych finansów, osoby dysponujące większym budżetem mają naturalnie więcej możliwości. Wśród najważniejszych zaleceń dla potencjalnych nabywców znajduje się m.in. wytyczna mówiąca, że działka powinna liczyć co najmniej 700 m2. Jest to optymalna wielkość dla domu jednorodzinnego o zakładanej powierzchni 150 m2 oraz przestrzenią na ogród. Najlepiej również, gdy działka ma kształt regularnego kwadratu lub ewentualnie lekkiego prostokąta. Wówczas najwygodniej ją zagospodarować, gdy tymczasem trudno zrobić użytek z działki, która jest długa a wąska.

Wybór działki pod budowę domu

Lokalizacja działki

Lokalizacja działki jest następnym ważnym czynnikiem, gdyż bez wątpienia miejsce, gdzie zostanie wzniesiony dom, musi mieć swój "klimat", na przykład w postaci sąsiedztwa z lasem, parkiem czy stawem. Jednak w tym przypadku trzeba też zachować zdrowy rozsądek, aby piękny krajobraz nie przysłonił stanu okolicznej infrastruktury. Warto upewnić się, czy dojazd do pracy, a nawet sklepu nie zajmie zbyt dużo czasu oraz czy okolica jest bezpieczna - nie jest na przykład wieczorami oblegana przez chuliganerię lub nie dochodzi do częstych kradzieży. Czasem wystarczy chwila rozmowy z mieszkańcami, aby zyskać pełniejszy obraz okolicy.

Działka a dojazd na posesję

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze działki jest zwrócenie uwagi na rodzaj dojazdu na posesję. Jeżeli jest to droga publiczna, nie ma zwykle żadnych problemów, choć należy wziąć pod uwagę jej nawierzchnię - czy jest to droga asfaltowa, utwardzana żwirem czy polna. Ale być może dojazd do niej będzie możliwy jedynie przez inne prywatne posesje. Wówczas niezbędne okaże się ustanowienie służebności drogi koniecznej. Warto również zwrócić uwagę na sam stan drogi, tak aby dojazd nie okazał się zbyt uciążliwy, na przykład przez koleiny, zalegające błoto czy nieusuwane w zimie śniegi.

Działka z uzbrojeniem czy bez?

Tak zwane uzbrojenie to kolejny ważny czynnik, który wymaga uwzględnienia podczas wyboru działki. Te, które nie mają dostępu do mediów, są z reguły tańsze, ale koszty doprowadzenia instalacji mogą okazać się w rzeczywistości wyższe. Tym bardziej, że im większe oddalenie działki od przyłączy, tym koszta proporcjonalnie rosną - sięgając nawet kilku tysięcy złotych. Grunt to dokładna weryfikacja czy w przyszłości nie będzie problemu z dostępem do sieci elektrycznej czy kanalizacyjno-wodociągowej, jeśli nasz wybór padnie na działkę nieuzbrojoną.

Wybór działki pod budowę domu

Stan prawny działki

Przed zakupem działki warto sprawdzić, jaki jest jej stan prawny. W tym celu warto zajrzeć do księgi wieczystej, aby dowiedzieć się, kto jest faktycznym właścicielem działki i czy nie jest ona obciążona hipoteką. Należy też zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się, jakie są zamierzenia władz, na przykład czy w pobliżu naszej działki nie ruszy za jakiś czas budowa autostrady.

Źródło: http://6-dzielnica.pl

Komentarze

Karol
Istotne jest sprawdzenie planu zagospodarowani a przestrzennego i jakosci gruntu. Na ongeo.pl/raport y mozna swobodnie sobie wszystko sprawdzic i dzieki temu ma sie pewnosc, czy kupujemy dobra dzialke.
Szczepan
Najgorzej jak działka ma kształt trójkąta. Nie wiem kto tak dzieli działki...

Odpady budowlaneBudowa czy generalny remont zawsze wiążą się z powstaniem szeregu odpadów. Wiele


Budowa domuNa budowę możesz wydać absolutnie każde pieniądze. Zapewne wydasz też wszystkie pieniądze,


RemontKażdy z nas staje przed wyzwaniem, jakim jest remont. Ten niełatwy etap życia bywa bardzo stre


Odpady remontowePlanujesz przeprowadzenie generalnego remontu domu i zastanawiasz się, jak usunąć


TaczkiPodczas prac porządkowych i budowlanych wykonywanych na świeżym powietrzu, jednym z niezbędnych eleme


Budowa domuWybudowanie własnego domu to decyzja, która powinna być podjęta po dokładnym roz


Budowa domu kosztyJeśli planujemy budowę domu, to jak w przypadku innych dużych inwestycji star


BudownictwoPrawo budowlane nie zawsze jest dla wszystkich do końca jasne, dlatego też warto je poznać,