Jak wybrać filtr do maszyn budowlanych?

Filtr do maszyn budowlanychBezawaryjna praca maszyn budowlanych to połowa sukcesu, jeśli zależy Ci na sprawnym wykonywaniu obowiązków. Warto w tym celu zadbać o utrzymanie maszyny i sprzętu w optymalnym stanie. Jak to zrobić? Jedną z najważniejszych rzeczy jest regularna kontrola stanu filtrów. Pozwalają one nie tylko zapewnić komfort podczas wykonywania pracy, ale również bezpośrednio przedłużyć żywotność Twojej maszyny. O czym powinieneś pamiętać, wymieniając filtry? Wszystkiego dowiesz się w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje filtrów w maszynach budowlanych?

Filtry odpowiadają za prawidłową, a przede wszystkim bezawaryjną pracę całego urządzenia. Również i w przypadku maszyn budowlanych, rola filtra pozostaje niezmienna. Dbają one o to, aby żaden komponent machiny nie został uszkodzony w wyniku działania substancji i ciał stałych. Dobór odpowiedniego filtra przekłada się zatem na pracę całej maszyny, toteż warto przed wyborem przeanalizować najbardziej istotne zagrożenia. Zwróć uwagę na warunki, w których pracuje dana maszyna. Istotna jest również wartość maksymalnej ilości zanieczyszczeń, które filtr będzie w stanie zatrzymać. Bardzo ważne jest też dopasowanie dedykowanego filtru do danej maszyny budowlanej.

Do najczęściej spotykanych w większości maszyn można zaliczyć następujące rodzaje filtrów:

  • filtry hydrauliki - oczyszcza olej w układzie hydraulicznym i dzięki temu zapewnia ochronę poszczególnych części maszyny budowlanej przed zabrudzeniami płynnymi;
  • filtry paliwa - odpowiada za oczyszczanie paliwa głównie z cząstek stałych, które występują szczególnie podczas prac budowlanych;
  • filtry powietrza - funkcją takich filtrów jest oczyszczanie powietrza zasysanego do silnika (komory spalania). W maszynach budowlanych stosuje się przeważnie filtry na powietrze "suche";
  • filtry olejowe - rolą tego rodzaju filtrów jest filtrowanie zanieczyszczeń z układu smarowania silnika.

Każdy z nich odpowiada za bezpieczeństwo Twoich pracowników, jednak wszystkie z nich odgrywają też niezwykle ważną rolę w wydajnej pracy sprzętu - pamiętaj o tym, dokonując wyboru. Codzienna praca naraża Twoją maszynę na różnorodne negatywne czynniki - warto wiedzieć, w jaki sposób można się przed nimi bronić.

Na co zwracać uwagę przy wyborze filtrów?

Na rynku dostępnych jest wielu producentów filtrów, dlatego ostateczny wybór nie należy do łatwych zadań. Musisz wiedzieć, że nieumiejętnie dopasowany filtr narazi Cię na dodatkowe koszta oraz uszkodzenia maszyny. Zdecydowanie warto unikać takich sytuacji, dlatego warto postawić na filtry do maszyn budowlanych najwyższej jakości: https://agro-filtry.pl/filtry-do-maszyn-budowlanych.

W poprawnym wyborze pomocne mogą być też poniższe porady:

  • zwróć uwagę na klasę filtracji urządzenia;
  • zrezygnuj z najtańszych zamienników, które mogą powodować zatarcia i uszkodzenia silnika;
  • dopasuj filtr pod specyfikację danej maszyny oraz zalecenia producenta.

Mamy nadzieję, że artykuł rzucił Ci nieco światła na tematykę filtrów w maszynach budowlanych. Dostosuj się do powyższych porad i ciesz się wydajną pracą każdego dnia!

Komentarze