Jak zbudować drewniany garaż - przedstawiamy przydatną instrukcję i kilka porad

Budowa drewnianego garażuDrewniany garaż to nie tylko funkcjonalne, ale coraz częściej atrakcyjne wyposażenie przestrzeni ogrodu. Podpowiadamy, jak samodzielnie go zbudować.

Jak samodzielnie zbudować drewniany garaż i zrobić to szybko, sprawnie i dobrze? Podpowiadamy w artykule.

Zbliża się zima a z nią poranne skrobanie szyb, wcześniejsze nagrzewanie samochodu czy negatywne oddziaływanie soli drogowej na nasze auto - takie problemy nie są obce żadnemu posiadaczowi samochodu. Nieoceniony w okresie szczególnie zimowo-jesiennym okazuje się garaż lub zadaszenie samochodowe.

Warunki atmosferyczne mają szczególnie szkodliwy wpływ na stan techniczny naszego samochodu - wilgoć, wahania temperatur czy promieniowanie słoneczne wpływają na osłabienie kondycji technicznej i wizualnej naszego auta. Dlatego każdy kto zda sobie z tego sprawę, a dodatkowo ma dosyć niedogodności związanych pozostawianiem auta na zewnątrz, prędzej czy później, musi stanąć przed decyzją o zakupie garażu.

Rynek oferuje nam szeroki wachlarz produktów, które różnią się takimi parametrami jak tworzywo z jakiego są wykonane, rodzaj czy dodatkowe funkcje. Dziś prezentujemy Państwu garaż drewniany. Uważamy, że przewyższa on dwa pozostałe typy, czyli klasyczny murowany garaż i garaż-blaszak. W dalszej części artykuły prezentujemy także, w jaki sposób mogą Państwo samodzielnie zmontować drewniany garaż. Zapraszamy!

Budowa drewnianego garażu

Zalety garażu drewnianego:

 • wiele rodzajów i form - garaże drewniane mogą występować w formie wiat, altan,zadaszenia lub mogą być całkowicie zabudowane.
 • atrakcyjny wygląd- bez wątpienia jest to najbardziej atrakcyjny i dekoracyjny rodzaj, bez porównania z garażem blaszanym czy klasycznym murowanym. Naturalny materiał, indywidualny sposób wykończenia garażu dają możliwość dostosowania go do otoczenia i stworzenia projektu, dostosowanego do naszych oczekiwań.
 • finanse - budowa garażu drewnianego jest najbardziej opłacalna, trwałe, szlachetne tworzywo i wytrzymałość stanowią ciekawą alternatywę dla murowanych, droższych garaży,
 • czas - pomimo, że garaże blaszane stawia się w bardzo szybko, to jednak efekt końcowy może być rozczarowujący, zwłaszcza pod względem wizualnym, natomiast budowa garażu murowanego jest bardzo czasochłonna i pracochłonna; garaż drewniany stawiamy stosunkowo szybko, a efekt jest oszałamiający

Budowa drewnianego garażu

Przepisy prawa a budowa garażu

Zanim rozpoczniemy wszelkie prace budowlane musimy zapoznać się z przepisami prawa, jakie obowiązują nas w takiej sytuacji.

Od dnia 28 czerwca 2015 roku obowiązuje ustawa nowelizująca Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Obecnie zniesiono pozwolenie na budowę, dla obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, GARAŻU, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej-domku letniskowego. Dotyczy to również budowy wiaty, której powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce.

Jeżeli planowany przez nas garaż spełnia podane wymogi, musimy tylko dokonać zgłoszenia budowy.

Zgłoszenia budowy dokonujemy w STAROSTWIE. Możemy złożyć je osobiście lub za pośrednictwem poczty. Organ zarządzający na wydanie decyzji w naszej sprawie ma 30 dni. Jeżeli ma coś przeciwko to w tym czasie otrzymamy informację z prośbą o wyjaśnienie, złożenie dodatkowych dokumentów lub ewentualnych przeciwwskazań. Natomiast jeżeli w czasie 30 dni nie otrzymamy żadnej odpowiedzi, możemy przystąpić do budowy. O decyzji pozytywnej Starostwo nie ma obowiązku nas poinformować. Jeżeli nie otrzymamy informacji negatywnej, to znaczy że nie ma przeciwwskazań do działania.

Budowa drewnianego garażu

Zgłoszenie budowy - elementy jakie zawieramy w dokumentacji :

 • mapa do celów projektowych,
 • projekt budowlany,
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Decydując się na zakup własnego garażu, mamy do wyboru dwa warianty:

 1. z samodzielnym montażem,
 2. z montażem profesjonalnym.

Warto jest dobrze rozważyć ten aspekt. Właściwy montaż czy budowa garażu czynnikiem, który wpływa na dalsze prawidłowe funkcjonowanie garażu, jego atrakcyjny wygląd, a czasem nawet warunki gwarancji. Aby samodzielnie zmontować garaż musimy wyposażyć się w profesjonalne sprzęty, narzędzia, warto także poprosić o pomoc kilka osób, gdyż samodzielnie z pewnością nam się to nie uda. Potrzebujemy trochę czasu i cierpliwości, przyda się także czytelna instrukcja. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie sprawnie i dobrze zbudować drewniany garaż, lepiej zostawić to profesjonalistom, którzy dokładnie zrobią to za nas.

Jeżeli jednak zdecydowali się Państwo na samodzielny montaż, zapraszamy na dalszą część artykuły, gdzie na podstawie garażu drewnianego przedstawiamy krok po kroku, jak taki montaż powinien wyglądać.

Budowa drewnianego garażu

Instrukcja jak krok po kroku zbudować drewniany garaż.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Prawidłowo przygotowane podłoże ma znaczący wpływ na jakość wykonania garażu oraz jego dalsze, komfortowe użytkowanie. Aby dobrze zbudować garaż, teren na którym go planujemy musi być odpowiednio wyrównany, utwardzony i oczyszczony. Jeżeli mamy takie oczekiwania, możemy przygotować tu posadzkę, betonową lub z innych materiałów. Podłoga w garażu gwarantuje większa wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo i trwałość garażu. Po za wylewką betonową, możemy zaplanować podłogę drewnianą, z kostki brukowej, płyt betonowych i inne. Ważne, aby znać dokładnie wymiary zakupionego garażu i dokładnie pod ten model przygotować podłoże.

W przypadku tego garażu drewnianego musimy przygotować podłoże o wymiarach 380 cm szerokości, 580 cm głębokości (22m2). Jest to posadzka betonowa, wylana kilka dni wcześniej, tak aby odpowiednio zastygła.

Impregnacja elementów drewnianych i malowanie

Aby garaż służył nam długo, był odporny na działanie czynników atmosferycznych, a dodatkowo przez wiele lat ładnie wyglądał, musimy odpowiednio zaimpregnować wszystkie elementy konstrukcyjne, wykonane z drewna. Istotne jest, aby elementy były zabezpieczone przed montażem, gdyż tylko to gwarantuje odpowiednie wsiąkanie środka w głąb drewna i dokładne pokrycie wszystkich elementów drewnianych.

Budowa ścian

Budowę ścian rozpoczynamy od zamontowania poziomej podwaliny na podłodze. Podwalina jest to drewniana,pozioma belka, ułożona na warstwie izolacji (papy i styropianu), montowana do podłoża za pomocą kotew, podwalina może wystawać poza fundament garażu, jednak dopuszcza się maksymalnie o ⅓ jej szerokości, najlepiej jednak kiedy jest ułożona równo ze ścianami zewnętrznymi podłogi. Jest ona podstawą do dalszej budowy ścian. Do podwaliny montujemy pionowe słupy ścian, wszystko łączone ze sobą za pomocą śrub i kątowników. Słupy u góry wieńczy się oczepem, jest to belka pozioma, równoległa do podwaliny, która łączy słupy pionowe ścian i jest podstawą do konstrukcji dachu. Słupy narożne ścian wzmacnia się, poprzez zamontowanie pomiędzy nimi a oczepem skośnych belek, tzw. zastrzałów, zwiększają one stabilność konstrukcji.

Budowa konstrukcji ścian jest odpowiednim czasem do zaplanowania otworów na okna i bramę wjazdową lub/i drzwi wejściowe. Okna zapewniają odpowiednie oświetlenie garażu oraz dają możliwość wywietrzenia go, brama wjazdowa jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych garażu, a jej odpowiedni wybór może bezpośrednio wpływać na wygodę korzystania z garażu.

Budowa dachu

Na prezentowanym modelu, wykonano dach w typie krokwiowo-jętkowym. Budowę konstrukcji dachu rozpoczynamy od zamontowania krokwi, łączymy je z oczepem dachu, w taki sposób aby uzyskać dach dwuspadowy. Krokwie dodatkowo łączy się jętkami, czyli belkami poziomymi, pomiędzy naprzeciwległymi krokwiami, tak aby umocnić konstrukcję dachu. Na krokwiach umieszczamy odeskowanie, a na nim łaty, do których zamontowana będzie dachówka. Taka podstawa pod ostatecznym wykończeniem dachu, gwarantuje jego stabilność i wytrzymałość. Dachówka ma dobrą przyczepność i będzie bezpiecznie przylegała do dachu. Po za dachówką, jako wykończenie możemy zastosować:

 • blachodachówkę,
 • papę,
 • gont bitumiczny.

Montaż obiciówki

Na konstrukcję dachu i ścian montujemy odeskowanie. Jest to obiciówka, na ścianach montowana z zewnątrz i w wewnątrz, na dachu tylko od wewnątrz. Stanowią ją deski sosnowe, grubości 18 mm, łączone ze sobą sposobem pióro-wpust. Pomiędzy obiciówkę zamontowano izolację. Warstwa izolacji składa się z foli paroizolacyjnej i wełny mineralnej, grubości minimum 10 cm. We wnętrzu garażu stosujemy także listewki wykończeniowe, które poprawiają stabilność konstrukcji oraz wpływają na atrakcyjny wygląd garażu.

Teraz możemy przystąpić także do montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Orynnowanie

Orynnowanie nie jest obligatoryjnym wyposażeniem garażu, jednak jego zastosowanie pozwoli nam bezpiecznie odprowadzić wodę opadową poza obręb garażu.

Budowa drewnianego garażu

Po zmontowaniu całego garażu, sprawdzamy stan lakieru i ewentualne zarysowania uzupełniamy.

Teraz możemy już z powodzeniem korzystać z naszego wymarzonego garażu. Mamy pewność, że będzie on nie tylko funkcjonalnym , ale także ładnym wyposażeniem przestrzeni sąsiadującej z domem.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze