Jakie są błędy w trakcie projektowania biura?

Projektowanie biuraWiększość z nas wciąż błędnie myśli, że powrót z pracy do domu okupowany jest zmęczeniem i rezygnacją. Biuro jest miejscem, w którym stajemy się kimś innym, zerkającym co chwilę na zegarek z nadzieją jak najszybszego powrotu do mieszkania. Przecież tak naprawdę wciąż, niezależnie do tego, czy znajdujemy się w pracy, czy u siebie, pozostajemy sobą. Skąd więc takie nastawienie?

Powodem tego stanu rzeczy może być sama przestrzeń biurowa, kojarząca się z brakiem wygody, luzu czy najzwyczajniej w świecie stresem. Czy jednak aby na pewno musi tak być? Jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie projektowania biura?

Napięta atmosfera

Zbyt często stres jest kojarzony z profesjonalnością. Czy jeśli biuro stworzone jest na podstawie sztywnych ram, to wtedy można mówić o zachęcaniu ludzi do pracy? Prędzej o zmuszaniu. Dlatego trzeba pomyśleć o zmianie. Monotonne kolory ścian powinny stać się wyraziste celujące, chociażby w barwy ekologiczne, jak zieleń. W związku z tym warto postawić w biurze kilka doniczek z kwiatami i roślinami. Dodatkowo rozsądnie jest pozwolić pracownikom na dowolny strój, nie trzymając się z góry ustalonego dresscode’u. To wszystko powinno wystarczyć do tego, aby praca stała się przyjemniejsza i bardziej kreatywna.

Zapominanie o komforcie

Jak męcząca musi być 8-godzinna praca, kiedy jesteśmy zmuszeni przez większość czasu siedzieć na niewygodnym krześle i przy biurku pozbawionym jakiejkolwiek ergonomii? Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że komfort w pracy powinien być kwestią, o której pracodawca w żadnym razie nie powinien zapominać. Przy tym sprawa wydaje się klarowna. Wystarczy wyposażyć biuro w wygodne siedzenia i dostosowane do nich miejsca pracy, dzięki którym pracownik poczuje oczekiwaną wygodę.

Praca to nie tylko wykonywanie obowiązków

Projektowanie biura

Pracodawcy wciąż zdają się tkwić w poglądzie związanym z traktowaniem biura jedynie w charakterze miejsca pracy. Jak wiele korzyści dla nich, ale przede wszystkim pracowników może przynieść wyjście z tego schematu. Wracając do myśli zawartej na początku, ludzie przychodzący do pracy wciąż są przecież ludźmi. Umieszczenie w biurze miejsca do relaksu i przyjemnego spędzania czasu przypadnie do gustu kadrze, a co ciekawsze pomysły na aranżacje nie mają nic przeciwko, aby umieścić w nich hamak czy tor do minigolfa.

Podsumowanie

Jeśli w biurze aż chce się przebywać, to chęci pracowników do efektywnej i kreatywnej pracy zwiększają się wielokrotnie. W przypadku, kiedy właściciel firmy nie wie, jak zabrać się za projektowanie odpowiedniej przestrzeni biurowej, zawsze może zgłosić się do odpowiedniego specjalisty jak Studio Loko.

Ocena: 5.0