Jaki system kominowy wybrać do domu?

System kominowyPrzy projektowaniu domu ważne jest, aby wiedzieć, jaki będzie system grzewczy. Należy już wcześniej zaplanować, jaki piec będzie zakupiony, a także, jakie paliwo będzie używane. Dopiero z taką wiedzą można wybrać idealny system kominowy.

Dlaczego odpowiedni system kominowy jest ważny?

Systemy kominowe są cały czas udoskonalane i wiele firm pracuje nad tym, aby móc swoim klientom zaoferować coraz lepsze rozwiązania. Dobry system kominowy będzie odpowiednio zabezpieczać budynek, a także będzie działał bez problemu, przy odpowiedniej regularnej konserwacji, przez wiele lat.

Jeśli zdarzy się, że źle dobierzemy system kominowy, czy też źle zostanie on zaprojektowany, albo wykonany, to możemy mieć do czynienia z mniej lub bardziej groźnymi tego konsekwencjami. Chyba do najłagodniejszych konsekwencji będzie należeć to, że możemy przez to doprowadzić do zabrudzeń ścian zewnętrznych, wewnętrznych, czy też sufitu. W takim wypadku jedyne co będziemy musieli zrobić, to odnowić zabrudzone miejsca. Konsekwencją może być jednak także to, że do wnętrza domu, poprzez nieszczelny komin, czy też poprzez otwarte okna, będzie dostawać nam się dym, wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami. W takim wypadku jest to już zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Mogą się pojawić z systemem kominowym również inne problemy, takie jak na przykład jego uszkodzenia, jednak należy po prostu zauważyć, przy tym mniej lub bardziej groźnych przykładach, że system kominowy jest naprawdę ważny i nie zależy od niego tylko to, czy dym i zanieczyszczenia będą odprowadzane.

Jakie systemy kominowe wyróżniamy?

System kominowy zazwyczaj kojarzymy tylko z systemem, który odprowadza dym z naszego źródła ciepła. Jednak główny podział możemy zrobić przede wszystkim ze względu na:

  • Kominy dymowe,
  • Kominy spalinowe,
  • Kominy wentylacyjne.

Zazwyczaj w domu występuje pierwszy lub drugi komin, a także do systemu dołączony jest komin wentylacyjny. Ten ostatni służy do odprowadzania powietrza, wraz z zanieczyszczeniami i zapachami z domu. Więc należy także na to zwrócić uwagę przy projekcie i najlepiej zaplanować połączenie tych systemów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze komina?

Jak to już zostało wspomniane na początku, należy zwrócić uwagę przede wszystkim, jakim potrzebom będzie odpowiadać komin, a więc czy spalanie będzie odbywać się z udziałem paliw stałych, ciekłych, czy gazowych. Następnie, gdy już nastąpi etap dokonywania konkretnego wyboru, należy szukać systemów kominowych, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, w tym zdany test odporności korozyjnej V3. Czyli system kominowy musi być po prostu trwały, bezpieczny i szczelny.

Konstrukcja komina

Wśród konstrukcji wymienia się przede wszystkim kominy jedno i wielowarstwowe. Jednowarstwowe zazwyczaj wybudowane są z jednego rodzaju materiału, czyli między innymi do tego rodzaju kominów możemy zaliczyć murowane ze stali grubościennej, cementowo-wapiennej.

Kominy wielowarstwowe są już nieco bardziej zaawansowane technologicznie i składają się z różnych elementów i każdy z nich ma jakieś zadanie. Przykładowo mogą to być kominy betonowe, które posiadają izolację termiczną, wraz z okładziną odporną na działanie spalin. Są to także kominy współosiowe, gdzie jeden przewód wewnętrzny ma za zadanie odprowadzać spaliny, a drugi doprowadzać powietrze, do procesu spalania.

Oczywiście kominy wielowarstwowe są o wiele bezpieczniejsze i dzięki zaawansowanej technologii, lepiej będą spełniały swoją funkcję w nowo wybudowanych domach.

Kominy różnią się także metoda wybudowania, jednak nie ma to takiego znaczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, czy też trwałość. Oczywiście chodzi tu o wbudowanie całego systemu do domu. Mogą to być kominy wolnostojące, czy też wbudowane, a także kominy wewnętrzne i zewnętrzne. Jedyne, na co może to mieć wpływ, to trwałość konstrukcji i przeniesienie ciężaru systemu kominowego na dom.

Regularne czyszczenie komina

Komin wybrany według wyżej podanych kryteriów, szczególnie komin, w którym dochodzi do spalania paliw stałych, powinien być regularne czyszczony. Sadza, która osadza się wewnątrz komina, może blokować swobodny przepływ dymu. Jej nadmiar może nie tylko zmniejszyć sprawność działania komina, lecz także może doprowadzić do zapalenia się komina, czy też domu. Systemy kominowe, zaczynając od wentylacyjnych, aż po dymowe, powinny być czyszczone od jednego, do nawet czterech razy w roku. Zapewni to bezpieczeństwo domownikom i także wpłynie na trwałość komina.

Wybranie komina z pozoru wydaje się łatwe, jednak najlepiej jest dokonać wyboru przy pomocy specjalisty, który doradzi, co będzie dla danego budynku najlepsze. Nie zawsze należy kierować się ceną, lecz przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość i technologię.

Konsultacje: Systemy kominowe Uciechowski.

Ocena: 5.0