Jak zabezpiecza się meble drewniane przed wilgocią?

 

bejcowanieJeszcze do niedawna dla większości użytkowników mebli ważne było jedynie to, jak one wyglądają. Użyty materiał - jeśli tylko był odpowiednio trwały - nie miał większego znaczenia.

Dziś jednak nabywcy stają się znacznie bardziej wymagający. Zależy nam na tym, aby nasze meble były eleganckie, przykuwały wzrok i jednocześnie spełniały normy ekologiczne. Dlatego też coraz częściej decydujemy się właśnie na meble drewniane.

Wbrew pozorom drewno jest materiałem bardzo trwałym. Z powodzeniem więc wykonane z niego meble posłużą nam przez kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt lat. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy o nie dbać, pielęgnować zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie zabezpieczać przed niekorzystnymi czynnikami tj. wilgoć.

Bezpieczeństwo i ekologia …

Jeśli chodzi o samą kwestię zabezpieczania mebli drewnianych głównie przed wilgocią, bo to ona wpływa na nie najbardziej degradująco, tutaj również coraz większą wagę odgrywa ekologia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajmy, że z mebli korzystają nie tylko dorośli ale też dzieci czy kobiety w ciąży. Najczęściej wykorzystywane są tutaj zatem lakiery na bazie wody, wolne od formaldehydu. Ich ważną zaletą jest neutralny zapach. Nie zawierają też szkodliwych substancji chemicznych, które mogą się ulatniać. Takie lakiery są zatem bardzo dobrze tolerowane przez alergików czy osoby szczególnie wrażliwe.

Drewno lakierowane nie tylko jest odporne na wilgoć ale też ma jedną bardzo ważną zaletę – łatwość utrzymania w czystości. Wystarczy oczyścić je wilgotną szmatką a kurz czy inne zabrudzenia znikają w mgnieniu oka. Lakierowanie sprawdza się bez względu na rodzaj drewna. Jest ono powszechnie stosowane do zabezpieczania drewnianych łóżek, szaf, komód, regałów itp.

Bejcowanie

Ponieważ lakier zawsze delikatnie zmienia kolor drewna przed jego położeniem stosuje się specjalne bejce. Podkreślają one rysunek słojów i dodatkowo uszczelniają samą powierzchnię materiału. Najbardziej ekologiczne są bejce wodorozcieńczalne. Pamiętajmy jednak, że same w sobie nie są one środkiem zabezpieczającym powierzchnie drewniane przed wilgocią.

Woskowanie

Woskowanie jest czynnością, którą bez problemu możemy wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy miękka szmatka (do wosku twardego) lub pędzel (do wosku płynnego). Warto jednak wiedzieć, że wosk zabezpiecza meble przed wilgocią tylko na krótki czas. Należy zatem powtarzać zabieg woskowania regularnie w określonych odstępach czasu.

Autor: www.jandrew.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze