Jak wybrać płyty gipsowo-kartonowe do pomieszczenia?

PoddaszePłyty gipsowo-kartonowe są materiałem do wykańczania wnętrz, który cieszy się coraz to większą popularnością. Wynika to głównie z tego, iż są one stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu. Mnogość rodzajów płyt dostępnych na rynku sprawia, że każdy może wybrać dla siebie odpowiedni produkt. Jak wybrać więc najlepsze płyty gipsowo-kartonowe? Kilka wskazówek znajdziecie w tym krótkim artykule.

Podstawowe kryterium wyboru płyt gipsowo-kartonowych

Warto jednak wspomnieć, że określone rodzaje płyt gipsowo-kartonowych przeznaczone są głównie do konkretnych pomieszczeń. Wszystko zależy od warunków panujących w tych pomieszczeniach lub funkcji, jakie spełniać ma powierzchnia wykończona z wykorzystaniem wspomnianych płyt. W kolejnym akapicie znajdziecie informacje o tym, jakie płyty najlepiej sprawdzą się w poszczególnych warunkach.

Wybór płyt gipsowo-kartonowych - wskazówki

Różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych mają odmienne właściwości. Przykładem mogą być wodoodporne płyty Nida Woda, które przeznaczone są przede wszystkim do montażu w pomieszczeniach narażonych na okresowe działanie wilgoci (np. kuchnia, łazienka). W takich miejscach, jak baseny lub sauny zwykłe płyty wodoodporne mogą okazać się jednak niewystarczające. Dlatego też stworzono specjalne płyty gipsowo-kartonowe, które wykazują odporność na działanie wody oraz zapobiegają powstawaniu pleśni. Mowa tutaj o płytach Nida Hydro. W miejscach, które narażone są na zwiększone ryzyko uderzeń mechanicznych najlepiej sprawdzą się zaś wytrzymałe płyty Nida Twarda.

Takie pomieszczenie, jak poddasze w domu jednorodzinnym, jest obciążone dużym ryzykiem pożarowym. Dlatego też do jego wykańczania dobrze jest wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe wykazujące działanie ognioodporne. Przykładem takich materiałów są płyty Nida Ogień typ F. Z kolei w pomieszczeniach, w których znajdować się będą aparaty rentgenowskie powinniśmy zastosować specjalistyczne płyty zabezpieczające przed promieniowaniem rentgenowskim Nida RTG. Jak wybrać płyty g-k do pomieszczenia? Więcej informacji szukaj na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k#Wybor%20p%C5%82yt%20gipsowo-kartonowych.

Komentarze