Jak wygląda czyszczenie kanalizacji przydomowej?

Czyszczenie kanalizacjiKanalizacja to miejcie niedoceniane do czasu, gdy zaczyna doskwierać nam odór wynikający z zanieczyszczeń. Wówczas doceniamy to, że na co dzień konstrukcja została stworzona w taki sposób, by neutralizować przykre zapachy, które docierają nie tylko do domowników, ale również skutecznie umilają życie sąsiadom. O ile nagłym awariom zapobiec profilaktycznie nie można, o tyle można zadbać o właściwą eksploatację podczas użytkowania. Jak wygląda czyszczenie kanalizacji, dlaczego należy wprowadzić tę czynność do regularnego harmonogramu i wreszcie kto powinien wykonywać te działania? Na wszystkie pytania opowiemy w przygotowanym artykule.

Czyszczenie? Tak, ale tylko profesjonalne!

Zanim zaczniemy nawiązywać do metod czyszczenia kanalizacji, przybliżymy stanowisko dotyczące tego, kto ma wykonywać tę pracę. Mimo iż proces czyszczenia wydaje się niezwykle prosty, to warto rozważyć pozostawienie działań profesjonalistom. Dedykowana firma ma nie tylko niezbędne umiejętności, ale przede wszystkim maszyny, które umożliwiają wykonanie usługi sprawnie i dokładnie. Specjalistyczne głowice ciśnieniowe, obrotowe i łańcuchowe umożliwiają cykliczne pozbywanie się nieczystości z rur, co gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa. Zbyt gwałtowne ruchy mogłyby doprowadzić do uszkodzenia struktury i mechanizmów odpowiedzialnych za właściwa eksploatacje kanalizacji.

Metody czyszczenia kanalizacji

  • ciśnieniowo-hydrodynamiczne umożliwia oczyszczanie kanalizacji sanitarnej, jak i deszczowej. To jedna z częściej stosowanych metod, jednakże może być wykonywana tylko przez profesjonalistów. Proces wymaga wprowadzenia do kanału wody pod ciśnieniem, w efekcie rury są stopniowo udrażniane. Wszystkie zanieczyszczenia sukcesywnie przedostają się do studni rewizyjnej, skąd dostęp jest o wiele prostszy dzięki manualnemu pozbyciu się zabrudzeń lub wykorzystaniu dedykowanego urządzenia ssącego.
  • mechaniczna - wykorzystywana do czyszczenia kanalizacji starszych, które charakteryzują się dużą ilością łuków. W tym celu stosuje się metody elektromechaniczne lub specjalistyczne wciągarki. W pierwszym przypadku fachowiec musi użyć spirali o końcówkach, które są dostosowane do rodzaju rut i zanieczyszczeń, natomiast w drugim zastosowana zostaje metoda ręcznego pozbywania się nieczystości.

Dlaczego i kiedy warto czyścić kanalizacje?

Wiele osób czeka z czyszczeniem kanalizacji do momentu, w którym poczuje nieprzyjemne zapachy. To zasadniczy błąd! Osad powstający na rurach powstaje regularnie, dlatego dla zachowania właściwego i przede wszystkim satysfakcjonującego zużycia warto czyścić kanalizacje regularnie. Zwlekanie może doprowadzić do blokowania prawidłowej eksploatacji instalacji hydraulicznej, a w konsekwencji swobodny dopływ wody będzie ograniczony. Dzięki regularnie wykonywanym działaniom masz szansę na satysfakcjonujące korzystanie ze zlewów i toalety bez nieprzyjemnych zapachów i ryzyka, że coś może zawieść.

Artykuł został przygotowany przez firmę hsinspol.pl specjalizującej się w usługach wodno-kanalizacyjnych.

Ocena: 5.0

Komentarze