Jaką taczkę wybrać?

TaczkiPodczas prac porządkowych i budowlanych wykonywanych na świeżym powietrzu, jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jest taczka. To dzięki niej możesz wygodnie transportować ciężkie, nieporęczne lub spore gabarytowo przedmioty i materiały. Jak wybrać taczkę, aby była ona idealnie dopasowana do zaplanowanych prac?

Taczka budowlana a taczka ogrodowa

Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z różnicy pomiędzy tymi dwoma przedmiotami - a jest ona znaczna. Przede wszystkich do prac budowlanych należy wybrać taczkę o solidnej konstrukcji. Ważny będzie tutaj materiał wykonania - mod7ele przeznaczone do przewożenia cięższych elementów, same muszą być cięższe. Nie tylko dlatego, aby ich konstrukcja wytrzymała spory napór cegieł czy pustaków, ale również po to, aby manewrowanie takim pojazdem było jak najłatwiejsze. Taczki ogrodowe są najczęściej używane do transportowania ziemi, roślin, nawozów oraz narzędzi ogrodniczych. W związku z tym ich konstrukcja nie musi być przystosowana do wielkich ciężarów - takie modele wykonywane są z tworzyw sztucznych lub aluminium, przez co są lekkie i wygodne w prowadzeniu.

Koło taczki

Koło jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia taczki - determinuje wygodę prowadzenia oraz odpowiada za stabilność całej konstrukcji. Wyróżniamy dwa rozróżnienia kół w taczkach - ze względu na materiał wykonania oraz sposób przytwierdzenia. Najlepszym rozwiązaniem są modele pompowane na łożysku - wygodnie się nimi manewruje oraz nadają się do prowadzenia na nierównych terenach. Sprawdzają się zatem w taczkach budowlanych, gdzie często należy przewieźć taczkę przez gruz i inne zanieczyszczenia. Modele plastikowe dużo gorzej sprawdzają się w trudnych warunkach, ale są najczęściej wystarczające w przydomowych ogrodach i na podwórzach. Warto jednak sprawdzić, czy nie są stale przytwierdzone do taczki - takie rozwiązania znacząco utrudniają korzystanie ze sprzętu. Wybierać można taczki wyposażone w jedno lub dwa koła.

Taczki

Materiał wykonania

Na rynku można spotkać taczki drewniane, plastikowe, aluminiowe oraz stalowe. Modele drewniane w obecnych czasach mają zastosowanie przede wszystkim dekoracyjne - są świetnym uwieńczeniem ogrodów, a niektórzy wykorzystują je do sadzenia kwiatów. Plastikowe, choć najbardziej narażone na uszkodzenia, są odporne na czynniki atmosferyczne i dlatego nadają się do prac ogrodowych. Modele aluminiowe i stalowe są najtrwalsze, przy czym przy ciężkich pracach budowlanych wybierane są raczej stalowe, choć tutaj należy sprawdzić, czy taczka została zabezpieczona przed wilgocią oraz jakiej grubości jest wykorzystana w czasie produkcji blacha. Różne rodzaje taczek możesz zobaczyć tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/narzedzia-ogrodowe/taczki.html.

Taczki

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze taczki należy sprawdzić, jak uchwyty leżą w dłoniach oraz czy są odpowiednio długie - jest to istotne, ponieważ dzięki właściwym rączkom ochronisz swoje nogi przed otarciami i obijaniem się o taczkę. Warto też wybierać modele, które mają wymienne koła i misy - w przypadku ich zużycia będziesz mógł wydłużyć żywotność swojej taczki.

Komentarze