Junkers dawniej i dziś

Junkers dawniej i dziśTermin junkers jest znany chyba każdemu z nas, jeśli nie z własnej, to z łazienki kogoś z rodziny czy przyjaciół. Junkersy kojarzą się nam z piecami, które znajdowały się w tych pomieszczeniach.

Jako dzieci nie zdawaliśmy sobie sprawy, do czego służą, ale jako młode osoby zostaliśmy uświadomieni, że te piece mają za zadanie podgrzewać wodę. Termin junkers przyjął się również dlatego, że popularne podgrzewacze produkowała firma o tej nazwie.

Junkersy gazowe to tak naprawdę właśnie podgrzewacze wody użytkowej. Stosowane były i są nadal w domowych instalacjach wodnych, najczęściej w łazienkach.

Można je zamontować bezpośrednio przy kotłach, których zadaniem jest produkowanie energii w postaci ciepła. Dzięki wykorzystywaniu junkersów, produkowanie ciepłej wody do użytku domowego jest niezwykle proste i szybkie. Junkersy znane są również pod inną nazwą, jako bojlery. Junkersy dzieli się na zbiorniki pojemnościowe oraz przepływowe. Zbiorniki pojemnościowe składają się z zasobnika ciepłej wody, zaworów bezpieczeństwa oraz specjalnego systemu, który wodę podgrzewa. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie całego systemu przed stratami ciepła, które obniżyłyby sprawność urządzenia. W tym celu zbiornik musi posiadać profesjonalną izolację termiczną. Wewnątrz zbiornika z wodą panuje zazwyczaj dość wysokie ciśnienie, dochodzące nawet do czterech atmosfer.

Jest to związane z tym, że instalacja, która doprowadza do junkersa zimną wodę, posiada połączenie z siecią wodociągową. Ogrzewanie wody w zbiorniku może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze, woda może być ogrzewana palnikiem gazowym. Drugi sposób obejmuje podgrzewanie jej przy pomocy wymiennika ciepła z systemu centralnego ogrzewania. Drugi rodzaj junkersów to zbiorniki przepływowe. Aby woda się nagrzała, musi przepłynąć przez taki junkers. W przypadku tych urządzeń komora spalania jest otwarta. Właśnie takie bojlery są sztandarowym produktem firmy Junkers, która dzięki swojej marce rozsławiła tą nazwę i sprawiła, że weszła do języka potocznego.

Źródło: http://pogotowie-gazowe24.pl/

Komentarze